31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Házikert

Hogyan erősítsük meg a gyepet a nyár vége felé közeledve?

Agrofórum Online

Ahogy a meleg hónapok lassan véget érnek, itt az ideje, hogy felkészüljünk a hűvösebb időszakokra. Így, nyár végén a gyep gondozása különösen fontos ahhoz, hogy a fű egészséges és ellenálló maradjon a következő évszakra.

Az utolsó nyári hónap, augusztus ideális időszak arra, hogy egy utolsó nagy erősítést adjunk a gyepünknek, mielőtt beköszönt a tartósabb hideg idő. A megerősítő lépések – mint a szellőztetés és trágyázás – kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a fű egészségesen vészelje át a téli hónapokat és tavasszal gyorsan felépüljön.

A szellőztetés segít megszüntetni a talaj tömörödését, amely megnehezíti a víz és a tápanyagok bejutását a gyökerekhez. Azáltal, hogy apró lyukakat készítünk a talajba, lehetővé tesszük a levegő, a víz és a tápanyagok hatákonyabb eljutását a gyökérzónába. Ez serkenti a gyep növekedését és javítja a gyökerek egészségét, elősegítve a fűszálak erősebb és ellenállóbb fejlődését.

Talajlazítás

A talajlazítást érdemes akkor megkezdenünk, amikor a gyep már nem szenved a nyári hőségtől, és a növekedési ütem is fokozódik. Használhat erre speciális gyepszellőztető gereblyét, vagy nagyobb felületekre kitalált motoros gépet, amelyek hatékonyabban dolgoznak, mivel erősebbek, és mélyebb lyukakat képesek készíteni.

A munkafolyamat megkezdése előtt ellenőrizze a talaj nedvességét, amelynek enyhén nedvesnek kell lennie, de nem szabad túl vizesnek lennie. Ha a talaj túl száraz, a szellőztetés nem lesz hatékony; ha túl nedves, a talaj könnyen összecsúszhat és nehezen kezelhető.

A jó lefedettség érdekében a lyukak általában 5-10 cm távolságra legyenek egymástól, és 5-10 cm mélyen. Amennyiben a talaj nagyon tömörödött, érdemes lehet a szellőztetést többször elvégezni a nagyobb hatékonyság érdekében. A szellőztetés után a gyepet célszerű megöntözni, hogy segítse a gyökerek regenerálódását és elősegítse a lyukak gyors betömődését, valamint trágyázni is, hogy pótolja a tápanyagokat.

Trágyázás

A trágyázás szintén kiemelt jelentőségű augusztusban. Egy jól megválasztott késő nyári, kora őszi műtrágya, amely magas káliumtartalommal rendelkezik, támogatja a gyep erősödését és felkészíti a téli időszakra. A kálium segít a fűnek ellenállni a hideg időjárásnak, csökkenti a fagy okozta stresszt, és támogatja a gyökerek fejlődését.

A tápanyagok biztosítása növelni fogja a gyep ellenállóképességét a betegségekkel és a kártevőkkel szemben, valamint elősegíti, hogy következő tavasszal majd gyorsabban regenerálódjon. Ebben az időszakban olyan trágyát érdemes választani, amely magas kálium- és foszfortartalommal rendelkezik.

A kertészeti boltokban már lehet kapni speciálisan erre az időszakra trágyát, amely támogatja majd a gyep hideg- és szárazságtűrő képességét és elősegíti a gyökérfejlődését. Fontos, hogy mikor kiválasztja, jól nézze meg, hogy a nitrogéntartalma alacsonyabb legyen a foszforénál és káliuménál, mivel ez serkenti a fű növekedését, ám ezzel gyengítheti a gyepet a téli időszakban, ezért a késő nyári időszakban már csak mérsékelten alkalmazza!

Ha a talaj túl száraz, érdemes először megöntözni a gyepet, hogy a műtrágya jobban tapadjon majd a talajhoz és hatékonyabban felszívódjon, és segítsen abban is, hogy a műtrágya mélyebbre lehatoljon a talajba.

Kijuttatáskor figyeljen arra, hogy egyenletesen oszlassa el a műtrágyát, amellyel elkerülheti a túlzott tápanyag-koncentrációkat, amelyek gyomok növekedéséhez vezethetnek, és biztosítja, hogy minden terület egyenlő mértékben részesüljön a tápanyagokból.

Az utolsó fűnyírásra a tartós hidegek beállta előtt kerüljön sor, körülbelül október végén, amikor a szokásosnál körülbelül 2 centiméterrel hosszabbra hagyja a pázsitot. Emellett persze tisztítsa meg az ősszel lehullott lomblevelektől, amelyek a gombás fertőzéseknek kedvezhetnek.

Díszes páfrányok a kert árnyékos szegleteiben

2025. július 5. 05:40

Ha szeretne természetközeli, erdőalji hangulatot csempészni kertjébe, a páfrányok kiváló választást jelentenek.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Hogyan lesz stressztűrő a gyep?

2023. november 4. 05:40

Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, annak ellenére is, hogy viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.

Így lesz hatásos a gyep gyomirtó szeres kezelése

2024. augusztus 16. 09:40

A teljes gyepfelületet évente csak egyszer-kétszer szabad gyomirtó szerrel kezelni. Praktikus tanácsok a hatás maximalizálása érdekében.

Füvesítési kisokos – az alapok

2021. október 24. 04:36

A kerti füvesítéshez az ősz első két hónapja a legjobb időszak. Ragadjuk meg az alkalmat, és lássuk, mire van szükség a kerti gyep vagy pázsit sikeres kialakításához.