Házikert

Ezért ne égessük el metszés után a leander részeit!

Agrofórum Online

Sokan nem is sejtik, azonban a leander (Nerium oleander) minden része mérgező. A vele való bánásmód valójában különös odafigyelést igényel, legyen szó metszésről, komposztálásról vagy hulladékkezelésről.

A megfelelő elővigyázatossági intézkedések betartásával biztonságosan tartható kertünkben, anélkül, hogy kockáztatnánk saját egészségünket vagy környezetünket. A növény levelei, szára, virágai és magvai tartalmaznak olyan toxikus vegyületeket, mint az oleandrin és a neriine, amelyek a szívre, emésztőrendszerre és idegrendszerre egyaránt károsak lehetnek.

Már kis mennyiségben is mérgező lehet, egy felnőttnél akár egy-két levél elfogyasztása is súlyos tüneteket, szívritmuszavart, hányást, hasmenést, szédülést és légzési problémákat okozhat. Gyerekeknél és állatoknál még kisebb adag is végzetes lehet, ezért is érdemes odafigyelnünk rá, mert tartása nem teljesen veszélytelen.

Ugyan káros lehet a szervezetünk számára, mégis hosszú ideje használják a hagyományos orvoslásban, szigorú felügyelet mellett. A növény kivonatait főként szívbetegségek kezelésére alkalmazták, mivel az oleandrin hasonló módon hat, mint a digitálisz, amelyet a szívritmus szabályozására használnak.

Ugyanakkor a növény közvetlen felhasználása veszélyes, mivel a dózis könnyen halálos lehet, ezért a modern orvostudományban már csak nagyon ritkán és speciális körülmények között alkalmazzák gyógyszerként.

Kertészeti szempontból a leander népszerűségét az igénytelen gondozása és a látványos virágai miatt nyeri el. Meleg, napos helyet kedvel, ahol megfelelően tud fejlődni, és kevésbé hajlamos a betegségekre. Fontos azonban, hogy metszésekor védőfelszerelést viseljünk, hogy elkerüljük a nedvével való érintkezést, amely bőrirritációt okozhat.

Így érdemes gondoznia

A leander kezelésénél elsődleges szempont a növény mérgező tulajdonságainak figyelembe vétele. Mivel a növény minden része toxikus, különösen fontos, hogy a leander nyesedékét vagy lehullott leveleit, virágait ne komposztáljuk, mert a toxikus vegyületek bekerülhetnek a komposztba, ami a talajba jutva negatív hatással lehet a talajban élő mikroorganizmusokra, és a komposzttal kezelt növényekben is kárt okozhat.

Amikor a leandert metszi vagy a leveleit kezeli, viseljen védőkesztyűt, mert a növény nedve irritálhatja bőrét. A metszés során ügyeljünk arra, hogy a lehullott leveleket és gallyakat ne hagyjuk szabadon a kertben, hanem zárt zsákban gyűjtsük össze, és szállítsuk el a kommunális hulladékkal. Égetése szintén nem ajánlott, mert az égés során mérgező füst keletkezhet, amely veszélyes lehet belélegezve.

Mérgezés megelőzése szempontjából is fontos, hogy a leandert távol tartsuk kisgyermekektől és háziállatoktól, mert már kis mennyiségű levél vagy virág elfogyasztása is súlyos tüneteket okozhat náluk. Érdemes a növényt olyan helyre ültetni, ahol nem férnek hozzá könnyen.

Kertészeti szempontból a leander napfényes, meleg helyet igényel, és a szárazságot is jól tűri. Jól alkalmazkodik a mediterrán klímához, de konténeres növényként mérsékelt éghajlaton is tartható, ha télire fagymentes helyre visszük. Öntözését úgy érdemes végezni, hogy a talaj felső rétege kiszáradjon az öntözések között, mert túlzott nedvességben hajlamos gyökérrothadásra.

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Rakjuk rendbe a gyepet, metszeni kell a díszkertben

2021. március 3. 10:38

Március elejére megszűnt a növények mélynyugalmi állapota, így az ismét melegedő időben egyre másra fakadnak a gyümölcsfák rügyei.

A cseresznye, a meggy és a szilva termőrészei

2019. június 1. 23:02

A különböző gyümölcsfa fajok termőrészeivel foglalkozó cikkek sorában a cseresznye, a meggy és a szilva főbb jellegzetességeit mutatjuk be, amely ismeretek a szakszerű fenntartó metszés alapját jelentik.

Hogyan kell megmetszeni a rózsát?

2023. április 2. 10:36

Kérem, írják meg nekem, hogy hogyan kell megfelelően megmetszeni a rózsát?

Mire figyeljünk, ha nemes babért szeretnénk ültetni a kertünkbe?

2024. május 13. 06:40

Szeretnék egy nemes babért ültetni a kertembe. Mire ügyeljek? Kell teleltetnem is?