Hogyan és mennyit öntözzük a kerti növényeket a hőségben?

Agrofórum Online

Hogyan öntözzem a növényeimet a kertben ebben a nagy kánikulában? Mennyi vizet és milyen gyakorisággal juttassak ki?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az utóbbi hetekben igencsak beköszöntött a nyár közepi forróság hazánkban. A hőség természetesen az emberek mellett a növényeket is képes jelentősen megviselni, főként ha nem áll rendelkezésükre kellő mennyiségű víz. A magas hőmérséklet hatására ugyanis a növények párologtatása fokozódik, melyet elegendő mennyiségű víz megléte esetében tudnak csak fenntartani. Kiemelt szerepe van tehát ilyenkor, a kánikula idejében végzett rendszeres öntözésnek.

Az öntözés gyakorisága

A növények vízigénye eltérőnek tekinthető, illetve a fajuk mellett elhelyezkedésük is befolyásolja vízigényüket. Az árnyékos helyen álló növények kevesebb vízzel is beérik, míg a tűző napot kedvelő, cserépben nevelt növényeknek van szükségük gyakoribb és több, mindennapos öntözésre. Jól tűri a szárazságot pl. a levendula, kövirózsa és a bíbor kasvirág, így ezek öntözését elegendő akár több nap eltelte után megismételni. Ezzel szemben a tűző napon álló és vízigényes növények öntözésére, mint pl. a muskátlik, paprika, paradicsom, uborka, dinnyefélék esetében, naponta érdemes időt szánnunk.

Az idősebb gyümölcsfák, díszfák, örökzöldek, de a rózsa is, fejlettebb gyökérrendszerük által már a mélyebb talajrétegekből is képesek vizet felvenni, de ennek ellenére, kánikula idején, hetente legalább egy alkalommal ajánlatos gondoskodnunk öntözésükről. Fiatal, pár éves fáinkat, bokrainkat ugyancsak részesítsük rendszeres öntözésben kiszáradásuknak megelőzése érdekében! A fák mellett a gyepet se hagyjuk ki a vízpótlásból, hiszen szép zöld színe, száradó foltoktól való mentessége csak öntözésével érhető el.

Az öntözés ideje

Az öntözés idejének megválasztása is fontos szempont, a legalkalmasabbak a reggeli órák, de az esti locsolás is jól bevált szokásnak tekinthető. A legnagyobb hőségben semmiképp se végezzünk esőztető öntözést, főként, ha a növény a tűző napon áll és az öntözővíz hőmérséklete is alacsony. Ebben az esetben a növények levelei sérülhetnek, könnyen megéghetnek a felforrósodott levelükre kerülő hideg víz által. Jó szolgálatot tehet ilyenkor a már előre gyűjtött esővíz, melynek a hőmérséklete jóval magasabb. Érdemes lehet a növények körüli talajrész takarását (szalma, mulcs, agroszövet) is elvégeznünk, ezzel az öntözés gyakorisága is mérsékelhető, a talaj párologtatásának csökkentése által.

Kiemelt kép: Pixabay

Kerti kalendárium – áprilisi teendők a házikertben

2020. április 24. 12:44

A medvehagyma-szezon hónapjában is kimerészkedhetünk kicsit a kertbe, hiszen akad tennivaló bőven a gyümölcsfák, a veteményes, a kert dísznövényei és a gyep körül is. A négy fal között töltött hosszú órákban is akadnak szép számmal teendők a szobanövényeink körül is, így róluk se feledkezzünk meg!

Erről érdemes tudni a fúrt kutak kapcsán!

2023. március 31. 15:43

Továbbra is díjmentesen lehet üzemeltetni a korábban létesített és bejelentési kötelezettségnek eleget tevő kutakat.

A páratartalom és szabályozása

2019. augusztus 5. 04:36

Míg a késő őszi, téli és kora tavaszi hónapokban, tehát a hajtatásban a magas, a nyári hónapokban, elsősorban szabadföldön az alacsony páratartalom jelent a zöldségtermesztésben gondot.

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

2024. július 21. 08:10

A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot.