Beteleltetéskor vagy tavasszal metsszük meg a muskátlit?

Agrofórum Online

Beteleltetés idején vagy tavasszal kell inkább megmetszenem a muskátlit? Válaszukat köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátli egy évelő növényfajunk, ennek ellenére viszont sokan egyéves növényfajként hasznosítják, minden évben újonnan vásárolják meg töveiket. Mások pedig átteleléssel tartják fent egyedeiket a következő vegetációs időszakra. A beteleltetés előtt nem feltétlenül kell a teljes növényt metszésben részesítenünk, viszont a virágokat, bimbókat már minden esetben ajánlatos róluk eltávolítani, ezzel előzve meg azt, hogy töveik a téli időszakban legyengüljenek. Emellett természetesen a száradó, valamint a beteg, kártevőktől vagy betegségtől szenvedő növényrészeket ugyancsak távolítsuk el!

A takácsatkáktól, molytetvektől, gyapottok-bagolylepkék károsításától szenvedő növényeket ajánlatos még telelés előtt kezelni, lepermetezni, hiszen ezek a kártevők a tél folyamán, főként magas hőmérséklet mellett jelentős kártételt tudnak okozni. A xantomonász és a rozsda is képes párás, nedves körülmények között továbbfertőzni, így a beteg és lehullott leveleket a cserépből is ajánlatos felszedegetni. Az egészséges töveinkről pedig akár dugványt is szedhetünk, melyek gyökeresítésével elöregedett töveinket tudjuk pótolni tavasszal. 

A fagyos időjárás végezte előtt, még áprilisban érdemes a növényeket akár nagyobb mértékű metszésben részesíteni, ezzel pedig növekedésre serkenteni. Az erősebb növekedésűeket kb. 10 cm-es, míg a kisebbeket 15 cm-es magasságban vágjuk vissza. Ez azt jelenti, hogy kb. 3-4 szemet hagyunk meg rajtuk. A metszés mellett természetesen a sárguló, elszáradó, esetleg beteg, elhalt levelek és növényrészek egyaránt kerüljenek eltávolításra! A metszés mellett tavasszal aktuális a növények átültetése, esetleg a hiányzó talajrészük pótlása is.

A hőmérséklet emelkedésével, valamint a fény erősödésével együtt a növény növekedése is egyre nagyobb mértékben kezd majd megindulni. A növekedést, új hajtások képződését, valamint később majd a virágzást is nemcsak a környezeti feltételek javulásával, hanem az öntözés és a tápanyagok rendszeres utánpótlásával érhetjük el. A növényeket a kihelyezés előtt szoktatni kell a környezeti körülményekhez, a hőmérsékletváltozáshoz és a napfényhez egyaránt. Tavasszal minél naposabb helyen tartsuk a muskátlit, de nyáron érdemes a tűző naptól óvni, ugyanis rendszeres öntözés mellett is képesek gyökereik ennek hatására megfőni.

Kiemelt kép: Pixabay

Mi a teendő, ha a szélvihar letörte a gyümölcsfák ágait?

2024. július 4. 04:37

Gyümölcsfáimat megviselte pár napja egy nagyobb szélvihar, gallyak és ágak is letörtek. Mi a teendőm?

A vattaszerű csomókat az almafákon vértetű okozhatja?

2022. november 6. 04:37

A vattaszerű csomók az almafákon vértetű jelenlétére utalnak? Tudok most védekezni ellenük?

Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

2023. április 20. 04:38

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Kell-e a rózsa metszése ősszel?

2023. november 1. 05:40

Valaha én is a tavaszi és nyári metszés híve voltam, de valahogy nem adta azt a virágmennyiséget a foglalkozás ellenére egyik tövem sem, amit elvártam volna.