Az utóbbi évek aszályos időjárása szinte megköveteli, hogy az állatoknak vizes élőhelyet is biztosítsunk a kertünkben. Ennek többféle szempontból is nagy jelentősége van, melyekről most sorban megosztom tapasztalataimat.
A vizes élőhelyeket a legtöbben úgy képzelik el, hogy hatalmas – és sok feladattal járó – kerti tó és igazi tavi és vízparti növényzet kell hozzá. Pedig vizes élőhelyből sokfélét építhetünk mi magunk is, de sok más, akár díszítőelemként használt vízlelőhelyet is kitalálhatunk (pl. madáritatók).
Kerti tó és környezete
A kerti tó sokkal kevésbé macerás, mint azt sokan gondolják. Itt is a tótulajdonosokat sok szempontból utolérte az a piaci szemlélet, hogy bármit képesek megvásárolni, ha attól csodát remélnek: szivattyúk, szkimmerek és mindenféle egyéb ketyere. Bevallom őszintén, hogy van egy közel 25 köbméteres kerti tavunk, mely inkább mély, mint széles, és bár néha bealgásodik, de semmi gépészet nincs hozzá. A halak meg vígan élnek benne, ha épp a közeli gémek nem csemegézik fel őket.
A vízpartimitátor növények meg szintén azok a növények, melyekhez nem kell valódi tópartot építeni, hanem csak hangulatukban adják meg a tóparti életérzést.
A növények közé lehet törött agyagcserepet vagy nagyobb sziklákat tenni, netán fatörzseket, mert akár a vízisiklók előszeretettel fognak alattuk pihenni és rejtőzködni, de a békák is megbújnak alattuk.
Ha kellő lejtés van a tó partjánál, akkor a cicák és kutyák akár inni is tudnak a vízből, ami a nyári melegben igazi felüdülés nekik.
Vízpartimitátorok a sásliliomok, de talajtakaróként szépen befutják a partoldalt a Vinca majorok is akár. Kerülhet mellé Geranium macrorrhizum, napszemvirág, verbénák, cserjék közül meg a kisebbre növők lesznek ideálisabbak.
Itatók a kertben
A sárga színű edények kivételével bármilyen edényből lehet jó madár- és rovaritatót készíteni. Ha a kertünk rovarbarát, akkor szükséges is lesz, hiszen a nagy melegben a rovaroknak is ugyanúgy szükségük van a vízre, mint a háziállatainknak.
Ha rovaritatót készítünk, akkor ahhoz elég egy cserépalátét is, melybe pár nagyobb kavicsot teszünk, hogy ezen megülhessenek a rovarok és közé vizet öntve tudnak inni.
Kutyák pancsolóhelye nyárra
Mi tagadás, nekünk is jól esik nyáron megfürödni, és a kerti tóba a legtöbb esetben nem szívesen látjuk a háziállatainkat. Erre a célra egy árnyas helyen készíthetünk a kutyáknak is pancsolóhelyet, ahol a nyári melegben felfrissíthetik magukat. Így a kerti tó is nagyobb biztonságban lesz.
Összességében a kerti vizes élőhelyeket nem kell túlmisztifikálni, hanem inkább a természetet követve próbáljunk meg minél több helyen elrejteni vizes felületeket, itatókat, így a kertbe érkező állatoknak is jót teszünk, de a kerti mikroklímára is nagyon jó hatással lesz.
Kiemelt kép: Pixabay