Házikert

A közkedvelt pletyka teleltetése

Agrofórum Online

A pletyka (Tradescantia) egy igen népszerű választás a szobanövények kedvelői között, mivel kifejezetten könnyen hozzájuthatunk, szinte bármelyik piacon vagy egyéb viráglelő helyen is felbukkanhat.

A mutatós, csíkos vagy lila-zöld levelekkel rendelkező növény igazán különleges megjelenést kölcsönöz bármelyik helyiségnek. Kúszó vagy csüngő szárainak köszönhetően remek választás függőkosarakba vagy polcokra, ahol igazán érvényesül.

Kevés gondozást igényel, és hajtásdugványokkal könnyen szaporítható, így akár egy növényből is gyorsan több lehet az otthonunkban.

Gondozása

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű szobanövénynek számít, emellett kertes házak kinti teraszán is gyakran fellelhető a függő kaspókban. A növény a világos helyeket kedveli, ahol bőséges szórt fényt kap, mivel a megfelelő megvilágítás segít kiemelni színpompás leveleit.

Ha túl kevés fény éri, levelei fakóvá válhatnak, míg a közvetlen napsugárzás megégetheti őket. Érdemes egy keleti vagy nyugati fekvésű ablak közelébe helyezni, ahol nem éri erős napfény, de elég világos a környezet.

A megfelelő öntözés is kulcsfontosságú. Talaját érdemes mindig enyhén nyirkosan tartani, de ügyelni kell arra, hogy ne pangjon a víz alatta, mert ez gyökérrothadáshoz vezethet. Az öntözések között hagyjuk, hogy a talaj felszíne kissé kiszáradjon – így elkerülhető, hogy a növény túl sok vizet kapjon.

A legjobb, ha az öntözéshez szobahőmérsékletű, lágy vizet használunk, mivel a hideg víz sokknak teheti ki a növényt, a kemény víz pedig hosszabb távon károsíthatja a gyökereket.

Növényházi növény, tehát szereti a mérsékelt páratartalmat, ezért ha a lakásban száraz a levegő – például fűtési szezonban –, érdemes időnként permetezni a leveleit vagy a növényt párásabb helyiségbe, például a fürdőszobába helyezni, ha ott megfelelő a fényviszony. A párás környezet nemcsak a növekedését serkenti, de a levelek épségét is megóvja.

Mire figyeljen a téli hónapok alatt?

Növényházi környezethez szokott növény, ezért a téli hónapokban különös figyelmet kell fordítani arra, hogy biztosítsuk számára az optimális körülményeket. A hidegebb időszakban a növény igényei némileg eltérnek az aktív növekedési időszakban megszokottaktól, ezért a megfelelő teleltetéshez néhány fontos szempontot érdemes követni.

Elsőként figyeljünk a hőmérsékletre, mivel a pletyka nem tűri a hideget. A 15–20 °C közötti hőmérséklet ideális számára télen, ezért fagyos helyiségekbe, huzatos ablakok közelébe vagy nem fűtött erkélyekre semmiképp ne tegyük. Amennyiben a szobában csökkentett fűtéssel tartjuk, gondoskodjunk arról, hogy ne érje hideg légáramlat.

A fényigény is fontos, hiszen a növény télen is igényli a megfelelő megvilágítást. Bár ilyenkor a természetes fény mennyisége csökken, próbáljuk a legvilágosabb helyre, például egy déli fekvésű ablak közelébe helyezni. Ha ez nem lehetséges, kiegészítő mesterséges világítást használhatunk, például növénylámpát, amely segít fenntartani a növény vitalitását.

Az öntözést jelentősen vissza kell fogni a téli hónapokban, mivel a pletyka ilyenkor pihenőidőszakát éli, és kevesebb vízre van szüksége.

Csak akkor öntözzük, ha a talaj felső rétege már teljesen kiszáradt, de ügyeljünk arra, hogy a növény ne száradjon ki teljesen. A pangó vizet ilyenkor különösen kerüljük, mert a lassabb párolgás miatt a gyökerek gyorsabban károsodhatnak.

A megfelelő páratartalom fenntartása télen is lényeges, mivel a fűtési szezon gyakran túl száraz levegőt eredményez, ami a pletyka számára kedvezőtlen. Permetezzük időnként a leveleit, vagy helyezzünk a növény közelébe vízzel teli tálkát, esetleg használjunk párásítót, különösen abban az esetben, ha a levelek barnulását tapasztalnánk.

A tél folyamán érdemes rendszeresen ellenőrizni a növény állapotát, és eltávolítani az esetlegesen elszáradt vagy sérült leveleket, hogy megelőzzük a kártevők megtelepedését. Ha a teleltetési körülményeket gondosan megteremtjük, a pletyka tavasszal újra teljes pompájában növekedésnek indul, és egészségesen folytatja fejlődését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Mikor vihetők ki a szabadba a beteleltetett dísznövényeink?

2022. május 8. 04:36

Szeretném megtudni, hogy a dísznövények kihelyezése a kertbe mikor tekinthető biztonságosnak a teleltetés után?

Miért sárgul a jukka a szobában?

2022. november 14. 05:37

A jukka esetében kevesen tudják, hogy a Yucca elephantipes és Y. aloifolia is téli pihenőre vágyik. Ilyenkor teleltetni 5-10 Celsius-fok között kellene fényes helyen.

Így élheti túl a ciklámen a telet

2024. október 28. 08:10

A ciklámenek legellenállóbb fajtáinak is támogatásra van szükségük a fagyos időszakban. A gyökerek védelme érdekében érdemes valamilyen talajtakaró réteget használni.

Miért és hogyan kell teleltetni a kardvirág hagymáit?

2022. október 23. 04:37

Miért kell teleltetni a kardvirág hagymáit? Hogyan kell a hagymákat betárolni télen, hogy minőségük ne romoljon?