Házikert

Házikerti növények kiválasztása és elhelyezése az éghajlatváltozás kihívásainak megfelelően

Agrofórum Online

Az adaptív kerttervezés az éghajlatváltozás kihívásaira való reagálást jelenti a növények kiválasztása és elhelyezése során.

A klímaváltozás gyakran jelentős hatással van a növényekre, beleértve az extrém időjárási eseményeket, az átlaghőmérséklet változását, a csapadék mennyiségét és az ökológiai zónák eltolódását. Az adaptív kerttervezés célja az, hogy olyan növényeket válasszunk ki és helyezzünk el a kertben, amelyek jobban ellenállnak ezeknek a változásoknak és ellenállóbbak az időjárási változásokkal szemben.

A tervezés során fontos figyelembe venni az adott terület éghajlati viszonyait, hiszen ez befolyásolja elsősorban a növények megfelelő választását és elhelyezését.

talajminőség és -típus szintén kritikus tényező, hiszen ez határozza meg, hogy milyen növények alkalmazkodhatnak a legjobban az adott környezethez.

terület topográfiája, expozíciója és vízelvezetése is meghatározó, mivel ezek befolyásolják a növények növekedését és a kert vízgazdálkodását.

Helyi növények előnyben részesítése: 

A tájegységre jellemző növények már hosszú ideje alkalmazkodtak a környezetükhöz, és szerves részét képezik a helyi ökoszisztémának. Az ilyen növényeknek már kiépült egyfajta egyensúly az adott éghajlati viszonyokkal és a talajtípusokkal, ami hozzájárul a kert hosszú távú fenntarthatóságához és ellenállóságához.

Emellett gyakran kevesebb gondozást igényelnek, mivel jobban igazodhatnak az adott környezeti feltételekhez, így csökkentve a kertész beavatkozásának szükségességét, valamint választásuk hozzájárul a biológiai sokféleség megőrzéséhez és a helyi ökoszisztéma támogatásához.

Szélsőséges időjárásra való felkészülés: 

Érdemes különös figyelmet kell fordítani a szélsőséges időjárási feltételekre. Ezért olyan növények alkalmazása javasolt, amelyek jól tűrik az extrém hőmérsékleti ingadozásokat és képesek ellenállni a szélsőséges hidegnek vagy hőnek.

Ehhez mérten olyan növényeket válasszuk, melyek alkalmasak a nagy mennyiségű csapadékra vagy éppen aszályos időszakokra, ezzel biztosítva a kert ellenállóságát és fenntarthatóságát.

Vízgazdálkodás és öntözés optimalizálása:

Döntsünk olyan növények mellett, amelyek kevesebb öntözést igényelnek, és használjunk vízgyűjtő rendszereket vagy csepegtető öntözőrendszereket a víz hatékony felhasználására.

Alkalmazkodás az új növényövezetekhez: 

Az éghajlatváltozás következtében az ökológiai zónák eltolódhatnak. Fontos, hogy figyelemmel kísérjük ezeket az eltolódásokat, és akár folyamatosan hangolódjunk az új növényövezetekhez.

Annak érdekében, hogy megfelelően felkészülhessünk, ajánlott az átlaghőmérsékletet és a csapadék mennyiségét folyamatosan követnünk. Ezzel az eljárással akár felkészülhetünk az új növényövezetekre, amelyek megfelelnek az adott terület új éghajlati viszonyainak. 

Többfunkciós kertek:  

Segít a kertnek ellenállóbbá válni az éghajlatváltozás hatásaival szemben, ha olyan kerttervezési módszerekhez igazodunk, amelyek többféle célt szolgálnak, például az élelmiszertermelést, a biodiverzitást, az ökológiai élőhelyeket és a vízelvezetést. Ez segít a kertnek ellenállóbbá válni az éghajlatváltozás hatásaival szemben.

„Szélvédő” növények:

A szélsőséges széllökések vagy viharok hatásainak csökkentése érdekében ültessünk szélvédő növényeket, például sövényeket vagy faöveket.

Kerttípusok változtatása:

Ha az adott növények már nem képesek megfelelően alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz, fontoljuk meg a kerttípusok vagy a kert funkcióinak módosítását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Tarlóművelésmódok és azok fejlesztésének lehetőségei a Vajdaságban

2019. január 6. 14:06

Az utóbbi évek nyári szélsőséges időjárási helyzetei erőteljesen irányították a figyelmet a tarlóművelés és a tarlógondozás fontosságára. A talajhoz adaptált műveléssel elsősorban a nedvességvesztés csökkentése a fő cél. A szerző a tarlóművelési kísérletekben a talaj állapotát vizsgálta, melyek gyom- és a tarlóborítottság felméréssel egészültek ki.

Menthetők-e a smaragd tuják?

2024. február 13. 07:10

Sokan nincsenek tisztában vele, miért pusztulnak ki manapság az évtizedekig szépen fejlődő smaragd tuják a kertekből.

A túl enyhe idő kifejezetten káros mezőgazdasági szempontból

2023. január 6. 10:34

Bár január eleje szokott a statisztikák szerint az év leghidegebb időszaka lenni, 2023 tavaszias idővel és melegrekordokkal kezdődött, és komolyabb lehűlés a következő 8-10 napban sem várható.

Kiemelt feladat a klímaváltozás elleni harcban a vizes élőhelyek megőrzése

2023. február 2. 13:07

Az erdők a Föld vízgazdálkodásának kiemelkedő szereplői; elég csak arra gondolni, hogy az erdősült vízgyűjtő területek a világon hozzáférhető víz 75 százalékát adják.