Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

Agrofórum Online

Harminc éves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtaknak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos nem tudom, milyen fajú fenyőfája van, azt kérdésében nem írta le. A különböző fenyőfajok ugyanis igényeikben és a rajtuk megtelepedő kórokozókban és kártevőkben is eltérnek egymástól. A tűlevelek általában 2-4 évig maradnak a fákon, így azok hullása egyrészt egy természetes folyamat részének is tekinthető. Azok idő előtti hullása élettani, de növényvédelmi okból is megtörténhet. A fa, mivel már 30 éve adott helyen áll, nem a talajra, illetve annak tulajdonságaira reagálhat a levélhullással.

A lucfajok esetében pl. a tartós szárazság okozhat levélhullást, mely által már akár a kétéves tűlevelek is lepotyoghatnak, így okozva ezzel a lombozat ritkulását, idővel pedig akár a fa teljes felkopaszodását. Emellett vannak olyan fenyőfélék, melyek érzékenyek a levegő alacsony páratartalmára is, ami csakugyan okozhat levélhullást. Az örökzöld fenyőfélék nemcsak a nyár folyamán, forró és száraz napokon, hanem télen egyaránt igénylik az egyenletes vízellátást. A téli időszakban, hazánkban is egyre kevesebb csapadék tapasztalható, így ilyenkor is ajánlatos fagymentes napokon e fajokat öntözni. Sajnos a klímaváltozás hatását a fenyőfélék is rosszul viselik, mely által akár kondíciójuk is rohamosan gyengülhet.

A rossz erőnlétben lévő fákat hamarabb támadják meg betegségek és kártevők egyaránt, ami csak tovább ront a helyzeten. Érdemes ilyenkor a lehulló tűleveleket, valamint a fát is jobban, több szempont szerint is alaposan átvizsgálni. A leveleken foltosodást, esetleges kártevők vagy kórokozók általi fertőzésre utaló jelet kell keresni. A fás részeken látható apró lyukak is kártevőkre, szúbogarak megtelepedésére figyelmeztethetnek. Ajánlatos lenne a fákat tehát száraz időjárás esetében akár nagyobb mennyiségű vízzel is megöntözni, valamint műtrágyával is ellátni. A kereskedelemben kaphatók kifejezetten fenyőfélék számára kialakított műtrágyák is, melyek közül jelen esetben annak káliumtartalma nyújthat segítséget a növény számára.

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.

Milyen betegség támadta meg a batátapalánta szárát és leveleit?

2023. április 19. 04:38

Édesburgonya-palántát nevelek májusi kiültetésre a lakásban az ablak előtt, és a palántákon eddig még nem látott elváltozások nőttek, kis kiemelkedések, mint a kiütések (képet mellékelek). Leveleken és a száron is vannak. Milyen betegség ez? Meggyógyíthatók és kiültethetők lesznek?

Az öntözés gyakorlata, növényeink vízigénye

2018. november 7. 13:36

Az öntözés a hazai szántóterület nagyon kis hányadán, körülbelül 2 %-án jelent vízpótlási lehetőséget. A vízhiány növekedésével a várható terméskiesés mértéke nem egyenes arányban, hanem hatványozottan nő. A hidrometeorológiai szélsőségek gyakoribbá válásával a növénytermesztés szenzibilitása fokozódik. Az írás a vízellátottság és a tápanyag-hasznosulás összefüggéseit elemzi, kitér a trágyázás vízigény növelő hatására és az öntözött talajok művelésének speciális kérdéseire.

Kertápolási tippek: álomkert 7 lépésben

2021. március 11. 09:35

A STIHL kertápolási szakértői szerint az abszolút kezdő hobbikertészek számára sem okoz majd a kerttervezés hatalmas kihívást akkor, ha az általuk javasolt hét lépés alapján haladnak a tökéletes végeredmény felé.