Érdemes a gyomokat ősszel is eltávolítani a kertből?

Agrofórum Online

Miért fontos a gyomokat ősszel is eltávolítani a kertből? Köszönöm segítségüket!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyomnövények kertünkben való megjelenése és növekedése szinte egész évben folyamatosnak tekinthető. A termesztett növények körül való eltávolításuk, így a vízért és tápanyagokért való versengésük megakadályozása a termések minősége és mennyisége szempontjából is fontos feladat. A gyomirtás viszont nemcsak abban az esetben tekinthető kiemelt jelentőségűnek, ha az adott területen kultúrnövényt is termesztünk, hanem azok lekerülése utáni időszakban is.

Gyakori probléma, hogy a termesztett növények felszámolása utáni időszakban, ősszel a terület nagyon hamar elgyomosodik, eltávolításukra pedig már csak tavasszal, a magágyak előkészítése alkalmával kerül sor. Fontos szempont azonban az, hogy a gyomnövények mihamarabbi eltávolításáról gondoskodjunk, azok minél fiatalabb fejlettségi állapotában. Az ősszel csírázó gyomnövények pl. pásztortáska, tyúkhúr, galaj, enyhe tél esetében gond nélkül képesek fejlődni, tavasszal pedig gyorsan virágozni, termést érlelni.

A gyomnövények meglehetősen hatékony fennmaradási stratégiával rendelkeznek, így szaporodásuk és terjedésük is csak úgy csökkenthető eredményesen, hogy szaporítószerveik képződését, magjaik fejlődését minden esetben próbáljuk hatékonyan megakadályozni. A gyomnövények sokféleségéből adódóan azok életformája, fejlődése, megjelenése sem tekinthető egyformának. A nagyon nehezen irtható, főként évelő gyomnövények esetében ősszel, jó lehetőségként szolgál a totális gyomirtó szerek alkalmazása.

A mezei aszat, apró szulák is ezen gyomfajok közé tartoznak, jelenlétük sajnos minden kertben sok bosszúságot tud okozni, hiszen állandó kihúzásuk, kikapálásuk ellenére is újbóli visszanövésük tapasztalható. A totális gyomirtó készítmények levélen keresztül, minden növényre hatással vannak, így felhasználásuk csak termesztett növénytől mentes területen lehetséges. Kémiai módszer hiányában sem érdemes a gyomokat meghagyni, ajánlatos a mechanikai gyomirtás mellett dönteni, semmiképpen sem hagyni a gyomokat magot érlelni.

Kiemelt kép: Pixabay

Tapasztalatok a Listego Pro alkalmazásával

2023. március 15. 05:34

Milyen tapasztalatokat szereztek a felhasználók a Listego Pro gyomirtós kezelések során és milyen ismereteket kaptunk a termék felhasználása során?

Megvárjuk a fagyokat, vagy gyomirtsuk inkább repcét?

2021. október 7. 10:15

Bizonyára ez a kérdés merül fel most több repcetermesztőben is, akiknek a területein nagy mennyiségben jelentek meg a melegkedvelő, egynyári, T4 életformába tartozó gyomnövények.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Az elektrosokk gyomkezelési eljárás globálissá válik?

2021. július 13. 06:41

A széles spektrumú herbicidek helyettesítésére kifejlesztett elektromos kezelés csak a célzott növény gyökerét támadja.