25℃ 16℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp

Miként orvosolhatjuk a paradicsomok rothadását, illetve zöld foltosságát?

Agrofórum Online

Mi baja lehet a paradicsomnak? Sok termésnek az alja rothad, de vannak olyan termések is melyekben éretlen, zöld foltok maradnak. Hogyan lehetne ezt orvosolni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsom csúcsának, vagyis bibepont felőli oldalának rothadása gyakorta előforduló problémának tekinthető, mely elégtelen kalciumellátására vezethető vissza. A kalcium a növényben egy igen lassan mozgó tápelem, melynek hiánya elsőként így a fiatal hajtásokon, terméseken mutatkozik meg. A terméseken jelentkező foltok kezdetben világosbarnák, kevésbé észrevehetők, majd idővel beszáradnak, sötétbarna foltokká alakulnak.

Általában már a kötődött kis termések is érintettek a csúcsrothadás tünetével, viszont ez csak később válik láthatóvá. A beteg termések foltjai ugyan a magházba, kocsány felőli részre nem terjednek át, de gyakran megjelenik másodlagos fertőzés is a terméseken, valódi rothadást okozva. A csúcsrothadás nemcsak a paradicsomtermesztés jellegzetes betegsége, hanem előfordulása paprika, illetve padlizsán esetében is megfigyelhető.

A paradicsom már érett termésének egy része akkor marad zöld színű, amennyiben kellő mennyiségű kálium nem áll rendelkezésre a növény számára. A tünetet zöldfoltosságnak, illetve zöldtalpasságnak is nevezik. A tápanyag-ellátás mellett a zöldtalpasság egyes fajták esetében jelentősebbnek is tekinthető. A termések zölden maradása mellett a káliumhiányos növények idősebb leveleinek sárgulása is tapasztalható a levélerek közötti részen, mely a levél csúcsának irányából indul el.

Jól látható tehát, hogy mindkét tünet kialakulása a nem megfelelő tápanyag-ellátásra vezethető vissza. A kialakult tüneteket sajnos megszüntetni már nem lehet, viszont a növények helyes tápanyag-ellátásáról ennek ellenére gondoskodnunk kell, a többi képződő termés egészsége érdekében. A kálium pótlásáról még az őszi időszakban az alaptrágyázás idején gondoskodjunk, hosszabb tenyészidejű növények esetében pedig fejtrágyázással is célszerű kijuttatnunk.

A kalcium pótlását a termések kötődésétől kezdve érdemes a növény számára biztosítani, illetve a növény rendszeres öntözését is fenntartani. Az egyenetlen vízellátás, a talaj túlzott száradása, más tápanyagok túladagolása ugyancsak közre játszhat a mészhiány kialakulásában.

Ajánlatos lenne tehát a növényeket hetente, legalább kéthetente komplex tápoldattal ellátni, illetve a gyorsabb felszívódás és hatás érdekében a tápoldatozást, több alkalommal elvégzett lombtrágyázással is elősegíteni.

Kiemelt kép: Pixabay

Milyen feltételeket tartsak be konténeres paradicsomnevelés során?

2024. február 24. 04:39

Van egy betonozott sáv a házunk mellett, a ház fala és a kerítés között, azon a kihasználatlan területen gondoltam, hogy paradicsomokat nevelek idén edényekben. Milyen feltételeket tartsak be, hogy jól érezzék magukat ott a paradicsomok?

Milyen paradicsomot termesszünk a házikertben?

2021. január 31. 15:12

Kertemben paradicsomot szeretnék nevelni friss fogyasztásra, és ha elég terem házi befőzésre is. Hogyan tervezzem meg a fajtákat?

A növénygenetikus felfedezte, hogy mi befolyásolja a paradicsom alakját

2023. május 28. 09:06

A paradicsom alakja fontosabb, mint azt sokan gondolnánk. Míg egyes nemesítési módszerek a betegségekkel szembeni ellenálló képességre, a nagyobb terméshozamra vagy a szárazságtűrésre összpontosítanak, Esther van der Knaap, a Georgiai Egyetem növénygenetikusa a kutatócsoportjával egy lépéssel közelebb került a paradicsom termésének alakját szabályozó fehérjekapcsolatok feltárásához.

Miként neveljem a paradicsompalántákat, hogy ne legyenek gyengék, megnyúltak?

2023. március 30. 04:37

Paradicsompalánták nevelésébe fogtam, életemben először, cérna vékonyak lettek. Lakásban vannak, hogyan neveljem, hogy fel is tudjam használni őket majd a kertben?