A regeneratív mezőgazdaság élvonalában

Agrofórum Online
Fizetett tartalom

A regeneratív, vagy talajmegújító mezőgazdaság alapköveit hazánkban a kilencvenes években fektették le, és azóta egyre bővül a gyakorló gazdálkodók köre is, köszönhetően első sorban a Talajmegújító Gazdák Egyesületének, amely 2015 óta csapattá szerveződve, az információmegosztás és támogatás útján küzd azért, hogy a talaj védelmét előtérbe helyező gazdálkodási forma egyre nagyobb teret nyerhessen hazánkban is.

Az ébredező tagok száma egyre gyarapszik, de az út meglehetősen rögös a hosszú távú gondolkodást, állandó tanulást, a talajt élő rendszerként kezelő szemlélet elsajátítása során.

A regeneratív gazdálkodási irányt választók, átálló gazdálkodók körében a talajélet fenntartása, támogatása, a takarónövények használata, a talaj mélyműveléséhez használatos eszközök elhagyása mind fokozatosan kell, hogy megvalósuljon. Többek között a rendszer részét képező mezővédő erdősávok kialakítása, a talajéletet, a talaj szerkezetességét és annak vízmegtartó képességét támogató takarónövények használata hosszú távú műveletek, és gyakran lemondással jár, hiszen az ökológiai rendszer gyarapításába kell fektetnünk. A talajmegújító rendszer igazándiból az extrém időjárási körülmények során mutatja meg leginkább a különbséget a konvencionális gazdálkodási gyakorlathoz képest.

Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is
Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is (Fotó: Agrofórum)

Egyre nagyobb a nyitottság a regeneratív mezőgazdaság bolygatás nélküli művelési rendszereire itthon is, ami köszönhető annak, hogy nemcsak hazánkban, hanem a világ más országaiban is jelentős problémát okoz a talajok romlása, amely orvoslásának egyik, ha nem egyedüli módja az ilyen gazdálkodási rendszerek alkalmazása.

A regeneratív mezőgazdaság számos elemből építkezik, de mindegyik alapja a talajnak, mint élő rendszernek a tisztelete, és az ennek megfelelő attitüd megvalósítása. Hogyha éveken keresztül, a megfelelő gyakorlat alkalmazása útján sikerül felépítenünk az egészséges talajunkat, a folyamat végén az állatokat is beengedhetjük a rendszerbe, de eddig a pontig számos lépés, tanulás, buktató vezet.

A regeneratív szemlélet elsajátítása során rendkívül fontos megismerni a talajunkat, komplex, talajtani– botanikai ismeretekre szükséges szert tennünk. A talajvédelem, és a környezet építése, valamint a jó haszonnal történő termelés mind jelentős tényezők a regeneratív gazdálkodásban.

A témában a Talajmegújító Gazdák Egyesületének tagjaival készítettünk riportot a VII. Talajélet Konferencián és Szakkiállításon Jakabszálláson.

A témában készült egyéb cikkeinket itt érhetik el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Repce betakarítás Acsádon - Majdnem 4 tonnás termésátlagot hozott az új technológia

04:09

Repce betakarítás Acsádon - Majdnem 4 tonnás termésátlagot hozott az új technológia

2019. augusztus 23. 20:45

A Szombathely melletti Acsádon egy teljesen új technológiát kipróbálva vetette el a repcéjét 2018-ban Gerencsér József gazdálkodó, aki nejével mintegy 400 hektáron folytat szántóföldi növénytermesztés, a terület jelentős részén pedig vetőmag-előállítást.

TIGRA® – gombával a gombák ellen

2021. február 3. 10:09

Azokon a területeken, ahol a vetésforgóban sűrűn szerepel az őszi káposztarepce, napraforgó, és a szója, meghatározó problémát jelent a fehérpenészes rothadás (Sclerotinia sclerotiorum) kórokozója.

Hatékony megoldás cseresznyelégy ellen a Kujáni tanyán

2021. augusztus 30. 10:27

A gyümölcsteremlők számára nagy kihívást jelent a cseresznyelégy elleni küzdelem, hiszen a legtöbb hatékony módszer nem elégít ki minden igényt. A piretroidok például a hasznos rovarokat sem kímélik. Az FMC Exirel SE rovarölő permetezőszere azonban erre is megoldást jelent. A kecskemét melletti Kujáni Tanya 6 hektáros meggyültetvényében az első tapasztalatok kiválóak.

Támad a dióburok fúrólégy és csipkézőbogár - Növényvédelem és piaci helyzet a csányi dióültetvényben

05:20

Támad a dióburok fúrólégy és csipkézőbogár - Növényvédelem és piaci helyzet a csányi dióültetvényben

2019. május 10. 04:36

A már jól ismert növényvédelmi problémákon túl az elmúlt években új kihívásokkal is szembesültek a csányi dióültetvényben, ez pedig az invazív nyugati dióburok-fúrólégy kártétele, ami mind a 4500-4600 diófára nagy veszélyt jelent.

BOBCAT Bemutatónapok

2020. január 15. 09:44

A 2019-es Bobcat Bemutatónapokon több mint 700 ügyfél és kereskedő vett részt az EMEA-régió minden részéből, ahol a már meglévő termékpaletta az új fejlesztésekkel együtt került bemutatásra. Ez a meghívotti létszám az eddigi legtöbb a rendezvény történetében, akik azért jöttek, hogy megragadják a lehetőséget, hogy munkakörülmények között próbálhassák ki a Bobcat rakodók, minikotrógépek, teleszkópos rakodók és szerelékek teljes választékát.

Százmilliós gépeken is tanulhatnak a MATE agrárhallgatói

2021. december 2. 20:19

KITE tanszék is lesz a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetemen. A gyakorlati agrároktatást erősíti az a stratégia megállapodás, amit november 30-án Nádudvaron kötöttek meg a mezőgazdasági vállalat és a MATE vezetői. A mindkét fél számára kölcsönösen előnyös partnerség új távlatokat nyit a modern agrárdigitalizációs megoldások hazai elterjesztésében. Az egyetem és a KITE közötti a kapcsolat már nem új keletű, az évtizedekre nyúlik vissza, a lehetőségek most azonban sokkal kiterjedtebbek lesznek.

Így termessz húsos somot szakszerűen

2020. május 21. 07:24

A som egy ősi növényünk, a magyar tájkultúra része, amit számos hazai településnév is bizonyít - többek között a festői szépségű Somogy megyében. Az utóbbi években ráadásul egyre népszerűbb a gyümölcse és az abból készített termékek is hódítanak a piacon. Többek között ezért döntött úgy négy éve Simon Attila csányi gyümölcstermesztő, hogy 3,7 hektáron somültetvényt telepít a hagyományos kertészeti kultúrái mellé.

Lazítás az Év Traktorával

2021. szeptember 13. 10:31

Kverneland eke... gabonavetőgép... lazító... és számos más talajművelő eszköz, valamint Massey Ferguson traktorok. A Start-Agro Kft. augusztus végi gépbemutatóján az őszi munkálatokra, és az újdonságokra helyezték a hangsúlyt. Szolnokon láthatták például a gazdálkodók az év traktorának is megválasztott 8S széria erőgépét.