Házikert

Ciklámen: hogy mindig virítson valami otthon

Agrofórum Online

A ciklámen kislány korom óta nagy kedvencem, és emlékszem akkor még simán működött, hogy magról szaporítgattam is, amikor elvirágzás után beértek a magok.

A ciklámen akkor is virít, mikor más növények már pihenni tértek, éppen ezért kiváló téli ajándéknövény. Ráadásul a legtöbb lakást szereti, kivétel, ha túlfűtjük a szobát, azt a ciklámen nem fogja jól viselni.

Ezüstösen fénylő leveleivel még akkor is szép, ha épp nem virágzik, de igazi szépségét virágzáskor adja hátrahajló pártájú virágaival. A fehértől egészen a sötétbordó virágig igen széles a paletta, így igazi színgyűjteményt is létrehozhatunk magunknak. Mi tagadás, a fodros nagyvirágú típusok még szebbek, mint a klasszikus formájúak.

Mivel egészen ősztől, kora tavaszig nyílik a ciklámen, így szépen megszínesíti a téli mindennapokat.

A ciklámen csodálatosan mutatós, ha megkapja a neki kijáró gondoskodást

A ciklámen a világos, de közvetlen napfénytől védett helyet kedveli, így jó lehet számára egy panellakás ablakpárkánya is. De a téli időszakban a hűvös 12-16 Celsius-fokos helyet kedveli a legjobban, a magasabb hőmérséklet lecsökkenti a virágzási időt.

A ciklámen a világos, de közvetlen napfénytől védett helyet kedveli (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/viragok-kert-szirmok-levelek-5362009/)

Érdekes ápolási dolog a ciklámen esetében, hogy a földjét mindig tartsuk nedvesen, de ne legyen iszapos a talaj, mert akkor a gumó berothad. Drénvíz ne legyen alatta még a növekedési időszakban sem! Ezen kívül a virágzási idő elmúltával fokozatosan csökkentsük az öntözését.

Főleg száraz levegőjű lakásokban érdemes viszont a cserepét kaviccsal telt tálcára állítani, hogy a kavicsok közé öntött vízből párát nyerjen. Páraigényes növény alapvetően. Ha van szobapáfrányunk és az jól érzi magát, vagy akár az aszparágusz, akkor a ciklámen is kiválóan el lesz nálunk.

Betegségek terén nem macerás növény

Kezdő kertészeknek is ajánlom, mert nekem gyerekként nagy örömöm volt a ciklámenekben. Akkor lesz beteg, ha fényszegény helyen van, mert akkor a szürkepenész megjelenik rajta. Ezen kívül a fonálféreg és a levéltetű lehet probléma, de lakásban tartva a cikláment ezek a kártevők viszonylag ritkán adnak növényvédelmi feladatot.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

Gilisztaűző varádics: most kell megszedni növényi főzethez

2022. augusztus 28. 09:37

Mivel hatóanyagai figyelemre méltók, így növényi levekhez a kertben használható a gilisztaűző varádics.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Mit tegyek, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem?

2023. november 30. 04:38

Újra kaptam egy cserép cikláment, szeretném, ha ez végre hosszú életű lenne, az előzőek mindig hamar elpusztultak. Városban, emeletes házban élek, erkélyem van. Mit tanácsolnak, hogyan tartsam? Hogyan tudnám elérni, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem, ami a kedvenc virágom?

A sárgarépa miért repedezik be, és miért nem növekszik?

2023. július 24. 16:10

A sárgarépa-termesztésben nem lehet nagyot hibázni. Vagy mégis? Számít-e, hogy milyen talajba vetjük a magokat, vagy hogy milyen fajtát választunk? Mire kell figyelni a csíráztatás során, és problémát jelenthet-e, ha nem megfelelő a fejlődő növényünk tápanyag- és vízellátása? Mit tehetünk, ha torzan vagy silányan fejlődnek a sárgarépáink?