Érdemes összegyűjteni a dísz- és gyümölcsfák lehullott lombját?

Agrofórum Online

Szeretném kérdezni, hogy érdemes-e összeszedni a kertben a lehullott lombot? Gyümölcsfák és díszfák leveleiről van szó.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az őszi időszakban a gyümölcs- és díszfákról jelentős mennyiségű levél képes lehullani, melyet egyes kerttulajdonosok nem, míg mások pedig inkább összegyűjtenek. A gyümölcsfák esetében, főként melyek levelei kórokozók fertőzésére utaló tüneteket is mutatnak, érdemes inkább az összegyűjtés mellett dönteni. Az almafák varasodását, a csonthéjasok levéllyukacsosodását, a cseresznye és meggy blumeriellás levélfoltosságát és a dió gnomóniás levélbetegségét okozó kórokozóknak képletei is képesek a leveleken áttelelni, tavasszal pedig onnan fertőzni. Ellenük egyrészt a lehullott és beteg lombozat talajba forgatásával és bomlásának elősegítésével is védekezhetünk.

További lehetőség még a levelek összegyűjtése, zöldhulladékba való helyezése, komposztálása, mulcsként történő újrahasznosítása is. Az égetéssel szemben sokkal hasznosabb eljárásnak tekinthető a levelek komposztálása, mely folyamat gyorsítása akár aprításukkal is elősegíthető. A leveleket még tartós benedvesedésük, összeállásuk előtt gyűjtsük össze, ekkor kisebb részletekben, kevesebb idő és energia ráfordításával végezhetünk.

A gyepen hagyott vastag lombozat minden esetben sajnos a fű károsodásához vezet. Idővel ugyanis a levelek benedvesedése által beindul bomlási folyamatuk, emellett pedig a gyep állandó nedvessége által szintén könnyen fertőződhet kórokozókkal. A vastag lombréteg alatt nemcsak a gyep befülledése következik be, hanem fénytől való elzártsága miatti elhalása is. Egy-két levél gyepen való maradása természetesen nem okoz jelentős problémát, viszont vastagon takarva, hosszabb ideig fennálló takarás mellett már jelentős gyepkárt tud okozni.

Az összehúzott leveleket hasznosíthatjuk pl. mulcsként is, a fagyérzékeny növények védelmére, évelő ágyások takarására. A talajréteg beborításával az évelő növények tövi része is védhető, de a talaj szervesanyag-tartalma is javítható a lebontó szervezetek, giliszták tevékenysége által. Emellett sündisznók is örülhetnek akár egy kisebb levélkupacnak a bokrok között, hiszen ezek jó helyet szolgáltatnak fészkeik kialakítása számára.

Kiemelt kép: Pixabay

Szép idő lesz - hozza formába a kertet!

2020. április 18. 08:39

Az egyik legszeszélyesebb hónap április. Ilyenkor még számíthatunk talajmenti fagyokra, heves esőzésre, de lehet akár már nyári meleg is. Akármilyen az időjárás, egy biztos, a kertek feléledtek, a fák virágba borultak, megkezdték tavaszi zsongásukat a méhek.

Komposztálási kisokos

2022. szeptember 30. 05:37

Élelmiszer-eredetű hulladék szükségszerűen keletkezik minden háztartásban. Ezek közül szerencsére sok alkalmas arra, hogy komposztáljuk. Mit érdemes tudni a komposztálásról? Mik a tiltólistás hulladékok, és melyek kerülhetnek a komposztra?

Komposztálás beltérben – hogyan csináljuk?

2023. szeptember 25. 07:10

Kis túlzással, már a csapból is az folyik, hogy a kerttulajdonosoknak célszerű komposztálniuk. Más kérdés az, hogy ennek ellenére mennyien vannak azok, akiknél pl. a nyírást követően a fű a kukában landol, némi aprógally kíséretében. Most azonban ne velük foglalkozzunk, hanem azokkal, akik nem rendelkeznek udvarral, kerttel, de szeretnék csökkenteni ilyen módon is a hulladéktermelésüket.

5 kora tavaszi teendő a kertben

2019. március 1. 04:48

A szürke téli hónapok után igazi felüdülést jelentenek az első meleg napok. Tavasszal ébredezik a természet és vele együtt bennünk is a vágy, hogy minél több időt töltsünk a szabadban. A kerttulajdonosoknak van is rá okuk, hiszen a tavaszi kertben bőven akad feladat.