Hogyan ápoljuk nyáron a szamócát?

Agrofórum Online

A nyári időszakban milyen ápolási munkák merülhetnek fel a szamóca termesztése során házikerti viszonyok között? Válaszukat előre is köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A szamóca nyári ápolása az öntözés és tápanyag-utánpótlás mellett, növényvédelmi vonatkozásban is fontosnak tekinthető. Nem mindegy azonban, hogy szamócánk még mindig terem, vagyis folyton termő, vagy terméseinek érése már befejeződött. Az egyszer termő szamóca esetében bevált szokásnak tekinthető a lomb eltávolítása a szüret végeztével. A lombozat eltávolításának számos pozitív hatása van, hiszen serkenti az új levelek képződését, elősegíti a rügydifferenciálódás kedvezőbb alakulását és a következő évi termésmennyiség növekedését egyaránt. A lombozat eltávolításának jótékony hatásai viszont csak akkor érvényesülnek, ha azt még a nyár közepéig elvégezzük. A nyár végén, július második fele után végzett lombeltávolítás ugyanis a termés mennyiségére és a növény fejlődésére is már negatívan hat.

A folyton termő szamócák esetében természetesen az összes levél eltávolítása nem lehetséges az állandó terméshozás miatt. A betegség tüneteit mutató, öregedő levelek levágása viszont jó megoldás lehet a levélfoltosságok elterjedésének megelőzésére. A beteg levelek mellett a képződő indák levágásával is hozzájárulunk a növény egészségének megőrzéséhez.

A levélfoltosságok elleni kémiai védelem az állandó betakarítás miatt nem tekinthető egyszerű feladatnak, viszont súlyos fertőzés esetében a három napos élelmezés-egészségügyi várakozási idővel rendelkező Signum WG kiskertben is alkalmazható. Emellett a vegetációs időszak végén is ajánlatos permetezést végezni, a többi gyümölcsfajhoz hasonlóan lemosó kezelést végrehajtani, réztartalmú készítménnyel az áttelelő kórokozók képleteit csökkenteni.

A szamóca rendszeres öntözése fontos feladat, hiszen gyökerei sekélyen helyezkednek el, így a forróságban a növények akár ki is száradhatnak. A folyamatosan termő fajták emellett kifejezetten nagy tápanyag-igénnyel is rendelkeznek, csak így tudják fenntartani növekedésüket, állandó termésképzésüket. Sok esetben találkozunk az ősz folyamán olyan tövekkel, melyek pusztulásnak indulnak, ennek hátterében sokszor a növények elégtelen víz- és tápanyag-ellátása áll, amely kis odafigyeléssel, gondozással megelőzhető.  

Kiemelt kép: Pixabay

Az eper inkább szamóca - jön a hazai szabadföldi

2019. április 30. 12:11

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint a magyar szabadföldi szamóca várhatóan május közepén jelenik meg nagyobb mennyiségben a piacokon.

Bőven van szamóca az Egyesült Királyságban

2019. június 9. 04:47

Az Egyesült Királyság szupermarketeibe szállított bogyók 95 százalékát képviselő iparági szervezet szerint a melegházakban való termelés felfutását új fajták is segítették.

Mit csináljak a túl korán megérkezett szamócapalántákkal?

2023. március 4. 04:36

Rendelt cserepes szamócapalántáim már most megérkeztek. Mit lehet ezzel most csinálni? Jelenleg fátyolfóliával takarom. Cserépben lesznek, de még szerintem korai kihelyezni, kiültetni.

Indul a hazai szamócaszezon! (Videóval!)

2020. április 28. 08:26

A szamóca a legkorábban érő, Magyarországon is termesztett gyümölcs. Fóliás termesztési körülmények között már akár április elejétől a fogyasztók rendelkezésére áll, a hazai termesztés főszezonja azonban május elejétől június közepéig tart.