Régóta vágytam saját japán juharra és még a tanulmányaimban is nagy gondot fordítottam a rengeteg elképesztően gyönyörű fajtára. Japánkertektől kezdve az ország arborétumaiig mindig lenyűgözött szépségük és eleganciájuk. Olvasói kérdésekből szemezgetve így most a japán juhar levelének száradása lesz a téma.
Bármennyire is vágyunk japán juharra, a rossz hírem az, hogy nem minden kertben érzi jól magát. Ahogy nálunk homokon is senyved és komoly védelmet igényelnek a vöröslevelű fajtái is, addig a Pilisben szépen tud fejlődni vagy más dombvidékes országrészen, ahol a csapadék is több, a mikroklíma is ideálisabb.
A japán juhar – vagy latin nevén Acer palmatum – az egyik legkedveltebb dísznövény nemcsak hazánkban, de az egész világon is, nevéből látszik, hogy a japánkertek alapnövényeként ismerjük. Nevezik még vöröslevelű japán juharnak, juharfának, vörös juharnak, vörösvirágú juharfának – szeldelt levelű fajtája pedig az Acer palmatum dissectum latin néven ismert.
Mire figyeljünk ültetéskor?
A japán juhar egyáltalán nem kedveli a tűző napot! A több hetes kánikulákban szó szerint visszaszárad, megég a lombozata, így ha napos kertbe szeretnénk tenni, akkor árnyékoljuk mindenképpen valamivel. Ez a perzselődés egyáltalán nem jó, mert nehezen regenerálódik belőle a növény. A kert árnyékos vagy félárnyékos része lesz ideális neki.
A japán juhar ráadásul mészkerülő, a pH szempontjából a pH 6-6,5 az ideális számára. Ültetni is eszerint ajánlott, akár tőzegbe is tehetjük. Sok kertnél inkább dézsába téve lenne megfelelő számára.
Bár nem írják rá a névtábláira, de a japán juhar egy igényes növény. Ha szereti a helyét, akkor viszont évi 40-50 cm-t is képes növekedni.
Ha elkezd visszaszáradni a japán juhar levele, akkor az első kérdés mindig az, hogy hol van a növény? Mert ha túl sokat tűzi a nap, akkor visszaszáradnak a levelek. Ha túl kevés a víz, szintén ugyanoda lyukadunk ki.
Lombhullással reagál a pH-szintre is, tehát ha nem a vízhiány és nem a tűző nap okozza a problémát, akkor mérjünk egy talaj pH-értéket is gyorsan!
Kedvenc japán juhar fajtáink, melyek bárki számára kaphatók is a kertészetekben:
Acer palmatum fajták:
· Acer palmatum ‘Atropurpureum’
· Acer palmatum ‘Bloodgood’
· Acer palmatum ‘Fireglow’
· Acer palmatum ‘Osakazuki’
· Acer palmatum ‘Sango Kaku’
· Acer palmatum ‘Shaina’
· Acer palmatum ‘Shirasawanum Aureum’
· Acer palmatum ‘Shishigashira’
· Acer palmatum ‘Skeeter’s Broom’
· Acer palmatum ‘Summer Gold’
· Acer palmatum ‘Tamukeyama’
Acer palmatum dissectum fajták:
· Acer palmatum dissectum ‘Garnet’
· Acer palmatum dissectum ‘Inaba Shidare’
· Acer palmatum dissectum ‘Viridis’
Amire még érdemes figyelni a japán juhar esetében, hogy a nagyon antociános levelűeknél, ha megerősödik a növény (mondjuk kezdetben dézsába ültetve), akkor utána kicsivel több napfényt fog igényelni, ilyenkor lesz igazán mélylila, mélybordó a levélszín.
A japán juharok nevelhetők bonsainak is, de ha itt kezd száradni a levél rajtuk, akkor ott a helytelen gyökérmetszés is lehet az oka.