Házikert

Orgona metszése: Így fiatalíthatjuk a bokrunkat

Agrofórum Online

Az orgonavirág nemcsak szimbolikus értéke miatt népszerű, anyák napjához kapcsolódó virágként, hanem gyönyörű megjelenéséért és kellemes illatáért is.

Ahogy a tavasz korábban érkezett, az orgona virágai is hamarabb kinyíltak, most pedig aggódunk, hogy anyák napjára már elhervadnak. Talán a mostani lehűlés adhat még reményt arra, hogy kicsit tovább élvezzük ezeket a gyönyörű virágokat és azok illatát az ünnep alatt.

Virágzása általában május elejétől egészen a végéig tart, azonban a mostani szélsőséges időjárás miatt és az igen korán jelentkező tartós felmelegedés által a természet olyannyira korábbra tolta ezt az időpontot, hogy már április elején megkezdődött.

Ha továbbra is nyárias időjárás lett volna, akkor bizony május első vasárnapjára már biztosan elvirágzott volna! Szerencsére a jelenlegi tartósabb lehűlés lassítja a növény fejlődését, megállítja a szirmok bomlását, és mivel még sok bimbó maradt az orgonákon, így talán kitartanak a rendszerinti időszak kezdetéig.

Így tudunk segíteni az orgonabokrunknak a szélsőséges időjárási viszonyok közt:

Az orgona metszése rendszeresen segít megőrizni alakjukat és virágzási teljesítményüket.

Az első néhány év során az elvirágzott hajtásokat és terméseket érdemes levágni, ezt segíti a növényt, hogy gyorsan megerősödhessen kertünkben. Érdemes ezt a műveletet a szélsőséges időjárási viszonyok során is elvégezni, hiszen ezzel támogathatjuk a növény regenerálódását, mivel az elhaló részek levágása serkenti az új hajtások növekedését és új virágok képződését.

Arra érdemes figyelni, hogy kárt ne okozzunk, így használjunk metszőollót és egy kevésbé hideg napon tegyük ezt meg, hogy a fagykárokat elkerüljük.

Fiatalító orgona metszése

Amennyiben felkopott a növényünk, télen erősebben visszavághatjuk egy fiatalító metszésre, így ismét megerősödhet és csodaszép lesz a bokrunk, azonban arra számítanunk kell, hogy a következő évben biztosan elmarad a hajtás!

Ügyeljünk arra, hogy rendszeresen ellenőrizzük az orgona növényeket kórokozók és kártevők jelenlétét. Szükség esetén alkalmazzunk megfelelő kezeléseket, hogy megelőzzük a betegségek terjedését és megőrizzük a növények egészségét.

Ennél a növénynél a levélaknázó molyra és levélfoltosságot okozó gombákra, valamint emellett baktériumos betegségekre is figyelnünk kell, mert tipikusan ezek veszélyeztethetik őket. Érdemes kontakt szert vagy valamilyen permetezőszert használni, még mielőtt a kórokozók elszaporodnának.

Az orgonavirágok szeretik a nedves, jó vízelvezetésű talajt. Rendszeresen öntözzük a növényt, hogy megőrizzük a nedvességet, különösen száraz időszakokban. Tápanyagpótlásra használjunk lassan oldódó műtrágyát, hogy biztosítsuk a virágok egészséges növekedését és virágzását.

Anyák napja

Az anyák napja hagyománya az Egyesült Államokból ered, ahol az 1800-as évek közepén alakult ki. Ann Jarvis amerikai aktivista kezdeményezte, hogy legyen egy nap, amikor az emberek hálát adhatnak édesanyjuknak az áldozatos munkáért és odafigyelésért.

(Fotó: Karsten Paulick/Pixabay)

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.

A körtefák termőrészei

2019. április 1. 06:48

Ugyanúgy, mint az almánál, a körtefákon is szűkebb értelemben véve azokat a különböző hosszúságú vesszőket hívjuk termőrészeknek a téli nyugalmi időszak során, amelyek az előző tenyészidőszakban képződtek, őszre megfásodtak, és az őszi lombhullás után beérett vesszőkké alakultak.

Hogyan állíthatom meg, illetve előzhetem meg a levélhullást a fikusznál?

2022. október 6. 04:37

Kislevelű fikusznövényem levelei elkezdtek erősen hullani, megritkult a lombja. Hogyan állíthatom meg, illetve előzhetem meg a levélhullást?

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.