Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Olajos magvak piaca: kihívások és lehetőségek a repce, napraforgó és szója termesztésében

KITE Zrt.

Az olajos magvak piaca évről évre komoly kihívások elé állítja a termelőket. Az időjárási szélsőségek, a nemzetközi kereskedelmi folyamatok és a jogszabályi változások egyaránt befolyásolják a repce, a napraforgó és a szója termesztésének jövedelmezőségét.

A KITE Podcast legújabb epizódjában Hadászi László innovációs főigazgató beszélgetett Kovács István Dezső terménykereskedelmi üzletág-igazgatóval és Kiss Róbert kereskedelmi osztályvezetővel arról, milyen trendek és piaci hatások alakítják jelenleg az ágazatot.

Az elmúlt években a repce vetésterülete jelentős ingadozásokat mutatott, nemcsak Magyarországon, hanem Európa-szerte is. A szélsőséges időjárás, különösen az aszályos periódusok, komoly kihívásokat jelentenek a termelők számára.

A beszélgetés során szakértőink kiemelték, hogy a biodízelipar továbbra is meghatározó szerepet játszik a piac alakulásában. A nemzetközi piacokon a magyar repce keresett termék, ugyanakkor az exportlehetőségek kihasználása nagyban függ a globális ármozgásoktól és az európai uniós szabályozásoktól.

Napraforgó: az ukrán napraforgóolaj nyugat-európai piacokon való jelenléte

A napraforgó esetében az egyik legégetőbb kérdés továbbra is az ukrán napraforgóolaj nyugat-európai piacokon való jelenléte és annak következményei. Az elmúlt években az ukrán termények jelentős mennyiségben áramlottak be az európai piacokra, ami nyomást gyakorolt a hazai árakra.

A beszélgetés során arra is kitértek, hogy milyen stratégiák segíthetik a magyar termelőket abban, hogy versenyképesek maradjanak. Az LO és HO napraforgó vetésterületének várható alakulása szintén kulcskérdés. Az időzítés szempontjából pedig felmerült a kérdés: előkötésben vagy inkább a betakarítás után érdemes értékesíteni a terményt?

Szója: új kihívások

A szója kapcsán előkerült többek között az is, hogy milyen lehetőségek vannak a magyar szója értékesítésére belföldön és nemzetközi szinten.A szakértők szerint a magyar szója értékesítési lehetőségei továbbra is adottak, ugyanakkor a minőségi követelmények egyre szigorúbbak. A vetésterületek alakulására és az árak várható mozgására vonatkozóan is megosztották előrejelzéseiket.

A teljes beszélgetést itt tekintheti meg:

Ha csak hallgatni szeretné, itt teheti meg:

KATTINTSON!

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Olajos magvak: van még perspektíva!

2019. május 22. 07:47

A termőhelyi adottságok és termelési kultúra, a magyarországi feldolgozói kapacitások bővülése, valamint a piaci és agrárpolitikai környezet egyaránt jó perspektívát jelentenek a hazai olajos magvak termelésének – állítják napraforgó és a repce lehetőségeit körüljáró elemzésükben az OTP Agrár szakértői.

Terménypiac: megtört a pozitív lendület az acél és a szója ellentéte miatt

2018. március 12. 16:48

A korábbi jelentős eladási pozíciókat felszámolták, a lágy búza kivételével a vételi oldal erősödött meg.

Ukrajna mezőgazdasági termelésének helyreállítása 20 évig tarthat

2023. június 18. 05:39

Ukrajnában 106 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarítottak be 2021-ben az invázió előtt, de a kibocsátás 2023-ban körülbelül 65 millió tonnára csökkenhet.

Olajos magvak pörkölése: így készítsünk egészséges rágcsálnivalót otthon!

2024. december 30. 14:10

Az olajos magvak pörkölése nemcsak az állagukat változtatja meg, hanem intenzívebbé teszi az ízüket is a Maillard-reakció révén, amely körülbelül 140 °C-on indul be.