Mire kell ügyelni a füge metszése során?

Agrofórum Online

Február végén metszhető már a füge? Mire ügyeljek a feladat elvégzése során?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mediterrán származású füge kertben, vagy akár konténerben való nevelése manapság már nem számít újdonságnak, elterjedtségét nemcsak finom gyümölcseinek, hanem dekoratív megjelenésű leveleinek egyaránt köszönheti. Metszését érdemes minden évben elvégezni, akárcsak a többi gyümölcstermő növénynél, hiszen növekedését, terméseinek minőségét és mennyiségét is csak így tudjuk megfelelően alakítani. A túlzott növekedési eréllyel rendelkező fajtái esetében elengedhetetlen az évenkénti metszés, hiszen csak így oldható meg a rendelkezésre álló helyen való tartása.

Metszés hiányában a növény gyors túlsűrűsödése, fényhiány következtében pedig belső részeinek gyors felkopaszodása is bekövetkezik fényigényes növényfaj lévén. A metszés optimális időpontja a füge esetében is tél végén, illetve kora tavasszal van. Enyhe februári időjárás mellett akár már a hónap közepén is elvégezhető ez a munkálat, a lényeg, hogy az erős fagyok elmúltával végezzük, de még a növény kihajtása előtti időszakban.

A metszés során, mint minden más gyümölcsfánál, először a beteg, száraz, esetlegesen elfagyott részeket távolítsuk el! Ezután következhet a rossz irányba álló, korona belseje felé növekvő, sűrítő részek kimetszése. A ritkítás során elsőként a gyenge, vékony, keresztező vesszőket távolítsuk el! A növény magasságának beállításakor, illetve kiálló részeinek visszametszésekor minden esetben elágazódás, illetve kifelé álló rügy felett vágjunk vissza, ezzel is több fény juttatható be a koronába!

A metszés során a növény legfontosabb részeinek az előző éves hajtások tekinthetők, melyeken a növény terméseit nevelni fogja. Nagyobb mértékű metszéskor ajánlatos csonkokat is meghagyni, melynek rügyeiből a növény újra ki tud majd hajtani. Erősebb metszés is nyugodt szívvel végezhető az elöregedett, termést nem hozó fügefákon vagy -bokrokon, viszont ennek hatására az adott évben általában kevesebb termésre, de sok új hajtás megjelenésére számíthatunk. A metszés folyamán távolítsuk el továbbá az előző évről esetlegesen fennmaradt terméseket is, valamint a nagyobb sebek kezeléséről se felejtkezzünk meg a munka végeztével!

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

2023. április 20. 04:38

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Télvégi növényvédelmi feladatok a kertekben: metszés és lemosó permetezés

2019. február 21. 04:36

Bár az éjszakák még fagypont körüliek, napközben azonban tavasziasan melengető az időjárás. A hóvirág kinyílott, duzzadnak a korán fakadó fák rügyei. Mindez azt sugallja, hogy közeleg a tavasz. Talajmunkát most még nem lehet végezni, mert nyirkos, nedves a talaj, de bőven akad más tennivaló a kertekben. Elő a fűrésszel, ágvágóval és a metszőollóval, ilyen időben bátran el lehet kezdeni a metszést.

Lehet januárban facsemetét ültetni?

2023. január 6. 04:36

Lehet a napokban facsemetét ültetni? A szakkönyvek novemberig és márciustól javasolják. Jelenleg ideiglenesen fektetve elástam őket. Metszési munkák is végezhetők a gyümölcsfáknál? Érdemes-e már most a metszést elkezdeni?

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

2019. március 13. 08:28

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.