Házikert

Milyen növényt válasszak, ami túléli a tartós kánikulát?

Agrofórum Online

A tavalyi nyáron országos átlagban a július és az augusztus középhőmérséklete is 23 fok felett alakult, szeptemberben pedig már tudható volt, hogy 2022 a legmelegebb év volt a mérések kezdete óta. Viszont most, augusztus végén, amikor még az esti órákban is 30 oC körül van a hőmérő higanyszála, határozottan úgy tűnik, hogy trónfosztás történt.

Mindez számos kérdést felvet a kert tulajdonosok számára, ebből az egyik, hogy milyen növényt válasszanak, amely túléli a tartós kánikulát és viszonylag kevés vizet igényel. Íme egy javaslat:

Tiszafa (Taxus baccata)

Lelkes Agatha Christie-olvasóként idejében megtanultam, hogy mérgező. Ehhez képest némileg meglepő, hogy vannak kultúrák, ahol az örök életet is jelképezi. Ennek szimbólumaként Északnyugat-Franciaországban és Nagy-Britanniában a régi korok emberei ültették kápolnák, templomok és temetők kertjébe is, sőt olykor a kolostorkert közepére.

Ezeken a vidékeken a falvak főterein is találkozhatunk még ezekkel a növényekkel. Hazánkban két, őshonosnak vélt előfordulása van, ezek közül  az egyik a Bükkben  található, itt több helyen elszórva, a másik előfordulása a Déli-Bakonyban lévő, a „Szentgáli tiszafás” állomány.

Mérgező

Visszatérve mérgező hatására, amit nem győzők hangsúlyozni, ha emellett a fa mellett döntünk, akkor fokozottan figyeljünk, hogy gyerekek óvatlanul bele ne kóstoljanak a piros bogyókba, vagy akármely más részébe, a tiszafa ugyanis valóban rendkívül toxikus.

Augusztustól érik a húsos, élénkpiros, bogyóra emlékeztető termése, a magköpeny nem tartalmaz mérgező anyagot, de a magot elrágva pár órán belül beállhat a halál. A levél, kéreg fogyasztása emberre, állatra egyaránt veszélyes. Mindez a növényben található taxin alkaloidoknak tulajdonítható. Azon viszont ne lepődjünk meg, ha madarakat látunk a terméséből csipegetni, majd jó egészségben tovább szállni, mivel rágás nélkül halad át a mag bélrendszerükön, számukra nem jelent kockázatot.

Márpedig érdemes ezt választani

Ennek oka, hogy gyakorlatilag bármekkora méretű kertbe beilleszthető, hiszen számos funkciót képes betölteni, állhat önmagában, de sövényként is remekül beválik. Elfogultság nélkül kijelenthető, hogy igen szép, harmóniát sugárzó, levélzete – bár emlékeztet a fenyő tűleveleire –, de azokénál sokkal lágyabb, termése élénk piros bogyótermés.

Számos fajta létezik (aranylombú, oszlopos) ezért akik idegenkednek a termésétől, azok is bátran választhatják, elérhető ilyen változat is. Hosszú életű, ezt az ültetése során figyelembe kell venni. Mindezek a jó tulajdonságok mellett még kevés törődést is igényel, ebből kifolyólag pedig azoknak is bátran ajánlom az ültetését, akik kevéssé mozognak gyakorlottan a kertben, minimális tapasztalattal rendelkeznek.

Sövényként

Jól viseli az árnyékot, de a napsütést is, ezenkívül betegségekkel szemben ellenálló, kiválóan metszhető, alakítható. Jól viseli a nyírást, ágrendszere igen sűrű, mindez ez alkalmassá teszi arra, hogy ideális sövénynövényünk legyen.

Ültetés

Akár faként, akár sövényként képzeljük el, a következőkre ügyeljünk: talajára ugyan igénytelen, de ha komposztált marhatrágyát keverünk az ültetőközegéhez, azt meghálálja, mint ahogy azt is, ha ezt évente egy alkalommal megismételjük. Ültésénél – a megszokottaknak megfelelően – figyeljünk oda a megfelelő öntözésre. Begyökeresedés után szárazságtűrő, nem kíván különösebb odafigyelést, csak az idei augusztushoz hasonló nyári extrém száraz hónapokban igényel némi öntözést.

(Fotó: Annette Meyer/Pixabay)

Hogyan készítse fel az átteleltetett muskátlit a tavaszra?

2025. április 17. 11:10

A muskátli az egyik legkedveltebb balkonnövény, amelyet sokan egynyáriként kezelnek, pedig megfelelő gondozással több éven át is gyönyörködhetünk benne.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Hasznos tippek a tavaszi kertrendezésekhez

2025. április 16. 08:10

Az április beköszöntével az országban elkezdődtek a kiskertek munkálatai. A fagyok elmúltával elkezdhetjük csinosítani kiskertjeinket.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Mérgező fásszárú növények a kertben

2020. február 25. 04:36

Felelős gondolkodású kertészként a fásszárú növények kiválasztásakor kell a legkörültekintőbbnek lennünk, hiszen a kertünkbe telepített fák, cserjék évtizedekig meghatározhatják a kert funkcióját és arculatát.

Mit tehetek, hogy a kivágott tiszafa mérgező részei teljesen eltűnjenek a kertből?

2023. december 2. 10:10

Múlt hónapban sikerült vennünk egy családi házat, a kert "helyre rakását" már el is kezdtük, mivel egy tiszafa volt a kertben. Kivágtuk, alatta legjobb tudásunk szerint összegereblyéztünk, viszont a fa alatt, a magok a földben, földön voltak. Mennyire veszélyes ez így még a gyerekekre? Mit tehetnék, hogy teljesen eltűnjenek ezek a részek?

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?

Kedvenc sövények és növényfalak: így takarjuk el a belátást növényekkel!

2023. július 18. 05:36

A sövények és növényfalak kiválóak arra, hogy egyrészt a kíváncsi szemek elől elrejtőzzünk, másfelől meg rendkívül jók a széltörésben.