Hogyan gondozzuk télen az árvácskát?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat: hogyan gondozzam télen az árvácskát? Köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az árvácska kertjeink mellett a közterületeken is szívesen ültetett dísznövénynek tekinthető. Népszerűségét nemcsak kisebb igényeinek köszönheti, hanem mutatós megjelenésének, hosszan tartó virágzásának egyaránt. A nemesítésnek köszönhetően virágaik színében, mintázatában és méretében is nagy változatosságot találhatunk. Az árvácska kétéves dísznövényfajunk, mely leggyakrabban az ősz folyamán temetőkbe kerül kiültetésre, míg tavasszal, már március közepén az első színes virágos foltot nyújthatják kertünkben.

Jó választás lehet edényekben, konténerben, jó minőségű virágföldbe történő nevelése is, viszont kertünk talajába való ültetése egyaránt jó döntés lehet. A napos fekvés, de félárnyékos elhelyezés is megfelel ültetése szempontjából. A laza, humuszban gazdag, komposzttal megfelelő mennyiségben ellátott, így tápanyagokban, különösen káliumban dús talajban érzi magát a legjobban. Az ültetésre választott hely talaja mindenképp legyen gyomoktól mentes, illetve óvjuk a taposástól, a talaj magas sótartalmától is.

Az ősz folyamán történő kiültetést érdemes október közepéig elvégezni, így lehet a növénynek még elegendő ideje a tél előtt is fejlődni. Az ősszel ültetett növények korábbi virágzással hálálhatják meg ültetésüket, viszont a hidegtől ajánlatos lehet óvni a növényeket. A tél beállta előtt az ősszel ültetett növényeket ezáltal érdemes takarni, pl. fenyőgallyakat, lehullott lombot, mulcsot az ágyásra helyezni. Tavasztól a gyomok irtására fokozottan kell ügyelni, majd tápanyag-utánpótlásban részesíteni és az időjárás függvényében a virágzást öntözéssel is elősegíteni. 

Az árvácskának sok betegsége, illetve kártevője nem ismeretes, viszont nem árt a növények egészségét a vegetációs időszakban rendszeresen figyelni. Csapadékosabb években a levélfoltosságok, illetve a lisztharmat fertőzésének veszélye is fennáll. A kártevők közül a levéltetvek, mint vírusterjesztő kártevők jelenthetnek nagy problémát, míg szárazabb évjáratokban a sok tápnövénnyel rendelkező takácsatkák felszaporodása is bekövetkezhet árvácskáinkon.

Lombtrágyázás a zöldségtermesztésben

2019. május 22. 06:54

A növény a tápanyagokat a gyökerein keresztül veszi fel, ezért a tápanyag-utánpótlási technológiákban alapvetően a gyökéren keresztüli tápanyag-hasznosulással számolunk. Ugyanakkor vannak esetek, vagy pusztán egyetlen megoldás bizonyos tápanyag-ellátási zavarok megelőzésére illetve megszüntetésére, ezek a következők:

A kiváló repcetermés receptje: minőségi tápanyagok

2019. július 2. 10:15

Ha a kezdeti fejlődés során a növény minden tápanyagot megkap, egy megerősödött és jól begyökerezett állomány megy a télbe, ami már egy mérföldkő a jó terméshez vezető úton.

Nem lehet Vita kérdése

2023. május 1. 06:34

A YaraVita lombtrágyák kedvező ár-érték arány mellett biztos hatással járulnak hozzá az eredményes növénytermesztéshez.

Lombtrágyázás, aminosavak - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (III. rész)

2018. március 17. 15:35

Az álló kultúrák lombon keresztül történő tápanyagellátása és a legfontosabb aminosavak és azok növényélettani szerepe.