22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Házikert

Mi a baj a kokárdavirággal?

Agrofórum Online

Szeretném már az elején leszögezni, hogy nagy kokárdavirág-kedvelő vagyok és elképesztően jól adaptálható növény az alföldi homoktalajokra, mert szívós, rendkívül hosszan és sokat virágzik. De megvannak a veszélyei is.

Sok évvel ezelőtt egy teljesen üres, parlagon lévő terület volt a kertünk és egy nagy diófa, egy japánbirs és egy nagy tuja kivételével semmi más nem volt benne. Elkezdtek megtelepedni az öntözés hatására a vadvirágok, pár telekkel arrébb kokárdavirággal volt tele egy utcafront és “loptam belőle” magot ősszel, és úgy gondoltam, hogy ha szerencsém van, akkor elvetve nekünk is lesz legalább egy virágos folt a kertben tavasztól majd. Innen kezdődött minden, egy pár “gömbnyi” maggal.

Gyorsan szaporodik öntözés nélkül is

A nagyvirágú kokárdavirág (Gaillardia × grandiflora) fészekvirágzatú, az őszirózsafélék családjába tartozó, lágyszárú és évelő növény. A kertekben az inkább egynyári Gaillardia pulchella, vagyis pompás kokárdavirág és az évelő Gaillardia aristata szálkás kokárdavirág terjedt el, de a természetben  megjelentek vegyes képet mutatnak, valószínűleg nemesített fajták és további fajok génjeit is hordozhatják.

Abból a pár gömbnyi virágfejből tele érett magokkal mára már egy jó 10 négyzetméternyi virágos terület és elkószált kokárdavirág szigetek alakultak ki.

Kokárdavirág
Kokárdavirág (fotó: Pexels)

Vajon özönnövény lesz egyszer a kokárdavirág?

Szívósságának és rendkívül könnyű terjedésének hála hosszútávon elképzelhető lehet, hogy inváziós fajjá válik, de a megfigyelések alapján egy igen jó méhcsalogató növényről is beszélünk.

Nagy előnye fenntartható kerteknél, hogy mivel nagyon jól adaptálható egy szárazságtűrő kertben is, így a méhbarát kert alapnövényeként tekinthetünk rá, ha kordában tudjuk tartani.

A megfigyelések alapján kiszorítja a parlagfüvet és más gyomnövényeket is.

Már Európa szinten felfigyeltek a terjedésére, de egyelőre még nem tartozik az özönnövények közé. 

Hol érzi jól magát igazán a kokárdavirág?

Nagyon tágtűrésű növényről beszélünk, tehát akár egy öntözésmentes vagy nagyon kevés vizet kapó kertben is megállja a helyét. Napsütötte helyen magasabbra növekszik, mint árnyékban vagy félárnyékban. Persze árnyékban és félárnyékban is megél, de alacsonyabb növény lesz belőle, kevesebb virággal.

Kiemelt kép: Pexels

Színes zöldségek, amikre rácsodálkoznak majd

2025. április 29. 11:10

Unja a szokványos zöldségeket? Ezekkel a különleges fajtákkal nemcsak a tányér, de a kert is színekben pompázik majd!

Így lesz bőtermő a kapor a házikertben

2025. április 28. 13:10

A kapor aromás és hasznos fűszernövény, de csak tudatos vetéssel lesz belőle bőtermő, illatos tő. Mutatjuk, mire figyeljen!

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Inváziós kártevők (II./1.) A borsó-aknázólégy, Liriomyza huidobrensis

2017. január 1. 21:52

Az inváziós kártevők sorozatban ezúttal a borsó-aknázólégy földrajzi elterjedését, biológiáját, tápnövénykörét és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.

Papíreperfa, császárfa és más külhoni fák a kertben

2022. augusztus 29. 05:37

Változik az időjárás, igen nagyok a szélsőségek, új növényfajok jelennek meg és egyre több tud inváziós fajként is viselkedni, ami miatt megfontolandó a telepítésük.

Inváziós kártevők (III./9.) A napraforgólégy (Strauzia longipennis WIEDEMANN)

2018. július 1. 14:26

Az Inváziós kártevők című sorozatban e hónapban a napraforgólégy rendszertanát, földrajzi elterjedését, tápnövényét és kártételét, életmódját, terjedését, valamint észlelését és előrejelzését mutatjuk be.

Zsizsikek jelentősége, inváziós zsizsikfajok hazánkban

2020. augusztus 11. 13:55

A zsizsikekre – mint magban fejlődő, így könnyen széthurcolható csoportra – fokozottan jellemző az inváziós létforma. Magyarországon – és a világ nagy részén szintén – a borsó- és a babzsizsik játssza a vezető szerepet, de rajtuk kívül is akadnak még jelentősnek mondható fajok.