13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Házikert

Szabad nyáron növényeket ültetni?

Agrofórum Online

Klasszikus olvasói és kertépítős kérdés, hogy szabad-e nyáron növényeket ültetni? Itt is a józan ítélőképességünket kell elővegyük egy kis szakmai segítséggel.

Mivel sok kertet és nem mellesleg közterületet is nyáron építenek, így a válasz alapvetően egyértelműen igen. De miért is kérdés akkor ez? Mert még egy közterületi növényesítésnél is van olyan, hogy kicsit várni kell, hiszen a nagy kánikula, a forró szél azért nem segíti a növények begyökeresedését. Ilyenkor még a nagy beruházásoknál is jó indok ez a csúszásra.

Hogyan ültessünk nyáron?

Az egyik aduász a letermett gombakomposzt! Nagyon sokszor javaslom a friss kertbarátoknak, hogy ha tudnak, szerezzenek nagyobb mennyiségben letermett gombakomposztott, hiszen ez egy nagyon tápanyagdús talajkeverék, ami a gombatermesztésnél a termés után már “felesleges”, és ezt a letermett gombakomposztot értékesítik.

Minél több szerves anyagot juttatunk ki a növény gyökere köré (nem töményen, hanem már komposztálva, mert kiégetné a gyökereket), annál jobb lesz az eredés is.

Léteznek gélképző anyagok is már

A fóliaházainkban masszív homoktalaj van, és mint tudjuk jól, az nem a legideálisabb a termesztésre. Bár évek óta trágyázunk (nyúltrágya átkomposztálva és a paprikák, chilik imádják), mégis a homoktalaj csak egy homoktalaj. Ilyenkor ültetésnél egy ideje teszteljük a talajkolloidokat, melyek kocsonyás anyagként vonják be a szabadgyökerű palánták gyökerét. A kristályos kolloidszemcséket feloldjuk, a géles anyagba belemártjuk a gyökereket és már mehet is a földbe a növény. Így a kolloid fokozatosan engedi el a vizet és ellátja nedvességgel a gyökereket.

Kiültetésig is fontos az öntözés, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény
Kiültetésig is fontos az öntözés, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-gyar-uzem-noveny-4503273/)

Magas UV-sugárzás a növényeknek is gond lehet!

Nem minden növény van felkészülve szövetileg a kánikulára és a magas UV-sugárzásra, így akár az is előfordulhat, hogy először félárnyékba kell tenni szoktatásképp az új növényeket és majd utána az új helyre. Addig is öntözni, öntözni és öntözni, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény.

Mivel a nyári ültetés egyfajta sokkhatás a növénynek, az sem hiba, főleg, ha új kertet telepítünk be, hogy eleinte óvatosan tápanyagozunk, és ha tudjuk, hogy előtte mivel “etették” a növényeket, akkor ugyanazzal segítjük őket. Állattenyésztésben is ismert a tápváltás problematikája, hogy az állatnak is idő kell, mire átszokik másra. Bármilyen meglepő ez a növényeknél is így van, és gyakran betegségként látják a gyakorlatlanabb kertbarátok, pedig csak időleges tápanyaghiány lép fel.

Vagy lehet relatív tápanyaghiány, hiszen még nincs begyökeresedve a növény és a talajból még nem tudja felvenni a tápanyagokat új helyén. Ilyenkor a lombtrágyázással segíthetjük a növényünket!

Kiemelt kép: Pexels

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

Vegyeságyás: amikor nem a nagykönyv szerint készül el egy kert

2025. március 29. 05:40

A vegyeságyások lényege, hogy kombináljuk a hasznos növényeket a dísznövényekkel, és mégis egy állandóan jól kinéző alkotás a végeredmény.

A víz a legfontosabb tápanyag

2020. május 4. 13:43

A növénytermesztés bármely részével – termeléssel, szaktanácsadással – foglalkozók már hetek óta aggodalommal nyitják meg a meteorológiai honlapokat esőfelhők kutatása reményében. A májusi eső valóban aranyat fog érni, mert a gabonák, repcék esetében a szárazság miatt komoly termésveszteségek következhetnek be, az elvetett tavaszi növények pedig a porban várják a kelesztő égi áldást.

Vulcan lombtrágya akció 2 IBC mellé 1 IBC grátisz

2022. november 7. 07:34

Jól működnek a lombtrágyák, és még spórolhatunk is velük. Az egyre drágább műtrágyázást, ha ki nem is tudják váltani a lombtrágyák, de sokat tudnak segíteni.

Nyári támogatás a termésbiztonság érdekében

2021. április 19. 05:36

Növényeink nyári támogatásával sokat tehetünk a stressz-hatások okozta termésveszteség elkerüléséért, illetve többlettermés eléréséért. A szárazság vagy a kórokozók miatti gyenge indulás ellensúlyozására segítsük növényeiket természetes módon, élő algát (NEM DÖGLÖTT) tartalmazó biostimulátorral, az Algafix-el, kiegészítve szükséges mikro-makroelem lombtrágyákkal.

Sok eső, fejlett növények, várható tápanyaghiányok

2022. december 15. 08:35

A késő ősz sok helyen jelentős csapadékot hozott. Végre elkezdtek a talajok nedvességgel feltöltődni (sajnos, csak 40–50 cm mélységig), azonban hideg nélkül a növények vegetációja nem áll meg.