Házikert

Talajtakarás ősszel is

Agrofórum Online

A talajtakarás egész évben egy fontos része a kerti munkáknak, mert minden évszakban megvan a szerepe. Az ökológiai szemléletek egyik alapja az, hogy a talajlakó élőlényeket ugyanúgy védeni kell, mint a talajfelszín felett lévőket.

Az őszi talajtakarásnak is megvan a maga szerepe a rendszerben. Míg nyáron a kipárolgó talajnedvességet fogja vissza és egyben hűti a talajt a növények körül, addig ősszel kicsit más szerepet tud betölteni.

Rejtekhely az állatoknak

Egyrészt a rovaroknak is búvóhelyet nyúlt, ami miatt növényvédelmi kérdéseket is felvet. Ahogy a hasznos rovarok, úgy a kártevők is meg tudnak benne bújni és át tudnak telelni a mulcsrétegben.

Egyes kártevők esetében ez kifejezetten nem is praktikus, viszont ilyenkor mindig azt is figyelembe kell venni, hogy a mérlegnek két oldala van, így az áttelelő kártevőket szembe kell állítani a talajtakarás hasznosságával.

Később hűl le a talaj

Ahogy tavasszal lassabban melegszik fel a talaj, ha le van takarva, úgy ez az őszi időszakban is kihasználható, mert a felmelegedett talaj nehezebben hűl ki, vagyis kitolható a termelési idő. Ilyenkor egy jól kialakított talajtakart kertnél a felszíni hosszú vagy szokta csak a növényzetet károsítani, de sokszor akár tél alól is lehet szüretelni benne.

Mivel később hűl le a talaj, így akár szeptemberben is tudunk újhagymát duggatni a mulcsozott részekre. Így ha szerencsés évünk van, akkor karácsonykor is kerülhet újhagyma a reggelizőasztalra.

Ugyanígy a retek és salátaféléknek is kedvez a talajtakarás, mert pont a fentebb említett okokból még akár szép termést is remélhetünk ősszel, ősz végén.

Nem szárad ki a talaj

Akár tél van, akár még csak ősznél járunk, a talajtakarásnak van egy nagyszerű vízmegtartó képessége is. Ez azt jelenti, hogy a víz bejutva nem tud hamar kipárologni még a melegebb őszi napokon sem, ugyanígy a hó olvadása után is sokáig nedvesen tartja a talajt a felszínre terített mulcsréteg.

Mivel az utóbbi időkben a víz egyre nagyobb kint lett, így a talajtakarással az értékes vizet őrizhetjük meg. Legyen az esővíz, öntözővíz vagy más csapadékformák, a tavaszi csírázás is eredményesebb egy nedvesebb talajban és a bomlások is tökéletesebben tudnak lezajlani, ha nem száraz a talajunk. Bomlás minden talajban van, a lebomló szerves anyagok folyamatosan a növények számára felvehetővé válnak.

Mindenkit csak bátorítani tudok a talajtakarással való gazdálkodásra, mert nemcsak a gyomok ellen lehet hatékonyan felvenni a küzdelmet, de számos jótékony hatása is van ökológiai szempontból.

Ideális talajtakarási megoldás lehet a szalma, gyommagoktól mentes széna,  gallyakból készült mulcsok (gallydarálékok), de ugyanígy a kevésbé környezetazonos anyagok használata is járható út, mint a geotextil, az agroszövet. A nejlonos takarástól azért óvva intenék mindenkit.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Lemetszett, beteg ágakat fel lehet használni komposztban vagy talajtakarásra?

2024. február 16. 11:38

Lemetszett, beteg ágakat fel lehet-e használni komposztban, vagy ledarálva talajtakarásra? Nem jelentenek veszélyt a benne élő károsítók?

Folyton termő málnán nem érnek be a nyári hajtásokon a bogyók. Mit tegyünk a növényekkel?

2022. május 19. 04:36

Folyton termő málnáim egyik évben sem érnek be a nyári hajtásokon, a bogyók összeszáradnak. Szeretnék már málnát is enni róluk. Mit tegyek a növényekkel?

No-till: így vágjunk bele kezdőként!

2025. március 6. 05:40

A klasszikus no-till rendszer nehezen alkalmazható kiskertekben, annak alapelvei azonban beépíthetők a termesztési gyakorlatokba.

Csigariasztó növények valóban léteznek?

2023. július 23. 08:40

Vettem én már mindenféle növénykeveréket a csigák elleni védekezéshez, sok esetben az elsők között volt, amit lerágtak. De most nézzük sorra a tapasztalatokat!