Házikert

Rózsalonc metszése virágzás előtt és után

Agrofórum Online

A rózsalonc gondozásának egyik alapvető, ám gyakran figyelmen kívül hagyott aspektusa a metszés, amely döntő hatással van a növény egészségére, megjelenésére és virágzására.

A megfelelő metszési technikák alkalmazása nemcsak elősegíti a növény formázását és sűrűsödését, hanem jelentős mértékben hozzájárulhat a virágok minőségének javításához és a betegségekkel szembeni ellenállóképesség növeléséhez is.

Általános metszés

Ahhoz, hogy könnyebben karban tudjuk tartani a cserjét, a megfelelő öntözés mellett a metszés a másik ápolási munka, amire nagyon oda kell figyelni, ahhoz, hogy hosszantartóan szép legyen.  Ugyan jól viseli a durvább metszést, ennek ellenére megvan a sajátos technikája, ahhoz, hogy megfelelő hajtásokat neveljen a következő évre.

Ültetés után körülbelül 30 centiméteres magasságnál kezdjük meg a metszést, úgy, hogy a vékonyabb vesszőket a felére, a vastagabbakat pedig a kétharmadára vágjuk vissza.

Ettől a visszavágástól azért nem kell tartani, mert a vékonyabb vesszők nemigen hoznak szép dús virágokat, azonban a megfelelő ápolásnak köszönhetően az erős vesszők még látványosabban díszelegnek majd.

Amennyiben azt vennénk észre, hogy növényünk már alig hoz virágot és hajtásai gyengék, esetleg felkopaszodott, akkor fiatalító metszésre lesz szükség. Az elöregedett bokron a körülbelül 4 centiméternél vastagabb ágrészeket a felszín felett 10-20 centiméterre vágjuk vissza.

Fontos, hogy elkerüljük a csapadékvíz és öntözővíz sebfelületen való pangását, ezért a metszést mindig körülbelül 45 fokos szögben végezzük.

Ennek köszönhetően a sebgyógyulás sokkal gyorsabb lesz, és az esetleges gombás betegségek is elkerülhetőek lesznek.

A fagyos időszakban végzett metszés során a sebfelületek gyorsan megfagyhatnak, ami a növények számára stresszt jelenthet, és növelheti a fertőzések kockázatát. Fagymentes időben viszont a sebek gyorsabban és hatékonyabban gyógyulnak. Ezért a metszést ideálisan fagymentes időszakban végezzük, éles metszőollóval vagy ágvágóval.

Virágzásra való ösztönzés

Ez a növény kiváló választás városias környezetbe is, hiszen kiválóan bírja azt, mindemellett pedig megfelelő gondozással akár augusztusi utóvirágzásra is számíthatunk. Ugyan ez a virágzás kissé gyengébb, azonban egy kis erősítő metszéssel még többet hozhatunk ki belőle.

Gyakori hiba, hogy tavasszal visszametszik, erre azonban semmi szükség. Sokkal inkább szükséges ezt megtennünk a hervadást követően, hiszen ennek köszönhetően majd a következő évben virágai az idei év friss hajtásain fognak képződni.

Tavasszal inkább érdemes az elhalt, elszáradt, törött vesszőkre koncentrálni, és még rügyezés előtt eltávolítani őket, így erősítve növényünk virágzását.

Amennyiben azt venné észre, hogy nem megfelelően virágzik, érdemes átgondolnia a virág elhelyezkedését. A rózsalonc a napos helyet kedveli, illetve a szárazságot rosszul tűri, így a folyamatos tápanyagpótlásról érdemes gondoskodni. Ha ezeket az igényeit kielégítjük, hosszantartó dús virágzásra számíthatunk.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a be nem érett zöldségekkel a kertben?

2024. november 9. 05:40

Mit tehetünk az ősszel még éretlen termésekkel, és mi a megoldás, ha gyorsítanánk az érést?

Hogyan óvjuk meg a balkonnövényeket a poloskáktól?

2024. november 8. 16:10

A poloskák sokféle táplálékforrást kedvelnek. A zöldségeken és a gyümölcsökön kívül a balkonnövényeket is szívesen fogyasztják.

A tiszafa sikeres átültetésének titka

2024. november 8. 13:10

Ha a növények az átültetés után barnulnak, de nem száradnak, akkor nincs ok aggodalomra. A tiszafák gyakran így reagálnak az átültetésre.

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

2024. november 8. 11:10

Még nem késett le semmiről, ha csak a hétvégén tud nekiállni a téliesítés utolsó lépéseinek, hiszen az évszakhoz képest kellemes idő várható.

Mire figyeljünk, ha nemes babért szeretnénk ültetni a kertünkbe?

2024. május 13. 06:40

Szeretnék egy nemes babért ültetni a kertembe. Mire ügyeljek? Kell teleltetnem is?

Így lehet a sövénye tartósan szép és formás

2024. július 10. 13:10

Ahhoz azonban, hogy a sövények mindig a legjobb formájukat mutassák, rendszeres gondozásra és metszésre van szükségük.

Téli metszések a gyümölcsösben

2022. január 10. 13:37

Ahogyan a nyári zöldválogatásnak is megvan a maga szerepe a gyümölcsöskertben, úgy a téli metszésnek is helyének kéne lenni. Bár a szakma nincs teljesen egy véleményen a gyümölcsfák metszéséről, mégis a tapasztalatunk azt mutatja, hogy egy helyesen elvégzett téli metszés nagyban hozzájárul a megfelelő gyümölcsmennyiséghez és minőséghez egyaránt.

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.