A kertészkedés öröme és a természet közelsége sokak számára kikapcsolódást jelent. Azonban van, amikor a kertészkedés szenvedéssé válik, és a kert nem az oázis, hanem inkább egy kaotikus, kezelhetetlen dzsungel lesz.
Mi történik akkor, amikor a vásárlás során a szemünk „veszi meg” a kertet, és nem a józan ész? A kertészeti boltok teli vannak gyönyörű növényekkel, és sokszor könnyen elveszhetünk a választékban. Ilyenkor hajlamosak vagyunk impulzívan, esztétikai alapon dönteni, ahelyett, hogy a kert valódi igényeit tartanánk szem előtt.
1. A „szemnek való” vásárlás csapdája
Amikor belépünk egy kertészeti boltba, az élénk színek, a virágzó növények, a buja zöldek és a különleges formák gyakran elvonják a figyelmet a gyakorlati szempontokról. A szemünk vágyik a szép virágokra, a különleges növényekre, ám ha csak esztétikai szempontok alapján választunk, könnyen olyan növényekkel találkozhatunk, amelyek nem illenek a kertünkbe, és nem is képesek túlélni a körülményeket, amelyeket számukra biztosítani tudunk.
Például egy tavaszi virágzású növény, amely az árnyékos helyeken is virágzik, csábító lehet, de ha túl nagy napfényre van szüksége, a kert sötétebb sarkában nem fog jól fejlődni. Vagy éppen egy olyan növény, amely gyorsan nő és túlterjeszkedik, ha nincs megfelelő hely a kertben. Ugyanígy vigyázzunk az invázióssá váló fajokkal is, mert hamar eluralkodik a káosz!
2. A kert igényei és a megfelelő növények kiválasztása
A kertünk valódi igényei mindig elsődlegesek kellenek, hogy legyenek és természetesen a helyi ökológia is. Ahelyett, hogy az esztétikai élményt követnénk és az alföldi kertbe mediterrán páraigényes növényekkel kísérleteznénk, vegyük figyelembe a kertünk adottságait: a talaj típusát, a napsütéses órák számát, az öntözési lehetőségeket és a növények gondozási igényeit! Ha olyan növényt választunk, amely nem passzol a kert adottságaihoz, akkor hosszú távon csalódni fogunk, és a kert nem lesz az a hely, ahol pihenhetünk és feltöltődhetünk. Legyünk a nagy “celebajánlásokkal” is óvatosak pontosan ezért, mert a mi kertünket jó esetben csak mi ismerjük igazán, és ez a legfontosabb, mert a pénztárcánk is a miénk!
- Talaj és vízigény: A talaj minősége és a víz elérhetősége kulcsfontosságú a növények számára. Ha a kertünk homokos vagy agyagos, válasszunk olyan növényeket, amelyek jól bírják az adott talajtípust! Figyeljünk oda a talaj meszességére is, mert a meszes talajt nem fogják szeretni a mészkerülő növények, és ugyanez igaz a sótartalomra is!
- Fényigény: Mielőtt bármilyen növényt vásárolunk, fontos tudni, hogy milyen fényviszonyok vannak a kertünkben. Az árnyékos területeken jobban megélnek az árnyéktűrő növények, míg a napsütötte területeken a napfénykedvelő növények érzik jól magukat.
- Méret és növekedési szokások: A növények növekedési üteme is meghatározó. Egy túl gyorsan növekvő, nagyra terjedő növény könnyen elnyomhatja a többit, ha nem rendelkezünk elegendő hellyel. A túl nagy növények ráadásul gondozásukban is több figyelmet igényelnek.
3. A túlzás veszélye: túl sok növény, túl nagy káosz
A baromfiudvarunkra mondta sok évvel ezelőtt a hatósági állatorvos, hogy mint egy jólszituált Jurassic Park. Na ez egy kertben sincs másképp. Az egyik leggyakoribb hiba, amelyet a kertészeti boltokban elkövethetünk, hogy túl sok növényt vásárolunk, és túl gyorsan próbálunk mindent beültetni. A kert elárasztása növényekkel nemcsak helytelen elrendezést eredményezhet, hanem túlterhelhetjük magunkat a növények gondozásával is.
A kertnek, mint minden másnak, szüksége van struktúrára és egyensúlyra. Ha túl sok különböző növényt ültetünk el, azok könnyen összekuszálódnak, egymást árnyékolják, és nehezebb lesz fenntartani a kertet. Az esztétikai változatosság is lehet káros, ha a különböző növények nem harmonizálnak egymással. Ehelyett inkább próbáljunk meg egy vagy két szín és formavilág köré építeni, így könnyebb lesz összehangolni a növényeket és a kertet!
4. Az impulzív vásárlás következményei
A kertészkedésben is fontos, hogy tudatosak legyünk. Impulzív vásárlás esetén hajlamosak vagyunk elfeledkezni a növények gondozási igényeiről, és sokszor olyan fajokat választunk, amelyek nem illenek a kertünkbe, vagy amelyeket nem tudunk megfelelően gondozni. Itt akár az igények, akár a kert meglévő stílusa is fontos tényező.
Bár sokszor vonzók a csábító akciók és különleges növények, próbáljunk meg ne túl sokat vásárolni egyszerre! Vásárlás előtt mérlegeljük a kertünk adottságait, és készítsünk listát a szükséges növényekről! Ha új növényt szeretnénk bevezetni, próbáljuk meg egy-egy kisebb darabbal kezdeni, és figyeljük meg, hogyan alkalmazkodik a kertünk környezetéhez!
5. A növények hosszú távú gondozása
A kertészkedés nemcsak a vásárlásról szól, hanem a növények folyamatos gondozásáról is. A túl sok növény gyorsan átláthatatlanná válhat, és ha nem figyelünk rájuk megfelelően, könnyen elhanyagolt kertet eredményezhetünk. Vagy nagyon megnehezítjük a saját dolgunkat ugyebár… Mielőtt új növényeket vásárolunk, győződjünk meg arról, hogy van elegendő időnk és energiánk a gondozásukra! A kertészkedés öröm, de csak akkor, ha tudatosan és okosan közelítünk hozzá.
A kert valódi igényeit szem előtt tartva válasszunk megfelelő növényeket! A túlzott impulzív vásárlás, a szemünk csábítása és a túl sok növény beszerzése könnyen káoszt eredményezhet a kertben. A tudatos választás, a növények gondozásához szükséges idő és energiák figyelembevételével pedig egy szép, harmonikus kertet alakíthatunk ki, amely valóban a pihenés és feltöltődés helyszínévé válhat.
Illetve ne sajnáljuk az időt és a pénzt vagy kertterveztetésre, vagy szaktanács igénylésére, hiszen sok anyagi kártól tud megmenteni minket egy jól megtervezett kert. Én is éves szinten rengeteg hobbikertésznek segítek online is, hiszen sokszor elég a kérdések sokaságában a rendszert megláttatni és azokban rendet teremteni.
Kiemelt kép: Pixabay