Házikert

A büdöske takarmányként és „áldozatnövényként” is használható

Agrofórum Online

A büdöskék vagy bársonyvirágok (Tagetes spp.) gyakoriak a hazai kertekben mint gazdagon virágzó dísznövények. Azonban nemcsak dekoratívak, hanem ehetők is és hatékonyan távol tartják a kártevőket.

A büdöskék a fészkesvirágzatúak családjába (Asteraceae) tartoznak, és eredetileg Közép-Amerikából, főként Guatemalából és Mexikóból származnak. A nemzetség körülbelül 50-60 fajt számlál, amelyek közül néhányat nálunk egynyári dísznövényként termesztenek.

A büdöskék lehetnek egynyáriak vagy évelők, illetve felállók vagy bokros növekedésűek. Fajtól függően 20 cm-től akár 3 m magasra is megnőhetnek. A legtöbb faj sötétzöld, szárnyasan összetett levelekkel rendelkezik, amelyek gyakran erős aromát árasztanak.

A virágzási idő általában júniustól októberig tart, de egyes fajok csak ősszel virágoznak. A virágok lehetnek egyszerűek vagy teltek, színük sárga, narancssárga, piros, fehér, gyakran többszínű.

A büdöske nem mérgező?

A büdöske általában nem mérgező az emberek számára. Még akkor sincs közvetlen veszély, ha a kisgyerekek véletlenül a szájukba veszik a növény részeit.

Fontos azonban megjegyezni, hogy érzékeny személyeknél bizonyos anyagok a növényben napfény hatására bőrirritációt okozhatnak.

Büdöske és a háziállatok

A büdöske a háziállatok – például kutyák és macskák – számára is biztonságos. Nem tartalmaz toxikus anyagokat, így nem jelent veszélyt kedvenceink egészségére. Nyugodtak lehetünk, ha kisállataink a kertben vagy az erkélyen a büdöske körül játszanak, vagy alkalmanként belecsipegetnek.

Büdöske mint ehető növény

Néhány büdöskefaj nemcsak biztonságos, hanem ehető is, és sokoldalúan felhasználható a konyhában. Különösen népszerű a Tagetes tenuifolia, amelynek citromos vagy mandarinos íze van. E fajta szirmaival salátákat, desszerteket és leveseket is gazdagíthatunk.

A gyűjtést napos reggeleken, a harmat felszáradása után érdemes elvégezni, amikor az aroma a legintenzívebb. Szárítva a szirmok teákhoz is felhasználhatók, lágy, gyümölcsös ízvilágot adva.

Érdekes lehetőség a Tagetes lucida is, amely ánizsos íze miatt mexikói tárkony néven is ismert. Frissen és szárítva egyaránt használható teákban vagy fűszerként.

A Tagetes lemmonii citrusos aromája szintén különleges ízt adhat ételeknek és italoknak.

Büdöske mint takarmánynövény

A büdöske egyre nagyobb figyelmet kap a baromfitakarmányozásban. A büdöske szirmai luteint és zeaxantint tartalmaznak, amelyek természetes színanyagok és antioxidánsok. Hozzájárul a tojások élénk sárga színének kialakításához és támogatják a baromfi immunrendszerét.

A büdöskében található kémiai anyagok – például a tiopén vegyületek – természetes antiparazita és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek. Ez segíthet a bélrendszeri problémák megelőzésében, valamint a patogén mikroorganizmusok visszaszorításában.

Büdöske mint áldozat

A bársonyvirág vonzza a csigákat, így „áldozatnövényként” is alkalmazható. A csigák a büdöskét részesítik előnyben, így védelmet nyújthatnak az értékesebb zöldségeknek.

Büdöske mint zöldtrágya

A Tagetes tenuifolia jól alkalmazható zöldtrágyaként, mivel javítja a talajt és vonzza a beporzókat. Áprilistól vethető a szabadba.

Büdöske mint kártevőriasztó növény

A büdöske olyan vegyületeket bocsát ki, amelyek elűzik a talajlakó és repülő kártevőket. A zöldségeskertben, különösen a paradicsom körül, hatékony védelmet nyújt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikulásvirág így virágozhat újra minden évben

2024. december 3. 06:40

Mivel rövid nappalos növény, a színes fellevelek kialakulásához speciális fényviszonyokra van szüksége, napi 12-14 órás sötétségre.

Amarillisz vásárlása és gondozása: erre figyeljünk!

2024. december 2. 08:10

Az amarillisz – akárcsak a tulipán vagy nárcisz – geofita, ami azt jelenti, hogy hagymájában tárolja a növekedéshez szükséges tápanyagokat, és csak megfelelő körülmények között kezd el fejlődni.

Miért hullik le a szobai fikusz levele? - Gyakori hibákról fikusztartóknak

2024. december 2. 05:40

A fikusz egy igényes növény, csak mivel formáját tekintve igen impozáns, így hamar elterjedt a szobakertészek körében. A leggyakoribb probléma a levélhullás, így kezdjük azzal, hogy megnézzük, miért hullik le a szobai fikusz levele!

Gyakori mérgező szobanövények, melyeket gyerekszobába véletlenül se tegyünk!

2024. december 1. 05:40

Bár a gyermekek nem butusok, de rettentően kíváncsiak és játékosak, ami miatt fokozottan oda kell figyelni a mérgező szobanövények vásárlására.

Mely dísznövények bírják jól a szárazságot a virágoskertben?

2022. augusztus 27. 14:38

Milyen dísznövényeket ültethetünk kertünkbe, melyek jobban bírják a szárazságot?

Hogyan gondoskodjunk a büdöskéről (bársonyvirágról) nyáron?

2024. augusztus 7. 07:40

A bársonyvirág nagyon kevés gondozást igényel, ha egyszer már meghonosodott, és rendkívül ellenálló a kártevőkkel szemben.

Napimádó egynyári virágzók a balkonra

2023. augusztus 5. 13:40

Nagy kedvenceink következnek most az egynyári virágzókból, melyekkel a legunalmasabb nyár is élvezetes lesz!

Honnan tudjuk, hogy fonálféreg van a veteményesben?

2023. május 6. 09:38

Az egyik jele a fonálférgek jelenlétének a kertben az, hogy a gyökérzöldségek szinte ehetetlenek lesznek a sok kártétel miatt.