Miként gondozzuk a mikulásvirágot a hosszan tartó szépségéért?

Agrofórum Online

Hogyan gondozzam a mikulásvirágot, hogy minél tovább szép maradjon?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A mikulásvirág a karácsonyi és az azt megelőző időszak egyik legkedveltebb szobai dísznövényfaja. Nevelése és gondozása nem túlzottan bonyolult feladat, viszont sok háztartásban aligha bírja ki pár hétig a növény anélkül, hogy levelei lehullásnak indulnának. Az idő előtt, illetve a növény természetes folyamatának részeként felkopaszodott levelű növények díszítőértéküket elvesztve gyakran már kidobásra is kerülnek. Nézzük most azt, milyen körülmények is kedveznek annak, hogy hosszan tartó szépségét megőrizve látványát még az ünnepek alatt is élvezhessük.

A mikulásvirág helyét úgy válasszuk meg, hogy kellő mennyiségű fény érje, így lehetőség szerint elhelyezése egy fénnyel jól átjárt ablakpárkányon történjen. Kerüljük a túlzottan meleg körülményeket, hiszen a növény a mérsékelten meleg, vagyis a 20 fok körüli hőmérsékletet kedveli. Inkább hűvösebb körülmények mellett tartsuk, mintsem túlzottan magasan, hiszen a 26 °C feletti hőmérséklet már a növény fejlődésének zavarát okozza. Két öntözés között talaját hagyjuk kissé kiszáradni, így megelőzhető túlöntözése, ezáltal korai levélhullása egyaránt.

A mikulásvirág január végi, februári levélhullása azonban már természetes folyamatnak tekinthető, hiszen a növény felkészül arra, hogy pihenő időszakát töltse. Ekkor számára 10 fok alatti hőmérsékletet kell biztosítani és méréskelten öntözni. A késő tavaszi fagyok elmúltával akár már ki is helyezhető a növény a szabadba, valamit tápoldatozása is megkezdhető, igény szerint pedig át is ültethető. A növényt ekkor már vissza is kell metszeni, 20 cm-es magasságnál kisebb méretűre. A növény helye ebben az időszakban is legyen világos, de ne tegyük a tűző napra, ezzel előzve meg leveleinek megégését, majd rendszeres öntözés és tápoldatozás mellett tartsuk az őszi időszak beköszöntéig.

A mikulásvirág díszítőértékét színes felleveleinek köszönheti, melyek színesedése csak rövidnappalos körülmények között megy végbe. Otthoni körülmények között a növény takarásával, akár szekrénybe helyezésével is biztosítható a sötét körülmény, naponta legalább 12-14 órán keresztül. A sötétítés időtartama legalább egy hónapon át tartson, amíg a levelek el nem érik kellő színezettségüket.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Öntözési mintaprogramot hoznak létre Mezőhegyesen

2020. július 7. 09:17

Jelenleg Magyarországon 87,5 ezer hektáron - a szántóterületek alig 2 százalékán - folyik öntözéses gazdálkodás, az uniós átlag ennek legalább háromszorosa.

Ki kell dobni a fonnyadó, barnuló levelű muskátlit?

2023. június 23. 04:37

A muskátlim levelei közt egy-egy levél fonnyadni, barnulni kezdett. A levélen hosszan, V alakban barna folt jelent meg. A levél fonákján a barna folt környékén kevés, fekete nagyon kicsi valamik vannak, de lehet, hogy csak kevés földmaradvány. Mi lehet a baja? Netán kidobjam?

Több mint 3 milliárd forintból korszerűsítik a Derecskei-főcsatornát

2018. november 30. 09:02

A megújult és meghosszabbított csatorna segítségével kivédhetőbbek lesznek a szélsőséges meteorológiai hatások, ami növeli a versenyképességet az agrárszektorban.