31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Zöldség

Ezért érdemes kacsolni a paradicsomot

Agrofórum Online

A paradicsom gondozása nem bonyolult dolog, kacsolása viszont fontos feladat a termesztésében. Rendszeresen végezve lesz gyönyörű, egészséges és nem utolsósorban bőséges termése a növényünknek.

De mi is az a kacs és hogyan kell végezni a kacsolást? A kacs egy hónalj hajtás, amely a paradicsom levélnyelének és szárának találkozásánál tör elő. Ezek folyamatosan megjelenő kis hajtások, amely által növényünk gyorsan besűrűsödhet, így minimum hetente érdemes letördelnünk őket.

Ennek hiányában új szár képződik belőlük, és túl sűrűvé, levegőtlenné válik, amelyből kifolyólag rendezetlen bokorrá fejlődhet a növény és nem hoz annyi termést. Ennek oka, hogy a napfény nem éri megfelelően a paradicsomot, sőt akár gombás betegségek is könnyen megjelenhetnek rajta.

A metszést a szezon során kell elvégezzük, általában akkor, amikor a növény eléri a 30-40 centiméter magasságot, és a szárai kezdenek szerteágazni. Ezt követően érdemes két-három hetente, egyes esetekben akár hetente újra végigmenni növényeinken.

Így szabaduljunk meg a felesleges hajtásoktól

Első lépésben fontos a felesleges hajtások megfelelő kiválasztása, annak érdekében, hogy elkerüljük az értékes szárak véletlen eltávolítását. A kacsok valójában könnyen felismerhetőek, ezek azok a hajtások, amelyek a levélnyél és a fő szár találkozásánál növekednek.

Eltávolításukra használhatunk éles metszőollót, vagy akár csak a kezünkkel is letörhetjük azt, ha még egész fiatal hajtásról beszélünk. Arra azonban érdemes figyelni, hogy kerti olló használatával semmiképpen se sértsük meg a növény egyéb részeit.

A megfelelő metszésnek köszönhetően a paradicsomunk igen hamar elkezdhet növekedni, így érdemes minél előbb támogatnunk a fő szárunkat valami támrendszerrel vagy karóval. Ez a stabilitás hozzájárul ahhoz, hogy a fő szárunkat megtartsuk.

Fontos még, hogy növényünk nemcsak a kis hajtások eltávolításával tehet szert gazdag termésre. A beteg és/vagy sérült leveleket is érdemes eltávolítani a kacsolásunk alkalmával.

Nem kell aggódnunk, amennyiben elkerülte a figyelmünket 1-1 hónaljhajtás. Minél kisebb a kacs, annál egyszerűbb eltávolítani, akár kezünk segítségével, anélkül, hogy a növényben sérülést okoznánk.

Azonban, ha nem vettünk észre egy megbújt szárat, akár már 10 centire is megnőhetett. Ebben az esetben akár a földbe is tehetjük, és ha a lehetőség adott, nevelhetünk belőle újabb növényt.

Vagyis amennyiben szaporítanánk a paradicsomállományunkat, érdemes lehet hagyni néhány jól megválasztott hajtást megerősödni. Ezeket a kis zöld hajtásokat 5-10 cm mélyen kell majd földbe helyeznünk, és jó alaposan meg kell locsolnunk.

Így nyújthatja el a szezont

A hónaljhajtásról nevelt paradicsomnövények ültetése alternatív módszer a paradicsomtermesztésben. Az így nevelt növények azokban az esetekben, amikor a fagyok beálltával, a növényeket védett, világos helyre helyezik át, a paradicsomok tovább fejlődhetnek és érhetnek. Ez a módszer lehetővé teszi esetleges késői termés gyűjtését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zöld marad a paradicsom? Nem mindig a napfény hibás

2025. július 4. 14:10

A napfény nem minden – ha nem érnek be a paradicsomok, több ok is lehet a háttérben. Íme a leggyakoribb hibák és megoldások!

Miért reped meg a paradicsom, és hogyan előzze meg?

2025. június 28. 16:10

A paradicsom héjrepedése sok kiskertben előforduló gond. Nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a termés élettartamát is csökkenti.

Szaporítási módok a szabadföldi zöldségtermesztésben

2025. június 27. 14:10

A zöldségpalánták szaporításának módja alapvetően meghatározza a termesztés sikerét – tudatos választással hozam is nyerhető.

Megkóstolták, megmérték – ez a retek lett a győztes

2025. június 26. 08:10

A Nébih kísérletében nemcsak vetőmagként, hanem konyhakertben és laborban is vizsgálták a hónapos retkeket – meglepő eredmények születtek.

Beindult a hazai paradicsomszezon

2022. május 2. 13:21

Több mint 12 ezer tonna paradicsom kerül a fogyasztók asztalára idén a többgenerációs dél-alföldi kertész családok alkotta TRIVEGA Kft. üvegházaiból.

Világméretekben a zöldségágazat húzónövénye: a paradicsom

2019. november 2. 11:58

Világméretekben napjaink legdinamikusabban fejlődő agrárágazata a zöldségtermesztés, húzónövénye a paradicsom. Ma már világviszonylatban közel 180 millió tonnát állítanak elő belőle, ez a világ összes zöldségtermelésének 17%-a.

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

Ízessé válhatnak a bolti paradicsomok a jövőben

2019. május 24. 05:36

Elképzelhető, hogy kutatók most megtalálták az ízhiány problémájára a megoldást! Munkájuk során körülbelül 5000 új gént találtak, ezzel vélhetően teljesen fel tudták térképezni a paradicsomfajtákban előforduló géneket, melyek között ott van a paradicsom zamatos ízéért felelő gén is!