Kiskerti teendők

Magánszféra a kertben? Ezeket ültessük mindenképpen!

Agrofórum Online

Sokan gondolják, hogy nagyon sok kerttervezési trükk kell ahhoz, hogy magánszférát alakítsunk ki a kertben, pedig pár praktikus növény nagyon sokat segíthet ezen.

Természetesen térhatárólók mellett a jó kerttervezés sem hátrány, mert a saját kertemen látom, hogy így, hogy az ügyfelek kertjei a fejemben az elsők, a sajátunk olyan lett, mint a cipész cipője és most értem el végre oda, úgy 10 év után, hogy azt mondjam, hogy a magánszféra a kertben nekem is szükséges, pedig majdnem tanyán élünk.

Ez sokszor elrendezésen és okos térhasználaton múlik, de aki kicsit is jártas a kerttervezés vagy kertépítés területén, az tudja, hogy elég csak pár trükk és máris sokat lehet dobni a kert hangulatán.

Élő térhatárolókkal a magánszféra megteremtéséhez

Nagyon szeretek élő növényzettel dolgozni, amikor térhatárolásról van szó. Legyen az egy csigavonalban megépített kerti olvasósarok, vagy egy akár 100 méter hosszú sövénysáv egyvonalban, mindegyikbe lehet izgalmat belevinni, ha vegyes növényzetben gondolkodunk.

Most egy balatoni elég lejtős kertnél választottam például az európai bükköt. Az európai bükk és annak vörös levelű változata, a vérbükk nagyon hosszú életű sövénynövények. (A vérbükk szoliter fának is csodálatosan szép, főleg a ‘Pendula’ fajtája). Napos, árnyékos területre is ültethetők, tápanyagban gazdag, nem túl száraz talajt kedvelik elsősorban. 1,5-4 méteres sövény nevelhető belőlük, nagyon gyorsan nőnek, keskeny, magas sövény kialakítására is alkalmasak. Évente kétszer sövényvágóval metsszük vissza általában.

Sok múlik a jó elrendezésen és okos térhasználaton
Sok múlik a jó elrendezésen és okos térhasználaton (fotó: Pixabay)

A másik nagy kedvencem a japán borbolya. A japán borbolya lombhullató faj, gyengébb növekedésű, csak 1,5 méter magas sövény ültetésére alkalmas. A legjobban napos, humuszban gazdag, nem túl száraz helyen érzi magát. Hosszú, hegyes tövisei miatt ideális védelmet nyújt kutyák-macskák ellen is, de több kertbe javasoltam már, ahol a vadkárok miatt a vaddisznókat és őzeket kellett távol tartani a kerttől. Bár nem nő gyorsan, évente kétszer azért kell metszeni, hogy szép formája legyen.

A korallberkenye az elmúlt 10 év nagy sikernövénye a kertben, mert mediterrán kertstílushoz is jól illeszthető. A kerti korallberkenye örökzöld növény, szép fajtái a ’Pink Marble’ és a ’Red Robin’, utóbbi vörös levelei lenyűgözőek tavasszal. Jól tűri az erős visszavágást, a szárazságot, a forróságot és a nagy szelet is.

Emellett fontos növény lesz a vadrózsa, a rózsalonc is, hiszen egy ilyen sövénysáv akkor igazán szép, ha virágzókkal is díszítjük, és ehhez kifejezetten jól passzolnak a jezsámentől kezdve a már említettek is.

Az élő térhatárolók tehát egész évben üde színfoltjai is lehetnek a kertnek, amik természetesen nagyszerű lehetőséget adnak a kert dekorálására és az elbújásra is a kíváncsi szemek elől.

Kiemelt kép: Pixabay

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

Tavaszi gyepápolás: legyen a pázsit sűrű és egészséges!

2025. április 11. 13:10

A tavaszi gyepápolás kulcsfontosságú a pázsit regenerálódásában és egészségének helyreállításában. A szakértők szerint a megfelelő tavaszi gondozás elősegíti a fű erőteljes növekedését.

Változatos sövénynövények a kert szépségéért

2024. október 12. 05:40

Amikor kerteket tervezek, akkor az egyik kardinális kérdés, hogy rendre lebeszélem az embereket a klasszikus tujasorról, a tiszafasorról, de még a babérmeggyről is. Mi a baj a monoton megoldással? Vizsgáljuk meg!

Miből legyen sövény? V. rész – a Leyland-ciprus

2020. szeptember 29. 11:16

Mi az oka a Leyland-ciprus gyors térhódításának Magyarországon? Milyen előnyei vannak ennek az ezüstös örökzöldnek a nyugati tujával szemben? Miről nem szabad megfeledkezni „a leylandi” gondozásánál?

Miből legyen sövény? II. rész – lombhullató sövénynövények

2019. június 26. 04:37

Milyen lombhullató, gyorsan növő vagy éppen dekoratív növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez? Melyik sövénynövény-fajnak mik az igényei, mire érdemes fokozottan ügyelni a kiválasztásnál?

10 érv a tűlevelűek termesztése mellett

2023. január 5. 14:32

A tűlevelű fák és cserjék a növényvilág egyik legkevésbé megbecsült csoportjába tartoznak. Ezek a fák még mindig szenvednek a 70-es évek okozta traumától, mivel akkoriban széles körben ültették őket sziklakertekbe a kertvárosok pázsitján. Az utóbbi évtizedekben a „tűlevelű” kifejezéshez a lakóházak fölé tornyosuló, a fényt eltakaró, antiszociális sövények és a szomszédok közötti vitákat okozó sövények képe társult. Ez a megítélés pedig ugyancsak nem túl vonzó!