Tönkremennek az elefántláb növényeim! Mit tehetek velük?

Agrofórum Online

Több elefántláb virágom is van, nyáron mindig kint vannak a kertben, ahol jól érzik magukat. Az idei nyáron többnél is valami kirágta a törzsüket üregesre, benne számos meztelencsigát találtam. Van, amelyiknek a gyökerei elbarnultak. A leveleket is megrágták, és az alsó levelek is sárgulnak. Mit tehetek velük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az elefántláb (Nolina recurvata) nevű virág Mexikóból származik, ahol 8-10 méter magasra is megnövő növény lesz belőle. Szobai körülmények között ez a veszély nem fenyegeti. Sokak által kedvelt virág, amihez hozzájárul érdekes, szokatlan alakja, valamint, hogy egyszerűen tartható, nem igényel folyamatos gondoskodást.

Szereti a világos, napos helyet, laza, levegős, vízáteresztő talajt igényel, meleg és fényigényes virág. 25-30 °C között érzi igazán jól magát, de a 15-32 °C közötti hőmérséklet is megfelel neki. Télen is a 12-15 °C-os hőmérsékleti minimumot javasolt biztosítani számára. Vízigénye kicsi, törzsében sok vizet tárol, elég ritkán öntözni, nyáron hetente, egyéb évszakokban még ritkábban. A vízadagolást – gyakoriságát és mennyiségét – mindig a hőmérséklettel összhangban javasolt végezni.

Elefántláb

Kevés kártevője, betegsége fordul elő, a leggyakoribb a túlzottan nedves körülmények között fellépő szártő- és gyökérrothadás. Leírása szerint elefántláb növényei a nyarat a kertben, fedetlen helyen töltik, ez a betegség fellépésének az eredője. Az idei nyár szokatlanul esős volt, gyakran volt csapadék, sokszor nagy mennyiségű is. A cserépben és szabadban élő elefántláb virágok folyamatosan nedves, számukra túlzottan nedves talajban éltek, amit csak fokozott a cserepek alatti tányérban állandóan megálló víz is.

Gyökér- és szártőrothadás (fotó: a kérdező felvétele)

A nedves helyeket a meztelencsigák is felkeresik, ott megtelepednek, és helyben folytatják étkezésüket. Képesek ki- és megrágni minden zöld növényi részt. A folyamatosan vizes és levegőtlen talajban a rothadást okozó kórokozók is felszaporodtak, amik a szártő és gyökerek elrothadását, elbarnulását okozták. A száraz talajt kedvelő növényeknél nyáron figyelni szükséges eső után a cserepeket, és minden eső, öntözés után a cserepük alatti tányérból javasolt a vizet kiönteni. Különösen veszélyes ez a kaspóban kihelyezett virágok esetében, tekintettel arra, hogy a kaspóban 100-200 ml víz is összegyűlhet, ami biztos növényfulladást okoz. Vagy esős időszak előtt olyan helyre érdemes ezeket a virágokat áthelyezni, ahol felettük tető helyezkedik el, ami védi őket az esőtől.

Elefántláb szártövi elhalása

Meztelencsigák ellen kapható csigaölőket általában az eső elmossa, feloldja, így hatástalanítja. A sörrel vagy tejsavóval működő csigacsapdák hatékonyak, de naponta ellenőrizendők, és újítandók, és eső után cserélendők. A csigák alkonyati órákban történő összegyűjtése fárasztó, de eredményes módszer, a növényápolás része. Cserepek alatt mindig sokat lehet találni, ajánlott rendszeresen ellenőrizni jelenlétüket.

A kár fellépése után már csak a kármentés maradhat. Ajánlom a károsodott virágokat alapos átvizsgálás és csigáktól való mentesítés után 2%-os szódabikarbónás oldatban 1-2 óráig áztatni, majd 1-2 napig száraz helyen tartani, hogy a sebek felülete kellően beszáradjon. Ezt követően új cserépbe, új kaktuszföldbe átültetni. A régi talajt ne használja fel, gyakran abban is meghúzódnak a csigák, de petéik is előfordulhatnak benne! Mivel közeleg a tél, a fényszegény évszak, 2-3 hetente ajánlott csupán öntözni az elefántláb növényeket a lakásban.

Mikor és hogyan szaporítsuk a muskátlit?

2020. augusztus 24. 09:44

Mikor és hogyan szaporíthatom a muskátlit?

10 érdekesség a bazsarózsáról

2024. április 24. 14:10

A bazsarózsa vagy peónia hamarosan virágba borul, érdemes hát néhány érdekességet megtudni erről a csodás dísznövényről.

Kankalint vettem, de nem maradt meg. Mi lehet az oka?

2023. május 29. 13:36

Sokan nem tudják, de a kankalinok között rengeteg az egyéves faj, ami miatt a hazai teleket nem fogják bírni a kiültetés után.

Szellőrózsát a kertekbe!

2023. szeptember 24. 17:40

Egyik nagy kedvencem a természetes hatású kertekben a szellőrózsa. Páratlan szépsége miatt jól társítható más évelőkkel, látványos összeültetéseket alkothatunk vele.