Kipusztulnak sorra a szobanövényei? Mi lehet a gond: túlszeretés vagy lusta kertészkedés? Vagy csak rossz a növényválasztás? Nézzük sorra a növényvilág kipusztíthatatlan "szuperhőseit"!
Van egy öcsém, aki már gyerekkorában annyira az áram, villanyszerelés, elektronika és miegymás hasonló világában élt, hogy az állatkertben is a pelikán helyett a villanypózna végén lévő kiégett izzót vette észre. Fényes nappal. Na, ő az a szobakertész, akinek nedvességmérős csipogója volt az egyszem bonszáján, ami éjjel egy tűzriasztós szirénát indított be időnként, amikor elérte a kiszáradási pontot. Hát a szüleink nem tudom mennyire örültek a kis zseninek, de én minden éjjel szívrohammal keltem fel. Neki lettek volna valók ezek a növények, melyek igazi „Rambo-ként” túlélik a nem éppen legjobb szobakertészeket is. Ilyen csipogós, szirénázós jelzők nélkül is.
Sansevieria – anyósnyelv, ami nem a nyelvét nyújtogatja
Amikor ez a növény előkerül, akkor a tökéletesen igénytelen listán szereplése miatt kap “arany málna díjat”, igazi túlélő retro növény, de még a cigarettázós lakókat is túléli a tizediken, nem véletlen terjedt el az 1960-as években. Emlékszem nagyszüleink panellakásában is volt, mert bírta a száraz levegőt, ha nem volt öntözve, ha fénytelen volt, ha kánikula volt télen a távfűtés miatt. Mindent kibírt.
Második helyezett: Aspidistra, vagyis kukoricalevél
A kukoricalevél szintén ilyen túlélő, bár talán a nagyon száraz levegőjű lakást nem kedveli, de ki ott sem pusztul. Amiért szeretik plázák tereiben is, mert nagy leveleinek nem árt látványosan még a takarítás hiánya sem, ha elfedi a por, akkor is szépen tud fejlődni, maximum valamivel lassabban.

Ausztrál szőlő: kúszóka
Anno a Cissus-okból szigorlatoztam, pont ezt a tételt húztam botanikából. Már akkor egészen sok kúszókám volt otthon is, körbe tekeredve a szobafalon vékony damilon vezetve. Ezzel a növénnyel viszont egy a fontos tudnivaló: meleg helyre való!
Dzsungelhangulat: Fatsia japonica módra
Azoknak viszont, akik még dzsungelhangulatot is akarnak elérni, a Cissus mellett a szobaarália lesz az, amit érdemes beszerezni. Talán kevesebb a hőigénye, de másfél méterig meg sem áll!
Kúszónövény változata a borostyánnal való keresztezésének eredménye: Fatshedera vagyis borostyánarália névre keresztelték a nemesítők által létrehozott új fajt.
De ezeken kívül még bátran sorolhatunk a listánkhoz növényeket!
Ide tartozik a csokrosinda – Chlorophytum, az aszparágusz – Asparagus, a kúszó filodendron – Philodendron scandens, a szobafikusz – Ficus elastica, a pirosszélű dracéna – Dracaena marginata, a könnyezőpálma, monsztera – Monstera deliciosa, a pletyka – Tradescantia, a zebrapletyka – Zebrina is, melyek mind nagyon mutatós növények a szobakertészeknek.