Hogyan kell metszeni a hibiszkuszt?

Agrofórum Online

Segítségüket kérném hibiszkusszal kapcsolatos kérdésem megválaszolásában: hogyan kell metszeni ezt a növényt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfákhoz hasonlóan a tél végéhez közeledve a dísznövények metszéséről sem szabad megfelejtkeznünk, így a hibiszkusz esetében is a metszés optimális időszaka a tél végére, a tavaszi időszak elejére tehető, mielőtt a növény levelei fakadásnak indulnak. A díszfák és bokrok metszésével a célunk ugyan nem a fák termésmennyiségének megőrzése, hanem azok egészségét, díszítő értékét óvjuk, adott helyének túlnövését akadályozzuk meg elsősorban.

A növény metszése során nagy hibát nem tudunk elkövetni, hiszen a hibiszkusz jól tolerálja ezt a munkaműveletet, akár erőteljesebb metszést is alkalmazhatunk szükség esetén. A munkát az elfagyott, száraz és beteg részek teljes hosszból való eltávolításával kezdjük. Ezután a befelé növekvő, rossz irányba álló vesszőket vágjuk ki tőből, majd pedig a megmaradt részek közül válogassunk, ritkítással alakítsunk ki olyan koronát, melyet a fény megfelelően át tud járni! A ritkító metszés után a növény magasságát is állítsuk be visszametszéssel! A fák külső részein a visszametszés mértéke nagyobb, míg belső részein kisebb mértékű legyen.

Az elhanyagolt, nem minden évben metszett bokrok idővel elöregednek, egyre sűrűbbé válnak és kevesebb virággal is rendelkeznek, ezeket a bokrokat már érdemes erősebb metszésben részesíteni. A nagyobb mértékű beavatkozás hatására a növény képes ugyanis idővel megújulni, így akár idősebb részekre is vissza lehet vágni fás részeit, viszont ebben az esetben némi időre van szükség ahhoz, hogy a növény megfelelő mennyiségű új hajtást hozzon. Az erősen metszett növények virágzása sem várható már az adott évben.

Az ifjító metszés során a talaj felett kb. 30-40 cm-es magasságban vágjuk vissza a növényt, ezzel érjük el ugyanis, hogy sok új hajtás képződésére ösztönözzük. A megjelenő új hajtásokból már a nyár folyamán válogathatunk, így biztosítva elegendő mennyiségű fényt a meghagyott hajtások fejlődéséhez. Nyáron érdemes lehet a növekedést – főként aszályos időszakban – öntözéssel elősegíteni, melyet akár havonta egyszer tápoldatozással is kiegészíthetünk.

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan alakítsuk a diófa koronáját?

2022. december 25. 04:37

A telekhatárhoz közel áll a diófám, melynek koronája belelóg a kerítés melletti elektromos vezetékbe, emiatt felszólítottak, hogy hárítsam el a veszélyhelyzetet. Vállalkozóval a metszést megcsináltattam, aki egyben a fakorona ifjítást is elvégezte. Nagyon furcsa lett a formája. Hogyan javasolják a korona alakítását? A másik probléma a fatörzs tövénél található feketés színű, nedvedző seb. Azt hogyan kezeljem?

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

2019. március 13. 08:28

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.

Az integrált növényvédelem fontossága ültetvényekben - gyakorlati példák

2018. december 20. 07:59

A talajművelésen és a helyes metszésen kívül a gyomirtás időzítése is fontos eleme az integrált védekezésnek. Több kártevő faj a gyomokon szaporodik fel és onnan kezdi a gyümölcsök károsítását. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tavaszi lemosó permetezések mellett az őszi záró permetezés fontosságát is.

Mit tehetünk az egészséges mogyorótermésért?

2019. szeptember 5. 04:36

F. Mihály kérdése: Mogyoróbokrom évek óta csak romlott mogyorót ad, többnyire már nyáron lehullanak a beteg termések. Mit tegyek, hogy egészséges mogyorót tudjak a következő évben betakarítani?