A nyestek sokak életét keserítik meg. A károkozásuk nem mindig látható azonnal – sok esetben csak később derül ki, hogy megrongálták az autót, vagy egy csapadékosabb hónapban válik nyilvánvalóvá, hogy megrágták a ház szigetelését. A baromfiudvarban látványosabb pusztítást okozhatnak.
A nyestek mindenütt ott vannak, és ma már nemcsak a vidéki otthonokban jelentenek problémát, hanem a városokban is. Különösen szeretik a meleg, biztonságos, zárt helyeket, ezért szöknek be a tetőterekbe és a garázsokba, és ezért telepednek meg az autók motorterében is.
Veszélyesek és sok kárt okoznak
A menyétfélék közé tartozó ragadozók egyre kevésbé idegenkednek az emberektől, táplálék után kutatva a nagyobb településekre is bemerészkednek, és eleség híján is képesek károkozásra. Megrágják például a motortérben a kábeleket, valamint az üléseket, a szigeteléseket és mindent, ami az útjukba kerül. Nem könnyű megtalálni az ellenük való védekezés hatékony módját.
Mindig nyomot hagynak
A nyestek lábnyomai szinte mindig láthatók az autókon – és könnyen megkülönböztethetőek a macskákétól, amik szintén szeretnek a meleg autókon szundikálni –, de ha erős vizelet- és ürülékszagot érzünk vagy ételmaradékokat találunk, biztosan tudhatjuk, hogy nyestek jártak az autónk és a garázsunk közelében. De a padlásunk sincs előlük biztonságban, hiszen bemásznak akár a padló alá is, valamint a tető és a szigetelés közé, és kárt okoznak, olykor egész nagy területeken.
Miért viselkednek így a nyestek?
Ezek az állatok paradox módon ilyenkor a saját területüket védik. Éppen ezért megjelölik, hogy a többi nyest tudja, ez már az övék. A levizelt autók birtokviszonyt sugallanak a többi nyest felé, ha azonban ugyanaz az autó mindig más helyen áll, az konfliktust okoz, mivel a nyestek nem csak a tárgyakat, de a területüket is védik. Ilyenkor úgy érezhetik a nyestek (a vizeletszag miatt), hogy az autó egy betolakodó a területükön, ezért meg kell azt támadni és el kell üldözni onnan.
Az állatok agressziója nem minden esetben a területvédelemből fakad. A nyestek akkor is lyukakat rágnak, ha menedéket, fészket készítenek maguknak, ahol megbújhatnak, és ahová elrejthetik a táplálékukat.
Hogyan védekezhetünk ellenük?
Számos védekezési módszert alkalmazhatunk – lássuk, melyek közül választhatunk!
- Elektromos nyestriasztó – ezt általában tetőterekbe, garázsokba szerelik. Kellemetlen, magas frekvenciájú hangot ad ki, a macskák sem szeretik, sőt, az emberi fülnek is zavaró.
- Használjunk zárt garázst, így kevésbé lesz könnyen hozzáférhető az autónk.
- A kábeleket el lehet látni védőburkolatokkal, ez azonban meglehetősen drága és időigényes lehet.
- Nyestriasztó illatanyagok használata – ezeket granulátum formájában lehet megvásárolni és meglehetősen hatékonyak.
- A tetőszigetelés kijavítása, ami megnehezíti a nyestek számára a házba való bejutást.
- Rések betömése, ez szintén a nyestek bejutását akadályozza.
Nem válogatnak
De mi a helyzet a háziállatok környékén? A nyestek azért tűnnek fel gyakrabban a falvakban is, mert csökken a természetes életterük. Ugyanakkor az ember által felhalmozott hulladékban megbújó rágcsálók kiváló táplálékforrást jelentenek számukra. Itt azonban – a városokkal ellentétben – gyakrabban tűnhetnek fel a természetes ellenségeik is.
Az égve hagyott villany vagy a bekapcsolt rádió – érdekes módon – részben védelmet nyújt ellenük, mert a nyestek számára zavaróak a fény- és hanghatások. Alapvető, hogy a helyiségeinket lommentesen, tisztán és lehetőség szerint zárva tartsuk, mert ezek megnehezítik a vad ragadozók dolgát.
Az egerek és más rágcsálók ellenségeként a nyestek akár hasznot is hajthatnak a ház körül, de gondot jelent, hogy nem szelektálnak. A tojásokat is megrágcsálják, sőt leölik a baromfikat, a fej nélküli szárnyastetemek szinte biztosan az ő jelenlétükre utalnak.
Az ellenük való védekezést nehezíti, hogy szívesen váltogatják a búvóhelyeiket. Egyszer egyik, másszor másik padlásra költöznek be, kivéve, ha lekölykeznek, mert akkor huzamosabb ideig maradnak egy helyen. A nagyobb létszámú család hatalmas zajt tud csapni egymás kergetése közben, és ezzel el is árulják magukat.
A játékosságukat felnőtt korukban is megőrzik, a kíváncsiságuk vezeti őket a folyamatos fürkészéshez, rágcsáláshoz. Szakértők szerint az is megfelelő (és olcsó) védekezési mód, ha egy PET-palackot félig megtöltünk vízzel. Az ugyanis a hőingadozás hatására recsegni-ropogni kezd, ami megfélemlíti a nyesteket.
Kiemelt kép: Unplash