Nem akar fejlődni, hajtani a fügefám! Mi lehet a baja?

Agrofórum Online

Nem akar a fügém fejlődni hiába locsoltam, pedig még trágyát is tettem rá. A fagy miatt visszavágtam, meg is jelent rajta ezután pár sötétzöld levél, de azóta nem akar többet hozni. Mit tehetnék? Az idén várható még a fa lombosodása, vagy beteg lehet? Tavaly nagyon szép volt a fa, ugyanígy locsoltam.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fügefák hazánk éghajlati körülményei között is évről évre egyre nagyobb biztonságban telelnek át az erősen fagyos időjárás hiánya miatt, így az idősebb fák/bokrok esetében még takarás megléte nélkül sem kell elfagyásuktól tartanunk. A növényt ezek alapján súlyos fagyási sérülés nem érhette, valamint ugyanezt jelzi már egyes leveleinek megjelenése is. Mediterrán származásából adódóan, élettevékenysége, nedvkeringése is csak később, megfelelően meleg időjárás megléte esetében fog megindulni.

Az ebben az évben, kora tavasszal tapasztalt szokatlanul meleg nappali és éjjeli hőmérséklet hatására valószínűleg a fügefák levelei is hamarabb indultak fakadásnak, mutatták meg magukat, a legtöbb gyümölcsfához hasonló módon. A hideg időjárás ismételt beköszöntével, néhol akár éjszakára is visszatérő nulla fok körüli hőmérséklet miatt, a fák fejlődése viszont lelassult, átmenetileg akár meg is állt. Ez nem jelenti azt tehát, hogy a fának bármilyen problémája lenne, inkább türelmesen várni kellene, míg a fa zöld részei megint növekedésnek indulnak.

A fa fejlődésében idővel a trágya is segítségül lesz, viszont a trágya bedolgozása, illetve annak típusának függvényében ez hosszabb időbe is telhet, jelen esetben a növény fakadására hatása nincsen. A füge metszését minden évben ajánlatos elvégezni a tél végén, tavasz eleji időszakban. Ennek során nem kell minden esetben visszametszésre hagyatkoznunk, ezt leginkább a sérült, rossz irányba álló, túl magasra megnőtt részek esetében kell elvégezni. A visszametszéskor mindig egy kifelé álló rügy felett vágjuk vissza az adott részt, ezzel is elősegítve a fény nagyobb mennyiségű bejutását a koronába.

A füge öntözését viszont nem érdemes túlzásba sem vinni! A friss telepítésű 2-3 éves fügék fejletlen gyökérzetük miatt még több vizet igényelnek, viszont az idősebb növényeknek rendszeres öntözésre csak nagyon meleg és aszályos körülmények között van szükségük!

Kiemelt kép: Pixabay

Mellévágó vagy rávágó metszőollót válasszunk?

2023. január 29. 08:39

Metszőolló választásnál merülhet fel az a kérdés, hogy a mellévágó vagy a rávágó változat a jobb, és melyik mire való?

Metszés tavasztól télig II. rész – mit metsszünk tavasszal?

2019. április 17. 06:31

Az idő felmelegedésével és a nappalok hosszabbodásával a kerti munkák száma és időigénye is sokszorosára nő. Már februárban megkezdhettük egyes növényeink idei metszését. Ebben a cikkben sorra vesszük, melyek azok a kertlakók, akiknek a metszését a tavaszi hónapokra kell időzítenünk.

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.

Így lehet a sövénye tartósan szép és formás

2024. július 10. 13:10

Ahhoz azonban, hogy a sövények mindig a legjobb formájukat mutassák, rendszeres gondozásra és metszésre van szükségük.