Mivel védekezhetünk a vadgesztenyelevél-aknázómoly ellen?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy milyen rovarölő szerrel végzik a vadgesztenye-aknázómoly elleni védekezést? Gondolok itt a permetezésre és az injektálásra is.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A vadgesztenyelevél-aknázómoly (Cameraria ohridella) országunkban is általánosan elterjedt kártevő, súlyos levélkárosodást képes okozni az egyébként díszfaként nevelt vadgesztenyefákon. Az 1990-es években terjedt el Európában, és azóta sem szaporodtak fel természetes ellenségei. Az aknázómoly és a nyár végére a fák számára kedvezőtlen időjárás hatására a vadgesztenye-sorfák és városi fák leveleinek nagy része foltokban elhal.

Az aknázómolyok a talajra lehullott fertőzött levelekben bábalakban telelnek át, belőlük áprilistól kelnek ki a lepkék, a fák törzsét ellepve haladnak a fakorona felé. A levelekre helyezett petéikből kikelő apró lárvák berágják magukat a levelek bőrszövete (epidermisze) alá, ott élnek, táplálkoznak aknáikban, melyek többnyire szabálytalanok, különböző méretűek. 5 lárvaalak után fejlődésüket bábalakkal fejezik be, majd megjelennek az új molylepkenemzedékek. 3 aknázómoly-lepkét nevelnek ki évente, az utolsó nyári nemzedékük egyedszáma a legmagasabb, ennek a kártétele a legsúlyosabb.

Vadgesztenyelevél-aknázómoly kifejlett egyede
Vadgesztenyelevél-aknázómoly kifejlett egyede

A vadgesztenyelevél-aknázómoly elleni kémiai védelmet az áttelelt, 1. nemzedék ellen kell elsősorban megszervezni. A telelésből előbújó molylepkék tömeges megjelenése áprilistól indul meg. Rajzásuk alakulásának figyelésével, feromoncsapdák segítségével, arra alapozva érdemes a permetezést időzíteni. A lombpermetezés optimális ideje a levelekre rakott petékből meginduló molylárvák kikelése, mielőtt berágják magukat a levelek bőrszövete alá.

Az azadiraktin hatóanyagú Camohrex Neem lassan ható, fejlődést, szaporodást gátló és mélyhatású készítmény. Lombpermetezésre és fainjektálásra is engedélyezett, II. forgalmi engedélyes rovarölő szer, engedély okirata 2025. májusig érvényes, vélhetőleg hamarosan hosszabbítják. Közterületen, valamint közösségi célt szolgáló területen a készítmény csak a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarai tagsággal rendelkező szakirányító irányításával juttatható ki.

Vadgesztenye erősen károsított levele
Vadgesztenye erősen károsított levele

Lombra permetezés formájában klórantraniliprol hatóanyagú rovarölő szerek Coragen, Shenzi, Suvisio, Voliam néven engedélyezettek vadgesztenyelevél-aknázómoly ellen. A készítmények kontakt, felszívódó és gyomorméreg tulajdonságokkal, erős tojásölő hatással is rendelkeznek, a kikelt lárvák minden fejlődési alakja ellen hatékonyak. A bénultság és táplálkozásgátlás a kezelés után már néhány órával megfigyelhető (taglózó hatás).

Kifejezetten injektálási célra, fenyőkre és vadgesztenyefákra engedélyezett 2025.11.25-i hatállyal az emamektin benzoát hatóanyagú Revive II nevű rovar- és atkaölő készítmény. II. forgalmazási kategóriába tartozik, felhasználása növényvédelmi képesítéshez kötött.

A fák injektálásos növényvédelme CSAK DÍSZFÁKNÁL engedélyezett. Egyedi műszerezettséget, technikát, valamint sajátságos tapasztalatokat igényel, erre specializálódott kertészmérnökök, növényorvosok egyéni vállalkozói formában folytatnak ilyen tevékenységet. Többségükben a Magyar Faápolók Egyesületének favizsgáló szakemberei (https://faapolok.hu/minositett-favizsgalok-jegyzeke/).

Kiemelt kép: Pixabay

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Még nagyobb veszélyben a vadgesztenyék és rajzik a cserebogár is

2019. április 10. 04:48

A gyümölcstermő növények túlnyomó többsége már virágba borult, csak a birs és a naspolya nem bontotta ki szirmait.

Fainjektálás: gyümölcsfákon tilos!

2019. április 15. 09:02

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke az időszerű közterületi növényvédelmi teendőket osztotta meg.

Aknázómoly - hogyan menthető meg a vadgesztenye?

2018. július 13. 06:15

E. József kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a vadgesztenyefát támadó aknázómoly ellen hogyan tudnék és milyen szerrel védekezni a leghatékonyabban? A fák több mint 45 évesek, összeérő koronával rendelkeznek és fehér virágzatot hoznak.