Házikert

Kerti teendők júliusban – nem csak az öntözés feladat!

Agrofórum Online

A legtöbb nyáron virágzó egynyári növény mostanra már javában virágzik. Ehhez azonban napi szintű gondos odafigyelésre és ápolásra van szükségük.

Az talán mindenki számára nyilvánvaló, hogy rendszeresen öntözni és trágyázni kell őket. Eső után támadnak a csigák, amelyek tarrá rághatják a virágoskertet. Az eltávolításuk tehát alapvető jelentőségű. Vannak hernyók is, amelyek előszeretettel fogyasztják a legszebb növényeinket, de nagy gondot okozhatnak a kisméretű levéltetvek is. Továbbá figyelni kell a lisztharmatra és más gombabetegségekre.

Mik tehát a júliusi teendőink?

  • A hosszabb virágzás elősegítése érdekében rendszeresen távolítsa el az elszáradt virágokat a növényekről.
  • A magasra növő virágokat, például a csillagfürtöt támassza meg, hogy el ne dőljenek.
  • A szegélyekre vagy virágládákba ültetett növényeknek folyamatos tápoldatozásra van szükségük, valamint megfelelő, szárazság esetén akár napi többszöri öntözésre.
  • Figyeljen a levéltetvekre, és szükség esetén védekezzen ellenük. Ha nem szeretne rovarölő szert használni, érdemes kipróbálni valamelyik házi módszert (mosószappan, csalánból készített oldat stb.).
  • Egyes tavasszal virágzó cserjéket enyhén visszametszve újabb virágzásra késztethetünk, például a japán gyöngyvesszőt.
  • Ha valamelyik virág kipusztult, még most van értelme a helyére újat ültetni.
  • Előzze meg a betegségeket: csak a növények tövét öntözze, és rendszeresen szedje le a zöldségekről-gyümölcsökről az érett termést. Így azok nem betegednek meg, továbbterjesztve a növény más részeire is a gombabetegségeket. Valamint ez segít abban is, hogy új gyümölcsök és zöldségek teremjenek.
  • Ha a nőszirom elvirágzott, elkezd barnulni, hagyja abba az öntözését. Vágja vissza a leveleket, miután elszáradtak, majd ássa ki és ossza szét a rizómákat. Hagyja őket néhány napig árnyékban száradni, hogy a vágott felületek megszáradjanak. Ültesse el őket újra, így minden évben egyre több virágnak örülhet.
  • A kánikulai reggel alkalmas arra, hogy éles kapával levágja a fiatal gyomnövények csúcsát. Ezek a nap végére kiszáradnak és elpusztulnak. A nagyra nőtt gyomokat viszont éppen ellenkezőleg, érdemes alaposan meglocsolni, hogy a gyökérzet minél nagyobb részét ki tudjuk húzni a talajból.
  • A rózsák ilyenkor vannak teljes virágzásban, vagy az első virágzás után már hozzák az új bimbókat (főleg ha levágtuk a régi virágokat). Sajnos ez az az időszak, amikor a különféle gombabetegségek megjelennek a növényen. Távolítsa el a beteg leveleket, ne érje víz a leveleket, és használjon rendszeresen gombaölő szereket.

A kertészkedés nem ördöngösség, nem a mély szakismeret, hanem a folyamatos törődés tartja karban a kertet. Kis odafigyeléssel csodák születhetnek benne, és egész őszig gyönyörködhetünk a szépségében.

Fotó: Pixabay

Petúnia gondok: ezért nem hoz virágot

2025. május 23. 11:10

Nem virágzik a petúnia? Mutatjuk a leggyakoribb okokat és hatékony megoldásokat a bőséges nyári virágzásért.

Hasznos gyomok a kertben – ezeket ne irtsa ki!

2025. május 22. 16:10

Egyes gyomnövények javítják a talajt, gyógyhatásúak és a hasznos rovarokat is vonzzák. Ha tudatosan bánunk velük, szövetségessé válhatnak.

Fanyarka a kertben: miért érdemes ültetni?

2025. május 22. 05:40

Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet a fanyarka azok számára, akik egy könnyen gondozható, de sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket.

Szeder a kertben: bő termés kevés gondozással

2025. május 21. 13:10

A szeder nemcsak ízletes és egészséges gyümölcs, hanem látványos és könnyen termeszthető növény is – ideális választás házikertbe.

"Mindig a Vízügy kapja az első pofont" - Lábdy Jenő az ágazatok összefogásáról

2023. január 31. 14:24

Minden gazdálkodó a bőrén és a területein érezte, hogy a 2022-es év jelentős részében sokkal kevesebb csapadék hullott az átlagosnál, miközben a hőmérséklet is magasabb volt a megszokottnál.

Így lesz ízletes póréhagymánk a kertből

2024. április 22. 07:10

A póréhagyma kedveli a napos, jól megmunkált talajt, amely jól áteresztő és tápanyagban gazdag. Rendszeres öntözéssel biztosítsuk a növények megfelelő vízellátását.

Vannak kockázatok, de kínálkoznak megoldások is

2019. október 1. 05:45

Számos kockázattal kell szembenézniük a kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztéssel foglalkozó gazdálkodóknak. Ezeknek az ismert, illetve kevésbé ismert kockázatoknak az elemzésével foglalkozott a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növénytudományi Intézetének tanácskozása, amelyre szeptember 4-én került sor.