Házikert

Magból fenyőfa – így telik el 300 nap

Agrofórum Online

A közösségi média legújabb sztárja az a mini fenyőfa, amelynek 300 napos életciklusát gyorsított felvételen követhetjük végig, a „születésétől” kezdődően egészen addig, amíg a növény felveszi a – még miniatűr, de tökéletesen felismerhető – végleges, varázslatos zöldellő formáját.

A legtöbb ember nem bajlódik a fenyő ültetéssel, hiszen a faiskolák tele vannak csemetékkel, de vannak olyanok is, akik a magról való ültetésre esküsznek. Hogy miért? Mert így a fenyő teljes életciklusát nyomon követhetik – akár egy életen át, ráadásul reprodukálhatják például az egykori szülőházuk előtt álló öreg fát, ami kedves emlékeket ébreszt bennük, vagy olyan fajtát nevelhetnek, amilyet kertészetben nem találtak ezidáig.

És persze ne feledkezzünk meg a dolog anyagi vonzatáról sem, hiszen míg a faiskolai fenyők árai borsosak lehetnek, addig a tobozból kiszedett magok nem kerülnek semmibe. No, de lássuk csak, mit kell tudnunk ahhoz, hogy a fenyőnevelésünk eredményes legyen!

A fenyőfák mérete az 1 méter magas törpe fenyőktől a valódi óriásokig terjed, amelyek akár 30 m magasra is megnőhetnek, ám a különböző fajták sokban különböznek egymástól, így például a tűik és a tobozaik hosszában, alakjában és textúrájában.

Ahhoz, hogy a fenyőfája gondozása a későbbiekben egyszerű legyen, fontos, hogy megfelelő helyet találjon neki. A fenyő ugyanis, ha jó helyre telepítették, szinte egyáltalán nem igényel gondozást. Gondoskodjon arról, hogy a fa növekedése során sok napfényt kapjon. Nedves, tápanyagokban gazdag, jó vízelvezetésű talajra is szüksége van. 

Fenyő csemete kiültetése
Az ültetést kezdje azzal, hogy kiássa a fa számára tervezett gödröt (vagy ha beltéren neveli, a cserépben alakítson ki egy – a gyökérlabda kétszeresének megfelelő méretű – helyet a táptalajban). A gödörből eltávolított földet tegye félre, és használja fel később a feltöltéshez, miután a fa a helyére került.

A gödör pontosan olyan mély legyen, hogy a fa úgy legyen benne, hogy a talajszintje egy vonalban legyen a környező talajéval. Ha túl mélyre ássa a fát, akkor a rothadás veszélyének teszi ki a csemetét. Vegye ki a fát a cserépből, és terítse szét a gyökereket a gödörben, töltse fel félig földdel.

Amikor a gödör  félig megtelt, töltse fel vízzel, és hagyja, hogy a víz leszivárogjon, mielőtt folytatja. Ha a talaj leülepedett, töltse fel teljesen, de ne halmozza fel a földet a törzs körül. Szórjon mulcsot a fa köré, de az ne érjen a törzshöz.

Magról fenyőt
Ha a fenyőfáját magról akarja elindítani, akkor a fenti ültetési utasításokat akkor alkalmazhatja, amikor a csemetéje elérte a 15-31 cm-es magasságot. Ebben az esetben sok türelemre lesz szüksége, mert egy csíráztatott mag nem tudja felvenni a lépést egy erőteljesen növekvő faiskolában kapható csemetével, de érdemes vele foglalkozni, mert ennek a módszernek is megvan a maga bája.

Első lépésként gyűjtsön érett tobozokat, amelyekből válasszon egészséges, ép magokat.
Az ültetéséhez válasszon jó minőségű, laza szerkezetű és jó vízelvezetésű termőföldet. A fenyők szeretik a kavicsos, homokos talajt – ezt nem árt szem előtt tartani.

Ásson kisebb mélyedéseket a talajba, és helyezzen ezekbe egy-egy magot. Fedje be a magokat egy réteg vékony termőfölddel. Alaposan öntözze meg (akár kézi permetes locsolóval), hogy nedves legyen, de ne legyen túl vizes.

A magoknak egyenletes vízellátásra van szükségük a csírázás megkezdéséhez. Tegye a cserepeket napos helyre, ahol a magok megfelelő mennyiségű napfényt és meleget kapnak. Az átültetésre csak akkor kerüljön sor, ha a csemeték már legalább 15 centiméter magasak.

Az alábbiakban megmutatjuk a Tiktok legújabb „agrár-sztárját”, a kis fenyőfát, amelynek 300 napos életciklusát 60 másodpercben, egy gyorsított felvételen követhetünk nyomon. Itt nem csak magát, az ültetést nézhetjük végig, de azt a csodát is, ahogy a tobozból kivett és elültetett magból a szemünk láttára egy csodás kis mini fenyő fejlődik ki.

(Vezérkép: IlonaBurschl/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jukka pálma: hogyan éli túl a telet?

2024. december 12. 06:40

A jukka pálmák felkészülése a télre már ősszel elkezdődik, amikor a nappalok rövidülnek, és az éjszakai hőmérséklet egy számjegyűre csökken.

A leggyorsabban fejlődő téli zöldségek

2024. december 11. 09:40

Vannak olyan haszonnövények, amelyek jól tűrik a telet. Így lehetőségünk van arra, hogy a kertben friss, hidegtűrő zöldségeket termesszünk.

Zöld csodák: szobanövények, melyek ünnepi hangulatot hoznak

2024. december 11. 05:40

Akár a lakásban, akár a kertben szeretnénk zöld csodákat, számos olyan szobanövény létezik, amelyek segítenek megteremteni az igazi ünnepi atmoszférát.

Zöldségtermesztés télen, fűtetlen üvegházban - ezekre figyeljen!

2024. december 9. 11:10

Egy üvegház nem csak a szezonban alkalmas zöldségtermesztésre. Hideg időben is többféle friss áru megterem, ha odafigyelünk a körülményekre.

Elindult a karácsonyi fenyővásár

2018. december 4. 05:03

Idén a magyarországi termesztésű vágott lucfenyő 20-25 százalékkal, esetenként 30 százalékkal is drágább lehet a tavalyinál.

Milyen fát válasszunk karácsonyfának? Vannak olyan fajok, melyek nem hullatják tűleveleiket?

2020. december 15. 10:48

A fajok között tűleveleik tartóssága, fán maradásuk időtartama között is tapasztalhatunk eltérést.

Milyen szobanövényekkel helyettesíthetjük a karácsonyfát?

2024. december 9. 08:10

A karácsonyfa helyettesíthető más növényekkel is. Hiszen feldíszíteni akár más növényt is lehet anélkül, hogy kivágnánk, így elpusztítva azt.

Zöld csodák: szobanövények, melyek ünnepi hangulatot hoznak

2024. december 11. 05:40

Akár a lakásban, akár a kertben szeretnénk zöld csodákat, számos olyan szobanövény létezik, amelyek segítenek megteremteni az igazi ünnepi atmoszférát.