Házikert

Augusztusban ültessünk földiepret!

Agrofórum Online

Amennyiben gazdag és ízletes termésre vágyunk a következő évben, az augusztusi ültetés az egyik legjobb időszak a földieper számára.

Az augusztus közepétől augusztus végéig tartó időszak ideális az új földieper-palánták ültetésére a következő évre, mivel a növények így időben, még a téli hónapok beállta előtt megerősödnek és egészségesebb termést hoznak majd következő évben.

A nyári ültetés elősegíti a növények gyorsabb gyökeresedését, azáltal tavasszal erősebb és termékenyebb növényekkel indíthatjuk a következő szezont, míg a tavasszal ültetett növények esetén a termés kisebb lehet, és a gyümölcsök nem fejlődnek olyan nagyra.

Talaj-előkészítés

Ahhoz, hogy növényünket károk nélkül megfelelően átteleltethessük, a sikeres ültetéshez megfelelően előkészített talajra van szükség. A földieper a napos és szélvédett területet kedveli, ahol a pH értéke 5-7,5 közötti érték közé esik.

Ezt a talajt ültetés előtt alaposan gyomlálja ki és lazítsa fel, ezzel is biztosítva a növény számára a megfelelő fejlődés lehetőségét. Amennyiben a talaj tápanyagtartalmát javítaná, mindenképpen organikus trágyát alkalmazzon, például lomb- vagy fakéregkomposztot, viszont a klasszikus kerti komposztot kerülje, mert a túl sok kalcium negatívan befolyásolja a talaj pH-értékét az eper számára.

Ültetés és gondozás

Ahhoz, hogy a növényünk megfelelően fejlődhessen, ültetés során a palánták között minimum 30 centimétert, míg a sorok között 80 centimétert szükséges elhagyni. Az ültetéshez erős, jól gyökerezett palántákat válasszunk, a minőséget egészséges levelek és jól fejlett gyökerek jelzik.

A munkafolyamat során figyeljen arra, hogy ne ültesse túl mélyen a talajba a palántát, legfeljebb egyharmadáig temesse be, különben nem fog megfelelően nőni. Ahogy általában más növényeknél is, úgy most is fontos az ültetés utáni öntözés.

Gondozásuk során figyeljen arra, hogy ne locsolja túl őket, az esős időszakok elteltével pedig hagyja megszáradni a növényeket, hogy ezzel elkerülje az esetleges betegségeket. Különösen száraz időszakokban ne felejtse el rendszeresen megöntözni, lehetőleg reggel és alulról, hogy a leveleket ne érje víz, mert ez kedvez a gombás megbetegedéseknek. Amennyiben lehetősége adott, használjon csepegtetőrendszert.

Az első indák és virágok megjelenése után távolítsa el azokat, annak érdekében, hogy segítse a növény megerősödését és a téli időszak előtt ne pazarolja erejét. Fenntartása során folyamatosan távolítsa el a megjelenő gyomokat, hogy ne versenyezzenek a tápanyagokért és a vízért.

Téli védelem

Az ültetést követően az első levelek körülbelül 1 hónappal már meg is jelennek, amelyeket télre hagyjon a növényen szigetelésképpen, majd tavasszal, miután elhervadtak, távolítsa el! A tartósabb hideg beállta előtt érdemes még egy utolsó gyomirtást végezni, amely mellett a beteg és sérült részeket is eltávolítja a növényekről.

Amennyiben még időben ültette növényeit, a gyökerei már mélyen a talajban lehetnek, így a hidegben jól védettek. Ha nem érezné biztosnak a védelmet, vagy úgy érzi, későn ültette és nem biztos abban, hogy eléggé megerősödött, a fagyok elkerülése érdekében fenyőágakkal védheti a növényt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a be nem érett zöldségekkel a kertben?

2024. november 9. 05:40

Mit tehetünk az ősszel még éretlen termésekkel, és mi a megoldás, ha gyorsítanánk az érést?

Hogyan óvjuk meg a balkonnövényeket a poloskáktól?

2024. november 8. 16:10

A poloskák sokféle táplálékforrást kedvelnek. A zöldségeken és a gyümölcsökön kívül a balkonnövényeket is szívesen fogyasztják.

A tiszafa sikeres átültetésének titka

2024. november 8. 13:10

Ha a növények az átültetés után barnulnak, de nem száradnak, akkor nincs ok aggodalomra. A tiszafák gyakran így reagálnak az átültetésre.

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

2024. november 8. 11:10

Még nem késett le semmiről, ha csak a hétvégén tud nekiállni a téliesítés utolsó lépéseinek, hiszen az évszakhoz képest kellemes idő várható.

Mi a különbség a kerti föld és a magaságyás talaja között?

2023. február 17. 14:45

Sok kertész figyelmen kívül hagyja a különbségeket, ami olyan kertészeti hiba, amely gyengébb minőségű és mennyiségű termést eredményezhet.

Mi a különbség az egynyári és kétnyári dísznövények ültetésében és gondozásában?

2019. január 22. 09:55

Az egynyári és kétnyári dísznövények esetében az optimális ültetési körülmények és gondozási munkálatok különböznek. A cikkben áttekintjük az alapokat: mi a különbség az egyes csoportokba tartozó dísznövények között, mire érdemes figyelni az ültetésükkor és gondozásuk során, valamint milyen növényfajok és -fajták tartoznak ide.

Spárgatermesztési kisokos

2022. július 16. 08:24

A spárga évelő növény, így ha egyszer meghonosodik, a zsenge hajtásai évről évre visszatérnek, ráadásul szeldelt lombja mutatós dísznövény.

Hogyan neveljünk somot?

2022. december 23. 13:24

A strapabíró som (Cornus) rendkívül sokoldalúan alkalmazható a kerttervezés során, hiszen a legtöbb fajtája igen impozáns bokrokká és fákká nő, az őszi hónapokban lenyűgöző színekben pompázik, ráadásul némelyikük még ehető gyümölcsöt is hoz.