Gojibogyó növényem levelein furcsa szemölcsszerű képletek nőttek, sűrűn, hasonlóak a kicsi gubacsokhoz. Saját szaporítású, gyökereztetett virág, ami idén már nem is termett. Mik lehetnek ezek, menthető még a növényem?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező
Hazákban a Lycium nemzetséghez tartozó közönséges gojibogyó, ördögcérna (Lycium barbarum) és a kínai ördögcérna (L. chinese) fordul elő természetes módon, elvadulva. Szintén megtalálható az európai ördögcérna (L. europeum) is. Mindegyik fás cserje, évelő növény, az európai ördögcérna fagytűrése mediterrán eredete miatt gyengébb, mint a másik két fajé. Mindegyik tövises hajtásokat nevel. Bokorként lelógó hajtásaik tartására támrendszert igényelnek. Kifejezetten szeretik a meleg, napos helyet, déli fekvésű lejtős területeken is jól érzik magukat.
Nem feltétlenül állja meg a helyét az az állítás, hogy igénytelen növény, nem kell vele foglalkozni, megél gondozás, ápolás nélkül is. Ha értékes bogyójáért ültetik, ugyanolyan gondozást igényel, mint más kerti bokor, cserje. Évenkénti tápanyagpótlás és a nyári melegben rendszeres öntözés nélkül, nem fog bőséges termést kinevelni. Virágzása májustól több hónapig is eltart, ezzel összhangban a termésérés júliustól szeptember végéig elhúzódó. A fajok egymást kölcsönösen beporozzák.
A növényének levelein képződött apró dudorokat az utóbbi években behurcolt kártevő az ördögcérna-gubacsatka (Aceria kuko) okozza. Ez a szabad szemmel nem észlelhető, az Eriophyidae családba tartozó apró atka, életmódját tekintve teljesen eltér a közismert, a növények felületén élő 4 pár lábú, és szabad szemmel is jól látható atkáktól. Magyarországon első ízben 2015-ben találták meg és azonosították külföldről behozott ördögcérna növényeken, behurcolt kártevő. Azóta bizonyára sok esetben megismétlődött a betelepedése. Arra nem áll rendelkezésre adat, hogy szabadföldön hazánkban képes-e áttelelni a növényekben, és a hazánkban elvadult ördögcérna egyedeket is megfertőzi-e. A gubacsatkák az évelő növények rügyeiben telelnek, és tavasszal onnan indulnak el, szóródnak szét a lárváik a zöld növények levelein, majd letelepednek, szívogatásuk hatására fejlődnek ki a gubacsok, benne élnek és szaporodnak az atkák.
Terjedésük, terjesztésük a fertőzött növényi részekkel történik elsősorban, az Ön esetében a gyökereztetésre kapott dugvány volt fertőzött. Hasonló módon terjeszthetők a gyökeres sarjnövényeivel is, mivel az ördögcérna bőségesen fejleszt gyökeres sarjakat, azok leválasztásával szokták egyszerűen és gyorsan szaporítani. Tehát a vegetatív szaporítás fontos szerepet játszik elterjesztésében. Az ördögcérna maggal nem terjed a károsító, a magról való szaporítás az utódnövények gubacsatka-mentességét biztosítja.
Növénye még fiatal, javaslom, 10-20 cm hosszúságúra vágja vissza a bokor vesszőit, és felszívódó hatású (Flumite) atkaölő szerrel permetezze le. Csak a felszívódó hatású atkaölő szerek hatnak ellene. Ezt még most, a levelek lesárgulása előtt javaslom elvégezni, és a kezelés előtt az érett terméseket minden esetben le kell szedni a bokorról. Tavasszal, amikor a levelek kifejlődése megtörténik, az áttelelő atkák elindulnak helyet keresni maguknak és a növény felületén tartózkodnak, ekkor pedig kéntartalmú szerrel 10 naponta szükséges permetezni. A kén biotermesztésben is használható természetes ásványi elem, a bogyóknál nem okoz szermaradékot az előírt élelmezésügyi várakozási idő betartásával.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele