Merjem öntözni nyáron napos időben a tuják lombját?

Agrofórum Online

Azt tanácsolták, hogy nyáron napos időben öntözzem meg a tujáink lombját, hasznára válik. Nekem azt tanították, hogy déli, napos időben növényeket nem szabad öntözni, mert leforrázza a hideg víz azokat. Akkor most kinek is van igaza, merjem-e öntözni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kérdésében felvetett mindkét állítás igaz. Általában a növényeket nem szabad a levegő vagy a növény hőmérsékleténél alacsonyabb hőfokú vízzel öntözni, különösen nem a nagy melegben. Ha ez megtörténik, a zöld levelek, hajtások a rájuk kerülő hideg víztől sokkot kapnak, károsodnak. Ezt elkerülendő, az a gyakorlat terjedt el, hogy nem a növény lombjára, hanem a talajra juttatják ki a vizet. Ezzel összhangban alakult ki az az öntözési gyakorlat, hogy esti órákban vagy hajnalban, reggel öntözik a növények kiszáradt talaját, ilyenkor mérséklődik a nappali forróság, így az öntözővíz hőmérséklete nem tér el nagyon a növény hőmérsékletétől.

Az esti öntözés előnye még, hogy alacsony a kijuttatott víz párolgási vesztesége, nagy része hasznosul a talajra juttatva. Hátránnyal is rendelkezik a nap végi öntözés: mivel a hőmérséklet fokozatosan csökken, a vizes felületről felszálló vízpára harmat formájában gyakran kicsapódik a növényeken, ott tartósan, több órán keresztül vizesen tartja a levelek felületét. A nedves növények felületére tapadt vagy éppen ráhulló kórokozó spórái kicsíráznak, és megfertőzik, behatolnak a növénybe. Az esti öntözés növeli a növényeknél a gombás és a baktériumos betegségek fellépésének gyakoriságát. Ezt kikerülendő javasolják a gyakorlott kertészek a hajnali, kora reggeli öntözést, mivel kevesebb negatív hatást váltanak ki. A nap felkeltével a vizes növényfelület hamar felszárad, kevésbé gyakran alakul ki a fertőzés.

Tujasövény
Tujasövény

Frissítő öntözés

A tuják lombjának nappali öntözésére vonatkozó javaslat, azon alapul, hogy az örökzöldek nem szeretik, nehezen viselik el a magas, forró és száraz levegőjű, hazánkban is egyre gyakoribb nyarakat. Ezen a helyzeten lehet javítani a tujafélék lombjának finom, apró cseppekkel végzett öntözésével, amit frissítő öntözésnek neveznek.

Ismert fizikai jelenség, hogy az elpárolgó víz hőmérséklet-csökkentő hatással rendelkezik, a környezetéből hőt von el. Pont erre van szüksége a forró nyarak idején szenvedő tujaféléknek: a finom cseppekben, porlasztásszerűen kijuttatott víz lehűti a tuja lombját, és megemeli száraz levegőjének páratartalmát. Ez a rövid, pár percig tartó lomböntözés 1-1,5 óra tartamra kedvezően befolyásolja a lomb közvetlen környezetét, és elviselhetővé teszi számukra a magas hőmérsékletet. Ha lehetőség van rá, érdemes a kerti tujáknál kis vízadagokkal, porlasztásszerűen a lombot benedvesíteni a forró nyári napok legmelegebb óráiban, naponta többször is. Nyugodtan folytatható, bevált gyakorlatról van szó, szemmel láthatóan a tuják a kezelés után felüdülnek.

Azonnal érezhető a hűtés hatása az üvegházban

2024. február 27. 10:10

Az új páraképző rendszer egyszerűen szabályozza az üvegházak ideális páratartalmát, elősegítve ezzel a növények stresszmentes növekedését.

Árt a sárgarépának a fény a tárolás során?

2023. november 8. 04:38

Árt-e a sárgarépának, ha olyan helyen tároljuk, ahol fény is éri? Válaszukat előre is köszönöm!

Hogyan állíthatom meg, illetve előzhetem meg a levélhullást a fikusznál?

2022. október 6. 04:37

Kislevelű fikusznövényem levelei elkezdtek erősen hullani, megritkult a lombja. Hogyan állíthatom meg, illetve előzhetem meg a levélhullást?

Miért nem hoz virágokat a csónakorchidea?

2022. december 31. 06:36

Csónakorchideám korábban teli volt gyönyörű szép virágokkal, azonban jó ideje csak zöld levelei láthatók, virágokat nem képez. Mitől lehet ez?