Milyen élőlény támadta meg a muskátlit?

Agrofórum Online

A muskátlinkat megtámadta valami élőlény. Szeretnénk megvédeni tőlük a virágot. Mik ezek, és mit tehetünk? Képeket csatolok a virágról.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A muskátlin, az egyik fényképen egy hernyó látható, minden bizonnyal egy gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) lárvája. A gyapottok-bagolylepke egy elterjedt, évente déli országokból betelepülő, vándor életet élő, és sok termesztett növényt is megfertőző lepkefaj.

Májustól lehet számítani a lepkék rajzására, de fő szaporodási időszaka július és augusztus hónapokra terjed ki, kedvező időjárás esetén még szeptemberben is aktív. Évente több lepkenemzedék fejlődik, és mivel vándorlepke, nem egyhelyben élő rovar, a kertbe betelepülése bármikor előfordulhat, nagy valószínűséggel ez júliustól történik.

Kártételük

Kertben a muskátli mellett a rózsa, büdöske, szegfű, krizantém és gladiólusz virágok bimbóit is megfertőzik, megfertőzhetik lárvái. A lepke a petéit a virágbimbókra rakja, és a pár nap múlva kikelő apró lárvák berágják magukat a tápanyagban dús virágbimbókba. A lárva, ha felélte a virág belsejét, elfogyasztotta azt, kirágja magát, apró, kerek lyukat hagy hátra, új bimbóban folytatja táplálkozását. Muskátlinál ezért gyakori, hogy a csoportosan fejlődő valamennyi bimbó üres és lyukas, amit egy hernyó okozott.

Kártevő hernyó muskátli virágbimbóján
Kártevő hernyó muskátli virágbimbóján

A hernyók nem csupán a virágokat, muskátlinál a leveleket is rágják, azokon szabálytalan alakú rágásnyomot hagynak vissza. Ezt a kártételt szokták először észrevenni, és általában nem találják a lárvát. A lombon a lárvák többnyire a levelek hátoldalán szorosan rátapadnak a levelekre, és mivel gyakran színük zöld, a levélszínbe beleolvadnak, rejtőzködnek. Rágott levélnél minden esetben van hernyó, csak meg kell találni, megfogni, ez szokott lenni az eredményes védekezés módja. A lombon meghúzódó hernyó megtalálásának egyszerű lehetősége: a növény földjét le kell teríteni egyszínű papírral vagy textillel, ezt követően a növény hajtásait erőteljesen, de kíméletesen ütögetni. A lárva védekezésből leveti magát a levélről, és általában mozdulatlanul kivár. A papírra hullott lárva könnyen észlelhető, és összegyűjthető.

A kirágott virágbimbók esetén már csak a kármentés marad, vegye le a lyukas bimbókat tartalmazó virágcsoportot, itt ernyős virágzatról van szó, a látszólag épeket is, azok belsejében is már benne fejlődhetnek apró lárvák! A virágzat eltávolítása egyszerűen töréssel, lepattintással is elvégezhető. A fertőzött bimbókat semmisítse meg. Jelenlegi időjárásnál gyorsan nőnek új virágzatok egymás után, a muskátli gyorsan pótolja a levett virágokat. Mivel a gyapottok-bagolylepke migráló rovar, az is lehet, hogy kertjét elhagyta, és újabb peterakására nem kerül sor idén, így a későbbi muskátlivirágzatok egészségesek lesznek, szépen kivirágoznak.

Kártevő a muskátli levelén
Kártevő a muskátli levelén (fotó: a kérdező felvétele)

A védekezés lehetőségei

A cserépben, konténerben vagy virágládában nevelt muskátlivirágok fertőződése egyszerűen megelőzhető a talajukba szúrt rovarölő szert is tartalmazó táprudak segítségével. Ilyen Substral rovarölő táprúd a Celaflor /Careo/, melyekből a nedves talajban a tápanyagok mellett kioldódik a rovarölő szer hatóanyaga is, a növények gyökéren keresztül felveszik azt, és a növényt fogyasztó rovarok károsítás kezdetén elpusztulnak. Dózis, alkalmazás módja a termék csomagolásán olvasható. A táprudakat június elején ajánlott behelyezni, és 1,5 hónaponként újból megismételni.

Lepkepetéket parazitáló fürkészdarazsak is felhasználhatók a gyapottok-bagolylepke peték megsemmisítésére, a kártétel megelőzésére. Trichoplus kapszula néven forgalmazott termékben élő fűrkészdarazsak, mintegy 10 méteres távolságra találják meg és hatástalanítják a lerakott petéket, és körülbelül 2 hétig tartják meg védő hatásukat. Újratelepítésük folyamatosan szükséges. Hatékony és vegyszermentes módszer.

Ahol nagyobb mennyiségű muskátlit nevelnek, ott a virágok megelőző rovarölő szeres permetezése marad a védekezési megoldás. Erre alkalmas a Dipel DF biológiai hatóanyagú készítmény, Careo rovarölő szer koncentrátum (kész permetléoldat), valamint a Neemazal és a Mospilan permetezőszerek.

Kiemelt kép: Pixabay

Mi rágja a rózsám leveleit?

2019. augusztus 17. 05:37

V. Erzsébet kérdése: A rózsák levelein szép sorban függeszkedve zöld testű, sötét fejű hernyók rágnak. Milyen károsítók ezek? Miként védekezhetek ellenük?

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?

Hogyan lehet védekezni a paradicsombogyót károsító hernyók ellen?

2022. augusztus 29. 04:37

Évek óta sok paradicsombogyót tesznek tönkre a bennük élő hernyók, és a paprikában is gyakoriak. Mikor és hogyan lehet ellenük védekezni? Vegyszermentes megoldások érdekelnek, mivel vegyesen ültettem a zöldségféléket, nem tudom azokat elkülöníteni a kezeléseknél.

Mit kell tudni a hazánkban élő magányos darázsfajokról?

2024. augusztus 27. 05:40

Életmódjukat tekintve a darázsfajokat két nagy csoportba oszthatjuk, így megkülönböztetünk magányos és társas darázsfajokat. Ismerkedjünk meg a magányos darazsak szokásaival és legfőbb fajaival!