Házikert

Bársonyvirág, a kiskertek biztonsági őre

Agrofórum Online

Az elmúlt évtizedekben egyre divatosabb a letisztult kertek, parkok építése. Ezekbe a növénytársulásokba azonban még 10 különböző dísznövény sem kerül be, holott a biodiverz kertek esetében 30-40 dísznövény is helyet szokott kapni.

Sok esetben nemcsak a díszítőértékük, hanem más, környezetre gyakorolt hatásuk miatt is előnyös lehet elültetni a kertjeinkben ezeket a különleges növényeket. Erre tökéletes példa a bársonyvirág (Tagetes patula).

A sokak számára büdöske néven ismert növény előnyeiről már az előzőekben is foglalkoztak tudományos munkák. Vajon milyen speciális kártevők távoltartásában játszik fontos szerepet ez a különleges dísznövényünk? Ezt a kérdéskört járjuk körben a következőkben.

A bársonyvirág elnevezés elég beszédes: a növény szirmai, levelei puha tapintásúak. Mivel számtalan mirigyük van, amelyek illóolajok tárolására szolgálnak, így gyakran már messziről érezhető a különleges illatuk.

A vélemények megoszlanak arról, hogy ez illat vagy szag, mindenesetre aki bársonyvirágot ültet a kertjébe, előtte érdemes eldöntenie, melyik csoportba tartozik. Ne felejtsük el a latin „Tagetes” elnevezés jelentését sem, amely a „föld szántása” megnevezésből ered.

A hazai kiskertek sokszínűségéhez hozzátartozik a rendkívül változatos és sokszínű fajtahasználat. A klimatikus viszonyok és országos átlagban jónak mondható talajadottságok lehetővé teszik a szerteágazóan hasznosítható biodiverz kertek kialakítását. A sokszínű növényi taxon használat viszont a kártevők változatos kavalkádját vonzza, amely ellen a védekezési lehetőségek sem egyszerűek.

Főleg kiskerti körülmények között törekednek a kertészek a minimális peszticid-használatra és inkább biológiai módszerekkel igyekeznek visszaszorítani a károsítók jelenlétét. Erre tökéletes példa a bársonyvirág, vagy más néven büdöske ültetése zöldségeskertek szélén, virágágyások szegélyén. Eredményesen használható nemcsak a rovarok, hanem a fonálférgek ellen is.

A hazai mezőgazdaságnak és dísznövénykertészetnek régi ellensége a fonálférgek népes tábora. Ezen talajlakó kártevő számos faja rendkívül jól alkalmazkodik a változó időjáráshoz. Alapvetően a talaj nedvességtartalma határozza meg a jelenlétét, mert ezáltal képes helyváltoztatásra.

A növények gyökereibe befurakodva a megtermékenyített nőstény – fajtól függően – hol cisztákat, hol gumókat képez, csökkentve a növény tápanyagforgalmát. A táplálékot a gyökerek által termelt gyökérsavak és szén-dioxid segítségével találja meg. A károsított növényi gyökérzet szakállassá válik, apró gümők jelennek meg rajta, a növény pedig satnyul, szárad.

A védekezés ellene rendkívül nehéz és költséges, vannak jól bevált nematicid növényvédő szerek, de a vegyszermentes védekezés alapjai azok a kémiai vegyületek, amelyek repellens hatást gyakorolnak a kártevőkre.

A bársonyvirágot évtizedeken keresztül mérgezőnek titulálták erős illata miatt, de mára már egyre népszerűbb a különböző teákban és salátákban is. Illetve bizonyos országokban még a sáfrány mint fűszernövény helyettesítésére is használják.

Mivel egyéves növényről beszélünk, könnyen változtathatjuk évről évre a helyét a kertben, és a különböző színű változatok miatt könnyen párosítható más növénytársításokhoz.

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Mely dísznövények bírják jól a szárazságot a virágoskertben?

2022. augusztus 27. 14:38

Milyen dísznövényeket ültethetünk kertünkbe, melyek jobban bírják a szárazságot?

A lepkebarát kert növényei I.

2023. augusztus 31. 05:40

Ki ne szeretné vendégül látni a többi beporzó rovar mellett a különböző lepkefajokat is a kertben? Mivel ezeknek a fajoknak is szorosan kötődik a táplálkozása a virágzó növényekhez, ezért fontos beporzó szervezetei ők is a növényeinknek. De milyen növényfajokkal csalogathatunk több lepkét a kertbe?

Ehető virágok: ezeket ültetjük a konyhakertbe

2022. június 14. 07:36

A konyhakertet feldobhatjuk ehető virágokkal is, melyek ráadásul sok esetben a biokert alapnövényei is.

Milyen egynyári dísznövényeket ültethetünk napos helyre?

2024. április 27. 11:10

Kertembe szeretnék szép virágokat telepíteni, de rendkívül napos az egész terület. Milyen egynyári dísznövényeket ültethetek ilyen helyre?