Házikert

Az „emelt ágyás” és a „magaságyás” különbsége – melyiket válasszuk?

Agrofórum Online

Ha sziklás-köves vagy agyagos talaj miatt nehézségekbe ütközik a veteményes kialakítása, az emeltágyás és a magaságyás lehet a megoldás.

Ezek a módszerek lehetővé teszik a megfelelő talajkeverék használatát és javítják a vízelvezetést, így a kertészkedés sokkal egyszerűbbé válik. Még egy leburkolt kertben is kialakítható egy termékeny veteményes, amely bőséges terméshozamot biztosít.

Ha egy olyan helyen kell kialakítanunk a veteményesünket, ahol a termőtalajba valamilyen probléma miatt nem lehet, akkor a termesztőközeg talajtól való megemelése a legjobb módszer. De melyiket válasszuk: az emelt ágyást vagy a magaságyást?

Mindkét módszer számos előnnyel jár, és a választás nagymértékben függ a kertész igényeitől és a kert adottságaitól.

Emelt ágyás

Az emeltágyás ideális megoldás, ha nem jelent gondot, hogy a termesztett növények gyökerei elérik az eredeti termőtalajt. Az ilyen ágyások csak 15-20 centiméterre emelkednek ki a talajszint fölé, és nem szakadnak el teljesen az alatta található termőföldtől.

Az emelt ágyások célja a termőtalaj összetételének javítása mellett a kert művelhetőségének, öntözhetőségének és tisztántartásának megkönnyítése.

Ezek az ágyások minimálisan emelkednek ki környezetükből, és valamilyen határoló elemmel, például deszkával vannak körülhatárolva, amely szintén a kert könnyű művelhetőségéhez járul hozzá. Jellemzően olyan területeken alakíthatók ki, ahol a talajviszonyok kezelhetők, és az eredeti talaj szerkezete nem jelent komoly akadályt a növények fejlődésében.

Magaságyás

Az emelt ágyással szemben a magaságyás egy szinte teljesen önálló, környezetétől független élőhelyként is értelmezhető kertágyás. Ez a megoldás különösen hasznos olyan területeken, ahol a talaj minősége gyenge, vagy ahol a növények számára speciális környezetet szeretnénk kialakítani.

Ez annak köszönhető, hogy belső rétegrendjének legalsó szintjét gyakran vakondháló vagy fóliaréteg alkotja, amely fizikailag elválasztja az ágyás felső részeit a környezetétől, védve azt a kártevőktől, például a vakondoktól.

Az alsó rétegek fölött különféle anyagok rétegei következnek, melyeket a gazda szándéka, a rendelkezésre álló anyagok és a növények igényei határoznak meg. Oldalfala általában nagyobb, 80-120 centiméter közötti magasságú, ami, mint az emeletágyás esetén, úgy itt is megkönnyíti a hozzáférést.

Most, hogy ismerjük az alapvető különbségeket a két típus között, könnyebben eldönthetjük, melyik lehet a számunkra legjobb választás.

Néhány tanács a kialakításhoz

A keretet, amennyiben faanyaggal építettük meg, érdemes kezelni valamilyen természetesen anyaggal, így tartósabb lesz. A keret hosszúságának és szélességének meghatározása rajtunk áll, azonban a szélességénél érdemes figyelembe venni a gyomlálhatóságot is.

Törekedjünk arra, hogy maximum olyan széles legyen, hogy két oldalról gyomlálható maradjon, tehát mindenhova odaérjen kezünk a gondozás során.

Ilyen veteményeskertnél érdemes jól megterveznünk, mit ültetünk. Célszerű kora tavasszal olyan növényeket választanunk, amelyek körülbelül egyszerre érnek be, így a betakarítás ütemezése sokkal egyszerűbbé válik.

Az egyidőben beérő növények megkönnyítik a kert gondozását és a betakarítást, mivel nem kell folyamatosan figyelni a különböző érési időszakokat.

Másik nagy előnye, hogy egyszeri, vagy közeli időpontban történő betakarítás után az egész ágyást fel lehet frissíteni, újra lehet vetni. Természetesen a második vetés alkalmával olyan növényeket érdemes ültetni, amelyek a nyár közepén hoznak termést a maximális kihasználhatóság érdekében.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Milyen anyagból készüljön az időjárásálló magaságyás és virágláda?

2023. április 8. 13:38

Akár magaságyásra, akár nagyobb virágdézsákra, ládákra gondolunk, mindig az a kérdés, hogy a fenntarthatósági oldalról hogyan fogjuk meg a dolgot a kialakításuk, készítésük során. Nézzük a lehetőségeket!

Így készül raklapból: az önöntözős magaságyás

2021. február 22. 09:14

Mi értelme van az önöntözős magaságyásnak? Netán lehet raklapból is készíteni? Hogyan készül és saját barkácseszközökkel is kivitelezhető? Erre adunk most sok tippet, mi hogyan készítettük el saját önöntözős magaságyásainkat!

Mit ültessünk sittes talajú kertbe?

2022. augusztus 27. 13:38

A sittes talaj a kertek jó nagy százalékát érinti. Sokan a teljes talajcserében hisznek, ami valljuk be manapság már nem olyan egyszerűen kifizethető. De akkor mi lehet a jó megoldás?

Miként készüljünk fel télen a kerti szezon kezdetére?

2024. január 11. 04:40

Hogyan készülhetek fel már januárban a kerti szezon beindulására? Milyen teendőket végezhetek el ilyenkor?