Sok esetben nagy növényt a szemünk vásárol, de vannak trükkök, hogy később is szép maradjon a növény, hiszen ahonnan vesszük – akár kertészetből, akár magánembertől – sok esetben nem csupán a véletlennek köszönhető, hogy a dézsás növény olyan igazán szép.
A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, szabadföldben élő növénynek. Így ha abban gondolkodunk, hogy dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk. Ezek nem olyan extranehéz szempontok, aminek csak kevesen felelnek meg, hanem univerzálisan betarthatók bárki számára.
Kérdezzünk és kérdezzünk!
A növényről mindig kérdezzünk! Bár ez egy ökörbefogadott kutyusnál sokkal kézenfekvőbbnek tűnik, és a haszonállat tartók is tudják, hogy az állat takarmányozásában nagyon fontos, hogy ADDIG hogyan volt nevelve az állat, ameddig nem a miénk volt. Ez a növényeknél is pontosan ugyanígy van.
Mivel a helyváltoztatás egy nagy dézsás növényt ugyanúgy megvisel, mint akár minket is egy nagyobb költözés, így fontos, hogy legalább tápanyagok szintjén és az öntözés gyakorisága tekintetében tudjuk, hogy eddig mit kapott a növény. Minden egyes váltás sokkal könnyebben működik, ha legalább a tápanyagok utánpótlását a megszokott rendben tesszük.
Ha kell, ültessük át!
Sok nagyra nőtt dézsás növényt azért adnak el, mert nincs kedvük már átültetni. Mindig kérdezzük meg azt is, hogy mikor ültették át, és milyen földkeverékbe. Ha netán szükséges jobb minőségű talajt adni a növénynek, akkor ideális lehet szinte a költözés után az átültetést is megejteni, mert így hamar regenerálódik a növény.
A gyökerek ne lógjanak ki a dézsa alján, ha ilyet látunk, biztosan átültetésre van szükség. Ugyanígy, ha sókiválást látunk a talajon, vagy nagyon rossz minőségű talajt látunk az edényben: minden esetben érdemes az átültetésben is gondolkodni.
Ha már átültetésről van szó, akkor gondoljuk végig, hogyan fogjuk ki- és becipelni a növényeket. Lehet kapni füles dézsákat, ezek nagyban megkönnyítik a dolgunkat a teleltetés kezdetén és a tavaszi kipakolás idején.
Hasonló helyre tegyük, mint ahol addig élt
A legnagyobb stressz nem is a szállítás egy hatalmas növénynél, hanem az, hogy teljesen megváltozik minden környezeti tényező. Próbáljuk megfigyelni a régi helyét: árnyékos volt? Félárnyékos? Netán szeles, vagy pont szélvédett helyen volt? Ezek azért is fontosak, mert az mindig jel, hogy a növény, ha nagyon szépen növekszik egy adott helyen, akkor várhatóan hasonló helyen lesz újra ugyanolyan gyönyörű, mint amibe beleszerettünk.