A leylandi ciprusfák alatt átterjedt a szomszédból a gyöngyvirág. Szeretnék tőle megszabadulni, erőteljesen terjed, már a haszonnövényeket fenyegeti. Mit tehetek ebben az esetben?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Az Európában és hazánkban is őshonos gyöngyvirág (Convallaria majalis) lombos erdőinkben él a természetben. Kedvelt évelő, lágyszárú virág, kertekben számos nemesített típusa és fajtája elterjedt, melyek virágzata nagyobb méretű, így mutatósabb, mint az erdei változaté. Valamennyi gyöngyvirág egyben gyógynövény is, a növény minden része erősen mérgező, a benne található glikozidok, szaponinok szívre és véralvadásra gyakorolt hatása ismert.
Természetes előfordulási helyén erdei aljnövényzet része, a félárnyékos, árnyékos, nedves, nem száraz helyet kedveli, annak talajában tarackhoz hasonló, vékony rizómái sűrűn behálózzák a talajt. Azokon fejleszti meredeken felálló hajtásait. Gyökérrendszere agresszív terjedését ez teszi lehetővé.
A sűrű gyökérzete általában felszínes, ahol más növények nincsenek közelében, szomszédságában, a talajának fellazításával, gyökereinek kihúzásával terjedése megállítható. Tulajdonképpen ezt a műveletet fedi a „gyomlálás” kifejezés. Minden olyan növénynél alkalmazható, melynek talaja nedves, művelhető, fellazított és a növény gyökerei erősek, nem szakadnak könnyen.
Az Ön kertjében a nehézséget az okozza, hogy a ciprus gyökerei közé kúszott be a gyöngyvirág gyökérzete, együtt, egymás mellett élnek, az egyik gyökérzet eltávolítása a másik növény gyökerét is megsérti, károsítja.
A probléma megoldására a következőket javaslom:
- Szomszédja felől a gyöngyvirág újabb betelepülését próbálja megállítani. Például a szomszédjánál érje el, hogy 30-40 cm-es sávban a kerítés túloldalán a virágot számolja fel, így megszűnne a pótlás. Ha ez nem megvalósítható, kertjében a ciprusok felöl a kerítés tövében 30 cm mélységbe leásott lemezzel meg tudja állítani a gyökerek további átnövését.
- A ciprusok alatti irtásukat nehezíti a nehéz hozzáférhetőségük. Lehet, hogy az alsó ágakból néhányat a mostani és későbbi irtási munkához el kell távolítania, ezt érdemes mérlegelnie.
- A kihajtott gyöngyvirág-állományban, alapos beöntözés vagy nagyobb eső után, amikor talajuk fellazul, türelemmel ki kell húzni azokat a töveket, melyek engedik magukat. Nem elsősorban a gyökerek, hanem a vízszintesen futó rizomák és azon fejlődő rügyek, hajtások a fontosak, azokra kell koncentrálni! A ciprus gyökerei miatt a gyöngyvirág ellen kapáláshoz hasonló talajműveletet nem javaslok. Tudom, hogy ez a javasolt eljárás nem nyeri el tetszését, de ez a virág agresszív, viszont a módszer bár munkaigényes, de eredményes.
- Minden növénynek életfolyamatihoz fényre van szüksége. Ha mulcsozza a ciprusfák alatti talajfelületet vastagon, hogy a fény ne tudjon áthatolni rajta, a sötétben a gyöngyvirág legyengül, a növekedése lassul. Talajtakarásra fakéreg, geotextil, vastag kartonpapír, növényi nyesedék egyaránt megfelelő, azok kombinálva is, az a fontos, hogy fény ne hatoljon át rajta. A takarórétegnek átszellőző anyagból kell állnia, biztosítania kell a levegőcserét, mind a gyökerek, mind a talajban élő hasznos élő szervezetek oxigén nélkül elpusztulnak. A takarás alatt évente egyszer ellenőrizze a gyöngyvirágok állapotát, és kézzel gyomlálja ki az ellenálló egyedeket! A takarást évente egyszer biztosan fel kell újítani, és a takarásra több évig is szükség lesz. Emellett a talajtakarás kedvezően hat a fák talajának nedvességmegőrzésére, serkenti a talajéletet, és nyáron megakadályozza a talaj felforrósodását.
A javasolt módszereket kombinálva biztosan eléri célját.