Sokan ültetnek a kertbe fenyőfákat, amelyek lélegzetelállító látványt nyújtanak. Azonban nem megfelelő gondozással hamar megbetegedhetnek.
Sok probléma azonban könnyen megelőzhető, ha tisztában vagyunk az adott fa jellemzőivel és szokásaival.
Gyakran látunk olyan idősebb fenyőfákat, amelyek már nagyon rossz állapotban vannak, vagy a gondozásuk okoz problémát a tulajdonosoknak. Az alábbi jó tanácsok segíthetnek abban, hogy a fenyői egészségesen fejlődjenek és a legszebb küllemükben zöldelljenek a téli hónapok folyamán.
1.) Válasszon megfelelő fenyőt
A faiskolákban mindig olyan fát válasszon, amelynek a középső vezérága erős és egyenes. A több törzsű fenyők választását kerüljük, mert ezektől a fa torz formában fejlődhet tovább, és ez a szerkezet gyenge stabilitást eredményez, ami szeles helyeken kifejezetten hátrányos lehet.
Az ilyen törzsű fenyők könnyebben hasadnak, könnyebben kidőlnek és hamarabb megbetegednek, mint az egészséges társaik. Szállításkor ügyeljen arra, hogy a fenyő ágai ne sérüljenek meg.
2.) Ültesse a fenyőt a megfelelő helyre
Az egyik leggyakoribb hiba, hogy a fenyőfákat rossz helyre ültetik. Sok tulajdonos nincs tisztában azzal, hogy ezek a fák olykor milyen nagyra nőhetnek.
A régi magyar családi házak esetében például a fenyőket faluhelyen és a főváros külső kerületeiben mindig az ablak elé ültették. Később azonban rádöbbentek, hogy az egyre terjedelmesebb fenyő minden fényt elvesz a szobabelsőktől.
Egy kifejlett erdeifenyő 35 méter magasra is megnőhet. A szúrós luc (ezüstfenyő), a feketefenyő és a nordmann fenyő 30 méter magasra, míg a vörösfenyő és a jegenyefenyő akár 40 méter magas is lehet. A cédrusokat pedig egyenesen parkokba ajánlják a hatalmas termetük miatt.
Vannak különleges, kisebb méretű, tömörebb fák is. Ezek jobban elférnek a kertekben. Általános tanács, hogy ha mégis ház közelébe ültetjük őket, legalább 6 méternyi helyet hagyjunk a fa és az épület között. Ügyeljünk a környező vezetékekre és csatornákra, mert a fa idővel ezekre rá fog nőni.
A fenyők ősszel sok tűlevelet hullatnak, ezért nem szabad olyan helyre ültetni őket, ahol nem akarunk a tűlevelekkel bajlódni. Ilyen például a kocsibeálló, a terasz vagy bejárat előtti terület. A fenyőket mindig az előírt módon kell elültetni, ha el akarjuk kerülni a problémákat.
3.) Csak ha muszáj, akkor vágja vissza
A fenyők nem kedvelik a formázást, ezért csak akkor szabad visszavágni őket, ha arra alapos okunk van, vagy egy szakember ezt javasolja. A faiskolákban gyakran kúpos formára vágják a fenyőket, amit sokan megszoktak az örökzöldek, például a luc- és jegenyefenyők esetében.
Azonban a fák gyakran ennél szélesebb, kerekebb formákban nőnek. Sok fenyő szerkezete nyitott és laza, ezeket hagyni kell úgy, ahogy vannak, nem szabad rájuk kényszeríteni a „szokásos” fenyőformát.
Előfordulhatnak olyan esetek, amikor indokolt a korona ritkítása, például a jobb légáramlás érdekében, vagy a vihar okozta károk miatt. A fenyők sokszor kifejezetten érzékenyek a hó-, jég- és szélkárokra. A fenyők az ágak végén hoznak új hajtásokat, ezért az agresszív metszés kerülendő, mert maradandó károsodást okozhat a fáknak.
4.) Legyen szabad terület a fenyő alatt
Ne nyírjon füvet a fenyő alatt. A fiatal fák esetében a fa és a gyep közé szórjon egy 30–45 cm széles mulcsréteget. A mulcs nemcsak a gyomok növekedését csökkenti, de megtartja a nedvességet és védi az ágak végén lévő rügyeket a fűnyíró okozta sérülésektől. Ahogy a fa növekszik, a mulcsos kört is érdemes mindig kiszélesíteni.
5.) Javítsa a talajt a fenyők alatt
A fenyők olykor megsárgulnak, ha a talaj pH-ja vagy tápanyagszintje lecsökken. Ennek elkerülése érdekében rendszeresen trágyázza a fákat. Időnként végezzen talajvizsgálatot, hogy szükség szerint korrigálni tudja a szükséges pH-t és a tápanyagokat.
A fenyők minden ősszel lehullatják az elöregedett tűleveleiket. Ezeket célszerű a fák alatt hagyni. Így csökkenti a gyomosodást és javítja a talaj minőségét is.
6.) Gondoskodjon a megfelelő öntözésről
A legtöbb örökzöld fa nem érzi magát jól, ha túl nedves a földje, ezért figyeljen erre az ültetéskor. Aszály idején, különösen fiatal fák esetében, hetente mélyen öntözze meg őket.
7.) Figyeljen a kártevőkre és a betegségekre
A különféle kártevők komoly károkat okozhatnak, sőt, el is pusztíthatják a fenyőfákat. A levéltetvek, hernyók, atkák és a fenyőszúk is károsíthatják a fákat.
Ezenkívül olyan betegségek is kialakulhatnak a növényeken, mint a tűhullás, a rozsda vagy a gyökérrothadás. Ezek a kórokozók nemcsak a fa megjelenését, hanem az általános egészségét is veszélyeztetik. Ha szükséges, akkor a fenyőfa orvoslása érdekében forduljon szakemberhez.