Ház, táj blog

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? – Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

Agrofórum Online

A klímaváltozás napjaink kiemelkedő problémája, jellemzően emelkedő hőmérsékletekkel, hőmérsékleti ingadozásokkal, a csapadék egyre egyenetlenebb eloszlásával, csapadékhiánnyal írható le ez a jelenség. A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol a kezdetektől különös hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

A csapadékvíz-visszatartásnak több pozitív hatása is van a környezetre, a tározott csapadék később, szükség esetén felhasználható a környezet számára. A megfelelő helyen való tározás a villámárvizek kiküszöbölésére is alkalmas, ugyanis a víz által veszélyeztetett területekről a víz gyorsan elvezethető, az arra a célra kialakított tárolókba, ahol a felhasználásig tárolható, esetlegesen szikkasztható.

Erre többféle megoldás is létezik, a víz tározható természetes mélyületekben, mesterségesen direkt erre a célra készült mélyedésekben, illetve más célból készült, de már nem használt mélyedésekben. Továbbá sűrűn beépített területen, nagy százalékú burkolt felületeknél, alkalmazhatók a szikkasztóblokkok is, melyek moduláris elemek, amiket a föld alá helyezve a hirtelen összegyűlő víznek teret biztosítanak, majd azt lassan beszivárogtatják a talajba, ahova másképp a burkolatok miatt nem jutna víz.

Másik jó példa a klímaváltozás hatásainak mérséklésére a zöldinfrastruktúra minőségi, illetve mennyiségi fejlesztése. Ahol van rá hely, érdemes többszintű növényállományt kialakítani, ugyanis a megfelelő kiterjedéssel rendelkező többszintes növényállományok – melyekben a fáké a hangsúlyos szerep – bizonyíthatóan csökkentik a felszín hőmérsékletét, akár több fokkal is.

További lehetőség a lapostetők és a vertikális felületek zöldítése, egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a zöldtetők (legyen az extenzív vagy intenzív), a zöldfalak, zöldhomlokzatok. Ezek a megoldások még energetikai szempontból is hasznosak lehetnek az épületek számára, ugyanis szigetelnek, ezért nyáron később melegszik fel az épület belseje és kevésbé, valamint télen kisebb energiabefektetéssel érhető el ugyanaz a belső hőmérséklet, mint ezek nélkül a zöld megoldások nélkül.

Bécs, mint jó példa

Bécs egy olyan főváros, amely rengeteg figyelmet és forrást fordít a minőségi zöldfelületek kialakítására és fenntartására. Minőségi zöldfelületei kellemes közeget biztosítanak mind a helyiek, mind a turisták számára, és összefüggő rendszert alkotnak a város szövetében. A zöldfelületek gondozottak és segítenek a klímaváltozás hatásainak mérséklésében.

Aspern-Seestadt

Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, mely jelenleg is épül, körülbelül ötven százaléka van kész. A városrész nagy hangsúlyt fektet a klímaváltozás hatásainak mérséklésére, ennek egyik legszembetűnőbb eleme a csapadékvízgyűjtő tó, mely fürdőtóként is funkciónál az itt élők számára. A tó mesterséges, aljzata kavicsos, vize jellemzően tiszta, a tófenék jól látható a mélyebb részeken is. A biodiverzitás szempontjából jelenleg még nem áll a helyzet magaslatán, növény- és állatvilága szegényes, a parti sáv elenyésző részén találhatók vízparti növények, kisebb nádfoltok lelhetők fel.

Az Aspern-Seestadt-ban található esővízgyűjtő tó és egy a sok városi zöldfelület közül
Az Aspern-Seestadt-ban található esővízgyűjtő tó és egy a sok városi zöldfelület közül (saját fotók)

A városrész amellett, hogy épül, jelenleg is lakott, és már a tervezésnél fontos szempontként vették figyelembe a klímatudatos működést. Ez látszik a városi zöldfelületek mennyiségében és minőségében is. Azonban vannak kezdeményezések, programok, melyek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

Ilyen kezdeményezés volt például a klímasemleges utca ötlete is, amely azt takarja, hogy bizonyos utcákat a nyári hónapokban lezárnak a gépjárműközlekedés elől, technikailag kerékpáros, illetve gyalogos utcává alakítva azokat. A lezárás mellett dézsás növényeket és párakapukat helyeztek ki az adott utcákra. Sajnos ez a kezdeményezés elhalt, néhány próbálkozás után bebizonyosodott, hogy egy ilyen klímasemleges utca megvalósítása kifejezetten sok forrást emészt fel, a hatásfoka pedig ehhez mérten nem elég magas, hogy igazolható legyen a folytatás.

Közösségi kert és erkély zöldítés
Közösségi kert és erkély zöldítés (saját fotók)

Irodalomjegyzék:

Dr. Almási Balázs, Csizmadia Dóra (2016), Zöldinfrastruktúra füzetek 1. Vízáteresztő burkolatok, Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft., Budapest

Pataky Rita szerk. (2016), Zöldinfrastruktúra füzetek 2. Zöldhomlokzatok, Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft., Budapest

Csizmadia Dóra (2018), Zöldinfrastruktúra füzetek 3. Vízérzékeny tervezés a városi szabadtereken, Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal, Budapest

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

A szőlő növényvédelmét érintő változások az elmúlt évtizedek tükrében

2019. február 1. 14:47

Az elmúlt évtizedek során számos – társadalmi, gazdasági, klíma-, szakpolitikai – változást éltünk/élünk meg, melyek újabbnál-újabb kihívást jelentenek a szőlőtermelők számára és komoly hatással vannak a szőlő növényvédelemére is. Jelen írásban a teljességre törekvés nélkül csak néhány lényeges összefüggésre hívja fel a szerző a figyelmet.

Túlnépesedés: mi lehet a kulcsa a fenntartható élelmezésnek?

2019. november 19. 05:24

A világ népessége az előrejelzések alapján 2050-re 9 milliárd fő fölé emelkedhet és az életszínvonal javulása miatt az egy főre jutó kalóriabevitel is mintegy 20 százalékkal nőhet.

Tovább nőhet a súlyosan aszályos évek száma Magyarországon a század végéig

2022. július 29. 10:12

Várhatóan nagy területen az idei lesz a legsúlyosabb aszály az elmúlt 50 évben Magyarországon.

Tényleg kiszorulhat a burgonyatermesztés Magyarországról?

2025. február 11. 07:10

A klímaváltozás új, eddig nem tapasztalt problémákat idéz elő, veszélyezteti a burgonya sikeres termesztését.