Mitől keseredik meg némelyik uborka?

Agrofórum Online

Egyik-másik uborka rendkívül keserű lett idén. Miért keseredik meg így némelyik uborka?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az uborka keseredésének több oka is lehet, akár termesztési hibából is adódhat, de akár fajtatulajdonság is lehet. Sok fajta hajlamos a keseredésre, így érdemes már a magok, palánták megvásárlásakor erre való hajlamukról is érdeklődnünk. Elterjedt, gyakran megtalálható fajta pl. a Mohikán F1, illetve a Perez F1 is, melyek keseredésmentes hibrideknek tekinthetők. Nemcsak a termések ilyen jellegű tulajdonsága, hanem a nagyobb termőképesség, a betegségekkel (kórokozó, baktérium) szembeni ellenállóság miatt is ajánlatos a fajták közül a megfelelőt kiválasztani.

Keseredésre nem hajlamos fajta termesztése esetében, ha mégis a termések kellemetlen ízét tapasztaljuk, már más tényező, vagyis valamely abiotikus körülmény nem kívánt hatására kell következtetnünk. Gyakori, hogy a növény, az őt ért stressz hatására, termései minőségének megváltoztatásával reagál. Az uborka esetében a kellemetlen keseredést pl. az egyenetlen öntözés is kiválthatja, vagyis az, amikor hosszabb idő, szárazság után újra öntözni kezdjük a növényt. A forróságban kijuttatott túlzottan hideg öntözővíz, de a tápanyagok egyenetlen ellátása is állhat a kellemetlen tünet hátterében.

Hőmérséklet szempontjából a nappali forróságot követő hirtelen éjszakai lehűlés is stresszt okoz a növénynek, melynek hatására a levélben és szárban felhalmozódó keserűanyagok a termésbe is bekerülhetnek. A keseredés szerencsére, leggyakrabban csak a termések kocsány felőli végét, valamint a héj alatti részt érinti, így a termések végeinek levágásával és hámozásával a keseredés mértéke is csökkenthető.

A kellemetlen íz megelőzése érdekében ajánlatos tehát már a vásárlás során olyan fajtát beszerezni, mely nem hajlamos a keseredésre. Emellett fordítsunk nagy gondot az öntözésre, hiszen az uborka nagy vízigényű növényfajunk, így egyenletes és rendszeres vízellátást kíván! Nagy forróság idején akár reggel és este is öntözhetünk, kerüljük a túlzottan hideg vízzel való locsolását! Az egyenletes tápanyagellátásról még ültetés előtt ajánlatos gondoskodunk szerves vagy műtrágya kijuttatásával, de tápoldattal egyaránt elősegíthetjük a növény fejlődését és folyamatos termésképződését.

Kiemelt kép: Pixabay

Kabakosok levéltetű okozta sárgaságvírusa

2021. szeptember 11. 06:36

A betegség megjelenésének megelőzése a levéltetvek legrövidebb úton történő kiiktatása, a termesztőberendezések vektorhálóval történő védelme útján valósítható meg.

Jégtelenítse az autó ablakát – uborkával

2023. december 20. 07:10

Aki nem garázsból indul el a téli reggeleken, pontosan tudja, hogy a jégkaparásra legalább 10-15 percet kell szánnia, ha nem a fagyos ablakon keresztül akar kikukucskálni az ablakon. Igen ám, de melyik a legjobb és leggyorsabb módszer a szélvédő jégtelenítésére?

Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel?

2023. február 13. 04:38

Kérem válaszukat a következő kérdésekre: Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel? Miért kell palántát nevelni?

Mivel kezeljem a paprikát és az uborkát a fólia alatt, ha sárgulnak, száradnak a leveleik?

2023. július 16. 14:36

Mivel kezeljem a paprikát és uborkát, melyek most fólia alatt vannak? Sárgulnak, száradnak. Mi lehet a bajuk?