Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Cirok: mikor és hogy érdemes belevágni?

Agrofórum Online

Minden csapból a cirok folyik. Az Agrofórum stábja meglovagolva a témát, felkeresett egy olyan gazdálkodót, aki árnyalja a képet ezzel a régi-új, alternatív gabonanövénynek, sőt, a jövő egyik növényének tekintett kultúrával kapcsolatban. Kétségtelen, hogy a potenciál nagy. De mire ügyeljünk? Interjúalanyunk Prém Zoltán, a tápi Hercegrét Kft. ügyvezetője reményeink szerint tapasztalataival sokakat megtámogat döntéshozatalában.

A Hercegrét Kft. ügyvezetője először 2019 tavaszán adta fejét cirok, pontosabban szemes cirok termesztésére annak érdekében, hogy a tavaszi vetésforgót színesítsék. A vállalkozás profilja elsősorban őszi növények termesztése ezer hektár területen. Ebből 600-650 ha az őszi vetésű növények részesedése.

Mely területek növénye a cirok?

A termesztés talajtani szempontból meglehetősen kedvezőtlen vízgazdálkodási körülmények között zajlik. Ennek hatására a vetésszerkezet átalakítását már 8-9 évvel ezelőtt elkezdték. A termesztett növények fajainak száma 9-10 növényre terjed ki, és a tábla adottságaihoz igazítva igyekeznek növényt választani.

A jó adottságú területekre kukorica kerül, a kevésbé jó, esetleg fokozott vadkárral érintett területek növénye a cirok, mely előtt többnyire napraforgót vetnek. Tovább bontva a talajtani adottságok mentén a termesztésre szánt táblákat, valóban a legkedvezőtlenebb területek növényének bizonyul a cirok, és így be is váltja a hozzá fűzött reményeket. 2019 óta 30-60 ha kiterjedést jelent a kultúra részesedése a vállalat gazdálkodási területén.

További részletek a videóban!

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

"A rossz évek a legjobb tanító évek azoknak, akik tudnak gondolkodni és a tanulságokat hasznukra tudják fordítani" - (Tessedik Sámuel)

2021. november 29. 15:18

A stressz az összes élő szervezetre, a legparányibbtól a legösszetettebb struktúrával bírókra is hatással van és természetesen indirekt vagy közvetlen módon kölcsönhatás tapasztalható közöttük.

Miért érdemes kipergés-ellenálló repce hibridet választani?

2020. augusztus 5. 14:04

Az őszi káposztarepce becője betakarításhoz közeledve törékennyé válik.  A becők felnyílása természetes folyamat, a repce magjainak elszórásának módja. A termésveszteség jelentős része az érés utáni időszakban következik be, főként rossz időjárás esetén (heves eső, jég, viharos szél).

„Büszke vagyok a 6 tonnás repcémre” - Kiváló tapasztalatok az UMBERTO KWS repcével! (Nyárád)

2019. július 27. 07:58

„Büszkén mondhatom, hogy egy táblánkon a 6 tonnás termésátlagot is elértük, igaz, hogy az egy kis, 2,5 hektáros terület volt”

Mi történik akkor, ha a hőség és a szárazság szinte minden szezonban előfordul?

2020. február 10. 14:16

Fejlesztési erőfeszítéseink eredménye a KWS hőstressz- és szárazságtűrő kukoricák csoportja, melyet ClimaControl3-nak neveztünk el.