Érdemes a gyomokat ősszel is eltávolítani a kertből?

Agrofórum Online

Miért fontos a gyomokat ősszel is eltávolítani a kertből? Köszönöm segítségüket!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyomnövények kertünkben való megjelenése és növekedése szinte egész évben folyamatosnak tekinthető. A termesztett növények körül való eltávolításuk, így a vízért és tápanyagokért való versengésük megakadályozása a termések minősége és mennyisége szempontjából is fontos feladat. A gyomirtás viszont nemcsak abban az esetben tekinthető kiemelt jelentőségűnek, ha az adott területen kultúrnövényt is termesztünk, hanem azok lekerülése utáni időszakban is.

Gyakori probléma, hogy a termesztett növények felszámolása utáni időszakban, ősszel a terület nagyon hamar elgyomosodik, eltávolításukra pedig már csak tavasszal, a magágyak előkészítése alkalmával kerül sor. Fontos szempont azonban az, hogy a gyomnövények mihamarabbi eltávolításáról gondoskodjunk, azok minél fiatalabb fejlettségi állapotában. Az ősszel csírázó gyomnövények pl. pásztortáska, tyúkhúr, galaj, enyhe tél esetében gond nélkül képesek fejlődni, tavasszal pedig gyorsan virágozni, termést érlelni.

A gyomnövények meglehetősen hatékony fennmaradási stratégiával rendelkeznek, így szaporodásuk és terjedésük is csak úgy csökkenthető eredményesen, hogy szaporítószerveik képződését, magjaik fejlődését minden esetben próbáljuk hatékonyan megakadályozni. A gyomnövények sokféleségéből adódóan azok életformája, fejlődése, megjelenése sem tekinthető egyformának. A nagyon nehezen irtható, főként évelő gyomnövények esetében ősszel, jó lehetőségként szolgál a totális gyomirtó szerek alkalmazása.

A mezei aszat, apró szulák is ezen gyomfajok közé tartoznak, jelenlétük sajnos minden kertben sok bosszúságot tud okozni, hiszen állandó kihúzásuk, kikapálásuk ellenére is újbóli visszanövésük tapasztalható. A totális gyomirtó készítmények levélen keresztül, minden növényre hatással vannak, így felhasználásuk csak termesztett növénytől mentes területen lehetséges. Kémiai módszer hiányában sem érdemes a gyomokat meghagyni, ajánlatos a mechanikai gyomirtás mellett dönteni, semmiképpen sem hagyni a gyomokat magot érlelni.

Kiemelt kép: Pixabay

Őszi alapok a jövő évi sikerekhez – gyomirtás kalászosokban

2022. szeptember 1. 07:34

Hazánkban az elmúlt években egyre inkább az üzemi gyakorlat részévé válik a kalászos kultúrák őszi gyomirtása.

Hüvelyesek gyomirtásának lehetőségei

2018. november 9. 06:36

Ebben a családban számos kultúrnövényünk is megtalálható, melyek termesztése régi korokra nyúlik vissza, a gabonafélékhez hasonlóan a legősibb élelmiszer- és takarmánynövényeink közé tartoznak, nagy termesztési hagyományuk van. Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

Hatékony posztemergens kukorica-gyomirtás változó körülményekre

2023. május 9. 06:34

A korábbi szezonok időjárásának változatossága, a herbicidhasználat és egyéb antropogén tényezők nagyban hozzájárultak a kukorica gyomosodásának megváltozásához. Az utóbbi évek hozadéka, hogy egyre több egyszikű növény gyomosít a kukoricatáblákban.

Már ősszel kimaxolhatjuk kalászosunk gyomirtását!

2021. november 8. 12:48

Ha Önnek is problémái vannak kalászosokban a korán csírázó egy- és kétszikű gyomokkal, már ősszel gondoljon a gyomirtásra!