Mit tehetünk a hernyók által károsított paradicsomok megmentéséért?

Agrofórum Online

Paradicsomjaim tömeges érése most indult meg. A zöld és érett bogyók között sok a megfúrt, lyukas bogyó, melyekben hernyók élnek. Mit tudok tenni a paradicsomok megmentése érdekében?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Minden nyár közepén megjelennek házikertekben a gyapottok-bagolylepke lárváinak kártételei, melyek súlyossága évenként és tájegységenként változó. 2 évvel ezelőtt volt az ideihez hasonló súlyosságú fertőzésük. Van ahol korábban még nem is találkoztak velük, tehát kijelenthető, hogy házikertekben váratlanul okozott nagy veszteséget.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa (Heliothis) armigera), sok tápnövényű kártevő, mely szántóföldi növények mellett zöldségféléket és virágokat is károsít.

Májustól szeptemberig van jelen a lepke, több nemzedéke követi egymást, folyamatosan lerakott petéikből kikelő lárváik sokféle termesztett növényen okoznak komoly kártételt rágásukkal. Fő károsítási időszakuk július és augusztus hónapokra esik. Ebben az időszakban a szántóföldi táplálékot adó növényeik nagy részét betakarítják, ezért új tápnövényeket keresnek maguknak. Öntözött területeken a forró, száraz nyarakon kiváló életteret találnak maguknak, megtelepednek, és az őszi fagyokig helyben is maradhatnak. A gyapottok-bagolylepke vándorló, migráló faj, újabb egyedeinek betelepedése bármikor megtörténhet, ezért ellenük egyszeri védekezés általában nem elégséges.

A bagolylepkék kedvelt táplálékforrásai a paradicsombogyók, paprikabogyók, gyakoriak még a zöldbabhüvelyekben, zsenge kukoricacsövekben is. Peterakást követő pár nap múlva kikelt parányi lárvák berágják magukat azok belsejébe, ott táplálkoznak, növekednek, kirágják, felélik azokat, barna ürülékükkel töltik ki belsejüket. Néhány mm-es mérettől a teljes kifejlettségű bogyókig előfordulhatnak fertőzött termések. A kiodvasított bogyóból a lárva kimászik, új bogyót (táplálékot) keres magának.

Károsított paradicsombogyók
Károsított paradicsombogyók (fotó: a kérdező felvétele)

Lárvák színe sokféle, fejlődésük alatt is változik, teljes fejlettségükben méretük elérheti a 30-40 mm hosszúságot. Hátukon három sötét színű, és oldalukon egy sárga csík található.

A jelenlegi károsodással szemben már hatékony védekezési mód nem áll rendelkezésre. A kárenyhítés lehetősége: a megfúrt lyukas paradicsomok, paprikák összegyűjtésével, megsemmisítésével a fertőzött termésekben élő hernyók további vándorlását kell/lehet megakadályozni.

Hatékony, eredményes védekezés ellene csak megelőző védekezéssel lehetséges. Mivel a lepke migráló faj, és még szeptember végéig aktív, a későbbi lárvafertőzés ellen – értékes állományban – érdemes megelőző rovarölő szeres permetezéssel védekezni.

Jövő évre javaslom a gyapottok-bagolylepke ferfomoncsapdájának beszerzését, alkalmazását, és a rajzási adatok alapján végzett hatékony, okszerű permetezést (www.csalomoncsapdak.hu). Házikertekben a lepke megjelenése júliusban várható.

A kémiai védekezést ellenző hobbikertészkedők számára lehetőség van lepkepetéket parazitáló fürkészdarazsak felhasználására. Trichoplus kapszula néven forgalmazott termékben élő fűrkészdarazsak mintegy 10 méteres távolságra találják meg és hatástalanítják a lerakott petéket, és mintegy 2 hétig tartják fenn védő hatásukat. Újra telepítése szükséges.

Bagolylepke lárvája paradicsomon
Bagolylepke lárvája paradicsomon (fotó: a kérdező felvétele)

Lárvák ellen az ökológiai termesztésben is engedélyezett, Bacillus thuringiensis hatóanyagú Dipel DF és Foray 76B készítmények kipermetezése javasolt. Az ölő hatás kifejtéséhez szükséges, hogy a lárva fogyasszon a növény felületére kijuttatott anyagból, annak toxinjai 1-2 órán belül leállítják étkezésüket, majd 2-3 nap múlva a lárva elpusztul. A készítményt a lárvák kikelésekor, berágásuk idején, nem berágásuk után kell kipermetezni. Felhasználásukkor 2 napos élelmezésügyi várakozási idő betartása kötelező.

A természetes növényi alapanyagú, biotermesztésben is engedélyezett Neemazal-T/S rovarölő szer elsősorban a fiatal lárvák ellen ajánlott, 3 napos élelmezésügyi várakozási idővel.

A korábbról már ismert és hagyományos rovarölő szerek közül a cipermetrin, klórantraniliprol és lambdacihalotrin hatóanyagúak is engedélyezettek a gyapottok-bagolylepke lárvái ellen. Különböző néven forgalmazzák, szaküzletek eladói segítenek a helyes választásban, kérjék segítségüket! A felsorolt rovarölő szerek élelmezésügyi várakozási ideje eltérő, felhasználás előtt fontos annak tekintetbe vétele.

A gyapottok-bagolylepke lárvái – a paradicsommal egy időben – károsítják a házikerti virágokat, azok virágbimbóit is. Gyakoriak muskátli, büdöske, szegfű, krizantém, rózsa és gladiólusz virágokban is. Védekezés ellenük a paradicsomnál leírtak szerint ajánlott. Esetükben is fontos a virágok gyakori ellenőrzése és a fertőzött virágok folyamatos eltávolítása szemléjük során.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Miért lett lila a paradicsom szára és levelei?

2020. május 19. 12:11

Miért lett lila a paradicsom szára és levele? Ez a jelenség fajtafüggő, mert nem mindegyik az.  

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Szigorodnak az előírások a ToBRFV vírus miatt

2020. március 23. 14:33

Hasznos lehet, ha a fertőzési kockázat csökkentése érdekében a termesztők már előre óvintézkedéseket tesznek, melyek közül a legfontosabb a szaporítóanyag megbízható forrásból történő beszerzése, a termesztés és forgalmazás során az általános higiéniai szabályok betartása, valamint a használt eszközök, göngyölegek alapos és rendszeres fertőtlenítése.

Betelepített méhek és ragadozó rovarok segítségével termelik a magyar paradicsomot

2019. március 11. 07:36

A technológia alapja a talaj nélküli, hidropónikus termesztés, a tápanyag-ellátást a öntözőrendszerrel oldják meg, a fűtést pedig termálvízzel.

Zöldség Videó